Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu ?…

Son zamanların trendi duvar kağıtları, özellikle LCD ve Plazma T.V’lerin arkasında harika bir fon oluşturuyor. Yaşam alanlarında sadece bir duvara uygulanan duvar kağıtları ise odaya modern bir görünüm veriyor. Çocuk odalarına, mutfaklara ve hatta tavana uygulanan duvar kağıtlarının şıklığını ise anlatmaya bile gerek yok sanırım… Dolayısı ile duvar kağıdı uygulanan evlerin sayısı son zamanlarda bir hayli arttı. Ancak mutfaklarına daha önceden seramik ve fayans uygulaması yaptıranlar bu alanlara duvar kağıdını nasıl uygulayacaklar, yada fayans üzerine duvar kağıdı olur mu ?…  binbirdekor.com olarak bu makalemizde bu soruları cevaplamaya çalışacağız…

Direkt fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırılmaz. Sıradan duvar kağıdı yapıştırıcıları beton, alçı, alçıpan, ahşap gibi emici yüzeylerde yapışma sağlar. Dolayısıyla fayans emici bir yüzey olmadığından yapışma sağlanamaz.  Fayansları kırdırıp yerine alçı sıva çektirmek ise ağır bir külfet ve yorgunluk getirecektir. O halde neler yapabiliriz bir bakalım…

Fayans üzerine alçı yaptırarak duvar kağıdınızın yapışmasını sağlayabilirsiniz.
Fayansınız üzerine emici bir zemin oluşturmak için özel astar uygulayabilirsiniz. Bu sayede duvar kağıdınızı fayans üzerine yapıştırabilirsiniz. (Örnek astar markaları: Henkel CT-16, YKS GISOPAKT, Bauhaus mağazalarında BAUMIT Supergound)
Banyo veya mutfakta kullanacağınız duvar kağıdı vinil kaplama olabilir. Bu kağıtlar daha kalındır ve üzeri kaplamalı olduğundan rahatça silinebilir.
Direkt fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırmada ısrar ediyorsanız. Kalın ve kaliteli bir duvar kağıdı seçin. Kağıdın arkasına hiç bir boşluk kalmayacak şekilde tamamen yapıştırıcı sürmelisiniz. (Örnek Yapıştırıcılar: Bally, Derby, Pattex Metal-Plastik-Cam, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Şeffaf.) Bu yapıştırıcılar kağıda tamamen sürülmezse kağıdın arka kısmında hava boşluğu bırakabilir ve kabarma yapabilir. Yapıştırıcınızı kağıda sürdükten sonra 4 dakika içinde duvar kağıdınızı yapıştırın. Aksi takdirde yapıştırıcı kağıt üzerinde kurur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bembeyaz Bir Apartman Dairesi başlıklı makalemizde apartman dairesi dekorasyon, beyaz dekorasyon modelleri ve beyaz dekorasyon örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu ?... fayans üzerine duvar kağıdı,fayans üstüne duvar kağıdı,fayans üzerine duvar kağıdı olurmu,fayansin ustune duvar kagidi olurmu,fayansın üstüne duvar kağıdı,fayans üzerine duvar kağıdı olur mu,fayans üstüne duvar kağıdı olur mu,fayansın üzerine duvar kağıdı olur mu,fayansa duvar kağıdı yapışır mı,fayansin uzerine duvar kagidi, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

Etiketler:

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu ?… Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. endam diyor ki:

  mrhb .benim ahşap vernikli bir vestiyerim var.üzerini duvar kağıdıyla kapamak istiyorum nasıl bir uygulama yapabilirim.sizden ricam bilgi verirmisiniz…

  1. admin diyor ki:

   Öncelikle duvar kağıdı uygulamak istediğinize eminmisiniz ? hayalinizde canlandırdınız mı ? nasıl bişey olacağı hakkında fikriniz var mı ? Benim tavsiyem vestiyerinizi ayağa kaldırmak istiyorsanız ahşap görünümlü folyoları tercih etmeniz yönünde olacaktır…

 2. endam diyor ki:

  hayalimde evet canlandırdım ..ben bişeyi düşünmeden aslaa hareket etmem.benim hayalimdeki canladndırdığımda ahşap desenli duvar kağıları zatenn..folyolar çok incee kalıyoo vee sanki kapadığım şeyi naylonlaa geçirmişim gb duruyo …dediğim gb ahşap desenli çok güzel duvar kağıtları var 3 boyutlu…ama iştee vestiyereee yapışırmııı …bu konuda özelliklee bilgilerinizden yararlanmak istiyorum.tşkr ederim şimdiden..

 3. endam diyor ki:

  sizee bir soru yönelttim amaa cevap alamıyorum…yanıtlarsanız çok sevinicemmm…

 4. GÜLHAN EŞ diyor ki:

  MRB ASMA TAVAN ÇATI KATI YAPTIRDIK ODANIN İÇESİNDE METAL KOLON VAR..BUNU NASIL KAMUFLE EDEBİLİRİM VEYA ÜSTÜNE DUVAR KAĞIDI GİBİ BİRŞEY YAPIŞTIRIP GÜZELLEŞTİREBİLİRİM BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  1. hakan özden diyor ki:

   Kolon nasıl bir şey acaba. Etrafına ahşap kutu yaptırabilirmisiniz. Çokmu ortada, duvarla birleştirip normal beton kiriş görüntüsü verebilirmisiniz. Bunlar uygulamaya girmeden önce dikkate alınması gereken şeyler.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
beyaz apartman 16
Bembeyaz Bir Apartman Dairesi

Türk dekorasoyon alışkanlığında mekanların daha aydıınlık ve ferah olacağı düşünülerek genellike renk tonu tercihi açık renklerden yana kullanılır. Gelip geçici...

Kapat