Mutfak Tezgah Fayans Folyo Kaplama Harika Fikir !..

Yapışkanlı Folyo ile Mutfak Tezgahı Kaplama

Mutfak dekorasyonunun en zor bölümlerinden biri dolap ile tezgah arasında kalan kısımlardır. Bu alan genellikle mutfak tezgah arası seramik modelleri ile kaplandığından maliyeti biraz yüksek ve yorucu olur. İşte bu sayfamızda, sizleri bu sıkıntıdan kurtarmak adına, hem de mutfaklarınızı çok ucuza yenilemenizi yardımcı olmak adına yeni bir uygulamadan, yapışkanlı folyo çeşitleri ve mutfak tezgah arası folyo kaplamadan bahsedip, fayans kaplama nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız…

Mutfak Fayans Sticker

Bu güne kadar sizleri mutfak tezgah arası dekorasyonu için bir çok fikir sunduk. Başta mutfak tezgah arası fayans modelleri olmak üzere mutfak tezgah arası cam mozaik ve mutfak tezgah arası granit modelleri hakkında bilgiler verdik. Mutfak tezgah arası 3d cam fiyatları ve tezgah arası fayans modelleri ve fiyatları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirdik.

Yapışkanlı Folyo Nerelerde Kullanılır ?

Ancak bahsi geçen bu uygulamaların tamamı yüksek maliyeti olan uygulamalar. Granit, cam yada seramik olsun, hemen hemen tüm yap malzemelerinde eski seramiklerin kırılması gerekiyor ilk olarak. Ardından kırım yapılan bu alanın tamamen düz bir hale gelene kadar teraziye alınıp, yeniden sıva yapılması ve bütün bu işlemlerin ardından yeni seramik yada granitin kaplanması gerekiyor.

Tabi yapılan her işlem ayrı bir işçilik olduğundan maliyet de artıyor doğal olarak. Hele bir de o ev halihazırda oturulan, yani kullanılan bir evse, insan hem maddi, hem de manevi olarak anormal  yoruluyor.

Yapışkanlı Fayans Kaplama

Peki fayansları hiç kırmadan, yeniden fayans kaplama yapmadan, kırmadan dökmeden, cebimizden tonlarca para harcamadan mutfak tezgah arası dekorasyonu yapamaz mıyız ? Eğer bunun yüksek bir beklenti olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira bu hayali gerçekleştirmenin farklı yöntemleri var.

O yöntemlerden birini daha önce ki sayfalarımızda “Fayans Boyanır mı ? Fayans Boyama Teknikleri” başlıklı makalemizde sizlerle paylaşmış, fayans boyama malzemeleri ve teknikleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık.

Mutfak Fayans Kaplama Folyosu

Fayans boyama gayet düz ama etkili bir sistemdi. Şimdi inceleyeceğimiz fayans kaplama yöntemi ise hem daha kolay ve ucuz, hem de çok aşırı bir el becerisi gerektirmiyor. Üstelik fiyat açısından da oldukça uygunlar. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve gelin şimdi folyoları ve nasıl uygulandıklarını detaylı olarak incelemeye başlayalım.

Fayans Kaplama Sticker

Fayans kaplama folyoları kendinden yapışkanlı oldukları için, ekstra bir yapıştırıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz. Suya ve neme karşı son derece dayanıklı olan bu ürünün temizliği ise kuru yada hafif nemli bir bezle yapılabiliyor. Yapışkanlı mutfak fayans kaplama folyosu ideal bir mutfak tezgah arası ebatlarında. Ürünün uzunluğu 3 Metre, genişliği ise 65 cm.

Fayans Kaplama Nasıl Yapılır ?

Fayans kaplama işini evde kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz arkadaşlar. Ancak yanınızda size yardım edecek bir partnerinizin olması daha temiz bir sonuç elde etmeniz için çok önemli. Çünkü eğri büğrü yapıştırılan bir folyo mutfağın eskisinden daha kötü görünmesine neden olacaktır.

Aslında bu folyolar içerisinden çıkan ürün kullanım ve kurulum kılavuzunda yer alan talimatlara göre uygulamayı yapabilirsiniz. Ancak fikir sahibi olmanız açısından genel bir bilgi verelim yinede. Fayans kaplama işine mevcut tezgah arası seramik ve fayanslarımızı güzelce temizleyerek, yağ ve kirden arındırarak başlıyoruz. Temizlik bittikten sonra tüm fayansların üzerini bir sulama spreyi kullanarak sabunlu su ile iyice ıslatıyoruz. (Boş bir camsil şişesi de olabilir)

Ardından yardımcımızla birlikte tezgahın üzerinde folyomuzun arkasında ki yağlı kağıdı tamamen çıkartıyoruz. Burada çok dikkat etmenizi öneririz, zira duvara yapışması gereken alanların birbirine yapışmaması gerekiyor.

Folyo arkasında ki etiketi tamamen çıkarttıktan sonra yine sulama spreyi ile bu defa folyomuzun arka kısmını, yani yapışkanlı kısmını yine sabunlu su ile ıslatıyoruz. Islattıktan sonra sıra folyoyu fayanslar üzerine yapıştırmaya geliyor. Tezgah arası seramiklerinin başladığı sağ yada sol taraftan ilk kısmı yapıştırdıktan sonra yavaş yavaş acele etmeden, arkadaşımızdan da yardım alarak sona doğru, tıpkı ilkokul defterimizin üzerine etiket yapıştırdığımız gibi yapıştırıyoruz.

Hafif sağa sola yada yukarı aşağı kaçırabilirsiniz. Bu büyük bir sorun değil, zira folyo arkasını sabunlu suyla suladığımız için bu size folyonuzu yine düzgün bir şekilde yapıştırmanıza olanak sağlayacak bir kayganlık yaratacaktır.

Yapıştırmamızı tamamen doğru ve düzgün bir şekilde yapıştırdığımıza emin olduktan sonra bu defa ön tarafından yine tamamen sabunlu suyla ıslatıyor ve ardından kuru bir bezle kurulayarak folyo ile fayans kaplama işini noktalıyoruz.

Fayans Folyosu Nereden Alınır ?

Evet muhtemelen mutfak fayanslarını, banyo seramiklerini yenilemek isteyen binbirdekor.com okurlarının çok hoşuna gidecek bu uygulama. Peki fayans kaplama folyoları nerede satılıyor ? yada Fayans kaplama folyoları kaç lira ?… Eğer bu uygulama hoşunuza gittiyse zaten bu soruları da doğal olarak soruyorsunuzdur.

Küçük Mutfak İçin Süper Dekorasyon Fikirleri

Efendim yapışıkanlı folyo Ikea gibi Koçtaş gibi çeşitli yapı marketlerden temin edilebiliyor. Ayrıca internet üzerinden satış yapan E-ticaret sitelerinde de bu tür ürünleri bulabilirsiniz. Fiyatları ise kalitelerine bağlı olarak 60 ile 70 TL arasında farklılık gösteriyor.

Bu arada ilerleyen günlerde tıpkı mutfaklarını ucuz yolla yenilemek isteyen okurlarımız gibi banyolarını da bu yolla yenilemek isteyen okurlarımız için yapışkanlı folyo ile banyo fayans kaplama konusunu inceleyeceğiz. Dolayısı ile bizi takip etmeye devam edin…

4 Yorum “Mutfak Tezgah Fayans Folyo Kaplama Harika Fikir !..”

  1. Kesinlikle çok güzel bir fikir.. ama sizden bir ricam var. Bunu uygulamış biri çıkarmak istediğinde fayansta kalan yapışkandan nasıl kurtulabilir.. bunu da açıklayabilir misiniz

    1. Bu oldukça basit bir işlem. Folyoyu söküp fayansları yeniden sabunlu suyla silmeniz yeterli olacaktır.

  2. Sabunlu su olarak kastettiğiniz sıvı elde yıkama için kullandığımız bulaşık deterjanı mıdır? Eğer öyle ise yapışkan yüzeyin özelliğini yitirmesine sebep olmaz mı ıslanacağı ve sabunlu olduğu için?

    1. Evet bildiğiniz sabunlu su. Merak etmeyin yapışkan özelliği kaybolmuyor. Zaten satın aldığınızda size nasıl kullanacağınız tarif ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir