Fayans Boyanır mı ? Fayans Boyama Teknikleri

Fayans Boyama Yöntemleri

Bu sayfamızda banyolarını ve mutfaklarını ucuza yenilemek isteyen okurlarımız için, son derece ucuz bir yöntemden bahsedeceğiz sizlere arkadaşlar. Bu doğrultuda fayans nasıl boyanır ? yada fayans boyanır mı ? gibi soruları cevaplamaya çalışırken aynı zamanda süsleme amaçlı fayans boyama yanında fayans boyama desenleri ve cadence fayans boyama gibi konular hakkında da sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ucuz Banyo Dekorasyonu

Bildiğiniz üzere banyo ve mutfak dekorasyonları maliyetli konulardır arkadaşlar. Bunun sebebi ise ıslak zeminli alanlar olduklarından fayans ve seramik gibi ögelere sahip olmalarıdır ki bırakın fayansların kendi maliyetlerini, yeni yeniden fayans döşetme işçiliği bile başlı başına bir maliyettir.

Ayrıca olay sadece maddi boyutla kalmaz, zira eski fayansların kırılması, geride kalan duvarın yeniden mastara alınarak sıvanması da hali hazırda oturulan bir ev için inanılmaz bir yorgunluk sebebidir. Toz toprak vesaire…

FAYANS ÜZERİNE DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR ?

Fayanslarınızı Kendiniz Bile Boyayabilirsiniz

Ancak bunun için hem zamanı hem de yeterli bütçesi olmayan okurlarımız, iyice eskiyen, modası geçen fayans ve seramiklerini yenilemeden de banyo yada mutfağını yeniden dekore edebilirler. Fayanslarını boyayarak yepyeni ve belki de daha modern renklere ve desenlere sahip fayanslara, hem de hiç bir şekilde fayans boyama ustası falan tutmadan, işçilik ücreti vermeden sahip olabilirler…

Akrilik Boya ile Fayans Boyama

Fayans nasıl boyanır ? fayans rengi nasıl değiştirilir ? Fayans üzerine boya yapılır mı ? gibi sorularınızı cevaplamak için adım adım bir kaç yöntemi inceleyelim. İlk olarak fayans boyamak için gereken malzemeleri sıralayarak işe başlayalım.

Bunun için bize ilk olarak Akrilik boya gerekiyor. Ardından vernik de lazım tabi ki. Ha bir de bu kimyasal maddeleri duvarlarımıza uygulamak için rulo fırçası ve zemin fırçası da lazım.

Banyo ve Mutfak Seramikleri Nasıl Boyanır ?

Hemen her boyama işlemine başlamadan önce yaptığımız gibi boyayacağımız yüzeyi, yani fayanslarımızı temizleyip, yağ, toz ve kirden arındırarak işe başlayalım. Bu konu da hijyene çok önem vermenizi tavsiye ederiz.

Ardından akrilik boyamızı iyice çalkalıyoruz. Sonuçta bu boya uzun süredir satın aldığınız yapı marketin raflarında bekliyor ve yağı tamamen boya üzerine çıkmış durumda. Bizim işimiz o yağ ile boyanın birbirine karışmasını sağlamak.

Çalkaladığımız akrilik boyayı tepsi yada tabak şeklinde tasarlanan bir boya kabına dökün. Bu kaplar, 10 – 12 TL gibi fiyatlar ile boyacı kabı adı altında internette dahil olmak üzere bir çok yerde satılmakta.

Şimdi rulomuza boya yükleme zamanı. Bu işlemi, rulo fırçasını bu tepsiye yada kaba, deyim yerindeyse bandırarak ve iyice gezdirerek yapabilirsiniz. Rulomuz boyayı yedikten sonra boyamaya başlayabiliriz.

Eğer ilk defa boya yapıyorsanız ilk katınız biraz baloncuklu yada dalgalı olabilir. Hiç tereddüt etmeyin, zira ikinci katı vurduğunuz da bu hatalardan eser kalmayacaktır. Fakat ilk katı vurduktan sonra üç gün bekleyin, boyanın kurumasına müsaade edin. Üç gün sonra ikinci katı vurabilirsiniz. Kesinlikle bu zaman aralığını dikkate almanızı öneririz.

Eğer renk halen kapanmamışsa 3. bir kat daha boya vurmanızı öneririz. Çünkü genel olarak koyu renklerde ilk iki katta, açık tonlu boyalar da ise 3. katta kapandıklarını daha önce test ettik.

Fayans Vernikleme İşlemi

Tabi işimiz bu kadarla bitmiyor maalesef arkadaşlar. Sırada işin vernikleme kısmı var. Vernikleme yapmamızın sebebi ise fayanslarımızın hem daha parlak görünmesini sağlamak, hem de suya ve neme daha dayanıklı hale getirmek.

Vernikleme işlemine de yine en az 3 gün bekledikten sonra başlıyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kuruma süreleri çok önemli. Yer fayanslarında bu süreyi 3 gün yerine 5 gün olarak değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Vernikleme işlemininde aslında boyama işleminden farkı yok. İşe suya dayanıklı bir vernik alarak (bu konu da Yat vernikleri yada Tik Vernikleri çok başarılı) ve tıpkı akrilik boya gibi çalkalayarak başlıyoruz. Ardından yine boyacı kabına döktüğümüz verniği tıpkı boyayı yedirdiğimizde yaptığımız gibi ruloyu boyacı kabı içerisinde gezdirerek bu defa vernik yüklemesi yapıyoruz.

Kesinlikle 2 kat vernik uygulaması yapmanızı ve katlar arasında en az 3 gün olmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca fayansların kenar kısımları ve derz aralarını eğer farklı bir renge boyayacaksanız, ince bir fırça kullanmanızı öneririz.

 

Fayans Boyama Stencil

Fayanslarınızı düz bir renge boyayarak eski görünümlerinden epey bir kurtuldunuz. En azından renkleri daha modern bir hale geldi. Hadi şimdi birazda fayans desenlerimiz modernize edelim. Bu teklife biraz şaşırmış olabilirsiniz, ne yani fayansların üzerine şimdi de yeni desenler mi kazıyacağız ? Yok artık…

Elbette öyle bir şey yok ama stencil denen bir teknik ile fayanslarınızı bambaşka desenlere ve dolayısı ile daha modern kimliklere kavuşturabilirsiniz. Bu işlem ilk başta size epey zor gibi gelebilir ancak üst resimde gördüğünüz gibi cadence duvar stencil kalıpları hemen her yerde satılıyor.

Bu kalıpları boyadığınız fayanslarınız üzerine geçici olarak yapıştırıp tekrar ama bu defa farklı ve fayansların genel rengine uyumlu bir ton boya rengi ile yeniden boyayarak fayans desenlerinizi, derinliklerini değiştirebilirsiniz.

Fayanslar Hangi Boya ile Boyanmalıdır

Seramik ve fayansların hangi boya ile boyanacağı konusunda bir çok soru alacağımızı düşünüyoruz. Fayans boyası konusunda sizi yormadan hemen aklınızda ki soruları giderelim değerli binbirdekor.com okurları.

Denediğimiz, test ettiğimiz ve başarılı sonuçlar aldığımız Cadence Fayans Boyama yöntemi. Bu bağlamda Cadence Multi Surface markasını kullandığımızı hatırlatmak isteriz.

Bu boya sadece derz ve fayanslarınız için değil, fayans, mobilya, deri ve diğer tüm yüzeyleriniz için kullanılabiliyor. Özellikle sıkıntılı derz aralarında doldurucu ve uzun ömür özelliği var. Su bazlı olduğu için sağlığa zararsız. Aynı zamanda evinizdeki başka herhangi bir rotüş veya boyama işlemi için de kullanabiliyorsunuz. Cadence Multi Surface fiyatları ise 2 litre için 115,00 TL civarında.

Tavsiye etttiğimiz bu boyanın yanında ayrıca bir başka akrilik boya çeşidi olan richartcraft ile fayans boyama da sık kullanılan ürün ve teknikler arasında yer alıyor. Bulunduğunuz şehirde herhangi bir şekilde bu ürünleri bulamadıysanız Google üzerinden fayans boyası koçtaş şeklinde bir arama yaprarak İnternet üzerinden satın alabilirsiniz…

Su Bazlı Boya İle Fayans Boyama

Konuya ilk baktığınızda biraz tuhaf gelmiştir mutlaka, zira fayanslar kaygan ve emici bir yüzeye sahip olmadıkları için bir çoğunuz bu boyayı tutmayacağına neredeyse eminsinizdir ki bu konu da son derece haklısınız.

Yağlı Boya ile Fayans Boyama

Çünkü herhangi bir yüzeye normal duvar boyası yada yağlı boya uygulanması için boya yapılacak satıhın, beton, ağaç yada alçı gibi emici bir yüzeye sahip olması gerekir. Aksi taktirde uygulanan boya bu kaygan yüzeyden akıp gidecektir.

Fakat “Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu ?…” başlıklı makalemizde de anlattığımız farklı bir teknik ile bu sıkıntıyı giderebilirsiniz. Ancak bunu bir usta tutmadan siz yapamazsınız maalesef, zira bir alçı sıva ustası ile anlaşarak, fayanslarınızın üzerine alçı sıva çektirip, yağlı boya yada su bazlı bilindik duvar boyaları ile fayanslarınızı yeniden boyayabilirsiniz.

Fayans Üzerine Alçı Çekmek

Fayans üzerine alçı çekmek için ilk olarak alçının tutması için hafif bir kırım yapmak gerekir. Bu işlem tırtıklama olarak adlandırılır. Kısacası fayansların üzerinde bir murç yada hilti vasıtası ile çizgisel yaralar aşılır. Tırtıklama işlemi ne kadar düzgün olursa alçının fayans üzerinde tutunma olasılığı da o kadar artar. Dolayısı ile bu önemli bir püf noktasıdır.

Tırtıklama işlemi tamamlandıktan sonra sıra alçıyı uygulamaya geliyor. Fayans üzerine sadece 1 kat alçı astarı yada binder astar uygulandıktan ve alçı kuruduktan sonra normal boyama işlemine geçebilirsiniz.

Fayans boyama teknikleri içerisinde ki bir diğer yöntem ise geçiş astarı uygulamasıdır. bu uygulamada fayanslar dişli bir zımpara ile zımparalanıp, üzerinde ki toz ve zımpara kalıntıları kuru veya nemli bir bez ile temizlendikten sonra, transfer astarı olarak bilinen bir geçiş astarı uygulamaktır.

Fayans boyamak adına fayans ve seramikleri daha emici bir hale getirmenin bir diğer yolu ise dolgu astarı kullanmaktır. Bu astar da duvarlarınızı boya için hazır hale getirirken, Bauhaus’da Baumit Supergound ve diğer yapı marketlerde YKS GİSOPAKT adı ile satılmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar da boyama işlemini en az 2 kat yapmanızı öneririz. Eğer yağlı boya ile boyama yapacaksanız 2 kat arasında en az 1 gün, su bazlı boya ile boyama yapacaksanız yaklaşık 2 saat beklemeniz gerekir. Bu arada boyanın çatlamaması için fayansların yerlerinde sağlam olması ve hiç bir şekilde oynamaması gerekmektedir.

Fayans Boyama Tavsiyeleri

Burada sizler için bir kaç teknik sunduk. Ancak burada en zahmetsiz uygulama olarak ilk uygulamayı yani Cadence Fayans Boyama tekniğini kullanmanın daha mantıklı olacağını ve düz alçı uygulamasına göre daha estetik ve şık olacağını, fayanslarınızın en azından ıslak zemin ürünü kimliğini kaybetmeyeceğini düşünüyoruz…

1 Yorum “Fayans Boyanır mı ? Fayans Boyama Teknikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir