Kahverengi Koltuk Takımları İçin Ne Renk Perde ?

Dekorasyonda Kahverengi

Ev yada ofis dekorasyonunda son dönemde kahve yada kapuçino, taba gibi kahve tonları inanılmaz tutulur oldu. Mobilya da durum aynı. Genel olarak kahverengi koltuk takımlarının seçildiği salon yada oturma odası dekorasyonları ile sık sık karşılaşmaktayız.

Perde – Koltuk Takımı Uyumu Nasıl Olmalı ?

Bu sayfada olduğunuza göre muhtemelen sizinde koltuk takımlarınız kahverengi yada kahve tonlarında ve bu oturma guruplarını yerleştirdiğiniz, oturma odası veya salonunuz için yaptıracağınız perdenin rengine henüz karar veremediniz.

Kahve Rengine Uyumlu Renkler Nelerdir ?

Burada büyük soru şu “kahve rengine uyumlu renkler nelerdir“…  Bu sorunun cevabını dilerseniz hep birlikte yanıtlamaya çalışalım ve koltuk takımlarınız için en ideal perde renklerini bulalım ne dersiniz ?

Salon İçin Uygun Dekorasyon Renkleri

İlk olarak sizi tebrik etmek isteriz, eğer koltuk takımınızı salonunuzda kullanacaksanız. Çünkü kahverengi salon için son derece ideal bir dekorasyon rengidir. Başta bir çok renkle uyumlu olması bu rengin en büyük avantajıdır. Çeşitli renklerle çok şık kombinasyonlar yapabilirsiniz. Dolayısı ile iç mekan dekorasyonunuz da elinizi bir hayli güçlendirir.  Üstelik kullanışlı da bir renktir kahverengi, sık kullanılan salonlarda kiri ve lekeyi pek belli etmez.

Kahverengi Oturma Gruplarına Uygun Perde Renkleri

Yukarıda sizlere kahve tonlarını öne çıkaran avantajları anlattık, şimdi bir de bu tonun dezavantajına bir göz atalım. Efendim dezavantajı diyoruz zira bu rengin öyle büyük bir handikabı yok. Sadece koyu bir renk oluşu nedeni ile mekanları karanlık gösterme gibi durum var. Fakat bu durumu da doğru renk kombinasyonu ile bir avantaja çevirmek mümkün. Peki kahverengi tonunu hangi renklerle kombinleyerek hem şık, hem de ferah bir kontrast yakalayabiliriz.

Kahverengi Tonlarına Uyumlu Renkler

Öncelikle kahverengi tonunu oldukça iyi analiz etmemiz gerekiyor. Sütlü bir kahve tonumu yoksa açık bir kahverengi mi  kullanıyoruz.  Eğer açık kahve tona sahip bir koltuk takımımız var ise mesela sütlü kahve rengi koltuk takımları için, koyu kahvenin tonları, turkuaz, mavi ve krem gibi renkler perde rengi için doğru tercih olacaktır.

Eğer koltuk takımımız kahvenin farklı bir tonu olan taba gibi bir renkte ise ki bu ton daha çok deri koltuklarda kullanılır, siyah, altın sarısı ve bordo tonlarında ki perdeler, yaşam alnınıza çok şık bir görünüm kazandıracaklardır.

Koyu kahve tonlarında ki koltuk takımları için yukarıda bahsettiğimiz “karanlık” riskine girmemek adına, seçilebilecek uygun perde renkleri ise açık tonlardan oluşmalıdır. Mesela beyaz başta olmak üzere, krem tonları, açık bej tonları, kum rengi gibi tonlar koyu kahverengi için başarılı bir kombin olacaktır. Ayrıca bu açık tonlar herhangi bir şekilde riske girmenizin de önünbe geçecek, ferah bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır.

Kahverengi Koltuk Takımları İçin Perde Rengi Önerileri

Bunun  yanında kahverengi ile farklı renk tonlarını da deneyerek hem değişik hem de çarpıcı dekorasyon uygulamaları elde edebilirsiniz. Örneğin kırmızı yada kiremit renkleri gibi.

Ayrıca turkuaz perde rengi olarak biraz cesur bir karar gibi görünse de kahverengi ile arasında sansasyonel bir ilişki vardır. Bu farklı renk tonu kahverengi ile uyumlu ve şık bir stil yaratmanızı sağlayacaktır. Hele de perdenizle, alt resimde gördüğünüz gibi aynı kumaş rengine ve desenine sahip turkuaz kırlentler gibi ufak dokunuşlar, dekorasyonunuza göz kamaştıran bir lezzet katacaktır.

Fon Perde Koltuk Uyumu

Özellikle salonlarında kahverengi koltuk takımlarına uygun perde arayanların sıklıkla tercih ettikleri perde modeli genel olarak fon perdeler. Evet hakikaten bu tip perdeler salonlara bir saray görünümü kazandırıyor.

Eğer sizin de aklınızdan fon perde kullanmak geçiyorsa kırmızı yada bordo gibi sıcak renkler perdenizi daha bir ön plana çıkaracaktır. Fakat bu tonlar size riskli bir karar gibi geliyorsa nötr renkleri kullanmanızı öneririz.

Gri Koltuk Takımları İçin En Güzel Perdeler

 

2 Yorum “Kahverengi Koltuk Takımları İçin Ne Renk Perde ?”

  1. Turkuaz çok şık durmuş hakikaten. İlk başta tuhaf gelmişti Turkuaz deneyin dediklerinde ama mutlaka tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir