Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu ?…

Fayans Üstüne Duvar Kağıdı Kaplama

Son zamanların trendi duvar kağıtları, özellikle LCD ve Plazma T.V’lerin arkasında harika bir fon oluşturuyor. Yaşam alanlarında sadece bir duvara uygulanan duvar kağıtları ise odaya modern bir görünüm veriyor.

Çocuk odalarına, mutfaklara ve hatta tavana uygulanan duvar kağıtlarının şıklığını ise anlatmaya bile gerek yok sanırım… Dolayısı ile duvar kağıdı uygulanan evlerin sayısı son zamanlarda bir hayli arttı.

Ancak mutfaklarına daha önceden seramik ve fayans uygulaması yaptıranlar bu alanlara duvar kağıdını nasıl uygulayacaklar, yada fayans üzerine duvar kağıdı olur mu ?…  binbirdekor.com olarak bu makalemizde bu soruları cevaplamaya çalışacağız…

Direkt fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırılmaz. Sıradan duvar kağıdı yapıştırıcıları beton, alçı, alçıpan, ahşap gibi emici yüzeylerde yapışma sağlar. Dolayısıyla fayans emici bir yüzey olmadığından yapışma sağlanamaz. Fayansları kırdırıp yerine alçı sıva çektirmek ise ağır bir külfet ve yorgunluk getirecektir. O halde neler yapabiliriz bir bakalım…

Fayans üzerine alçı yaptırarak duvar kağıdınızın yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Fayansınız üzerine emici bir zemin oluşturmak için özel astar uygulayabilirsiniz. Bu sayede duvar kağıdınızı fayans üzerine yapıştırabilirsiniz. (Örnek astar markaları: Henkel CT-16, YKS GISOPAKT, Bauhaus mağazalarında BAUMIT Supergound)

Banyo veya mutfakta kullanacağınız duvar kağıdı vinil kaplama olabilir. Bu kağıtlar daha kalındır ve üzeri kaplamalı olduğundan rahatça silinebilir.

Direkt fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırmada ısrar ediyorsanız. Kalın ve kaliteli bir duvar kağıdı seçin. Kağıdın arkasına hiç bir boşluk kalmayacak şekilde tamamen yapıştırıcı sürmelisiniz. (Örnek Yapıştırıcılar: Bally, Derby, Pattex Metal-Plastik-Cam, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Şeffaf.) Bu yapıştırıcılar kağıda tamamen sürülmezse kağıdın arka kısmında hava boşluğu bırakabilir ve kabarma yapabilir. Yapıştırıcınızı kağıda sürdükten sonra 4 dakika içinde duvar kağıdınızı yapıştırın. Aksi takdirde yapıştırıcı kağıt üzerinde kurur.

“Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur mu ?…” Konusunda 10 Yorum Var

  1. Fayans üzerine direkt olarak duvar kağıdı yapıştırırsanız fayanslarda ki derz araları yüzeyden kendini belli edecek ve çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Konu içerisinde de belirttiğimiz gibi bunu engellemenin 2 yolu var. Birincisi fayansların üzerine alçı sıva çektirmek, ikincisi ise fayansın üzerine alçıpan kaplamaktır. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz…

 1. merhaba mutfak tezgah arası kısıma fayans üzerine strafor duvar kalınlık 2cm olanlardan yapmak istiyorum. fayans üzerine sikilon ile tabakaları yapıştırsam sağlam olur mu tutar mı yapışkan?

  1. Çeşitli strafor duvar kaplama ürünleri satan firmalar bu ürünlerin hiç bir şeyden etkilenmeyeceğini ısrarla belirtiyorlar. Bu konu da yazdığımız bir makale de var hatta. Buradan bu tür ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak mutfak gibi hele hele de tezgah arası gibi önemli bir yerde binbirdekor.com olarak bizler bu ürünün uygun olmadığını düşünüyoruz…

 2. MRB ASMA TAVAN ÇATI KATI YAPTIRDIK ODANIN İÇESİNDE METAL KOLON VAR..BUNU NASIL KAMUFLE EDEBİLİRİM VEYA ÜSTÜNE DUVAR KAĞIDI GİBİ BİRŞEY YAPIŞTIRIP GÜZELLEŞTİREBİLİRİM BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  1. Kolon nasıl bir şey acaba. Etrafına ahşap kutu yaptırabilirmisiniz. Çokmu ortada, duvarla birleştirip normal beton kiriş görüntüsü verebilirmisiniz. Bunlar uygulamaya girmeden önce dikkate alınması gereken şeyler.

 3. hayalimde evet canlandırdım ..ben bişeyi düşünmeden aslaa hareket etmem.benim hayalimdeki canladndırdığımda ahşap desenli duvar kağıları zatenn..folyolar çok incee kalıyoo vee sanki kapadığım şeyi naylonlaa geçirmişim gb duruyo …dediğim gb ahşap desenli çok güzel duvar kağıtları var 3 boyutlu…ama iştee vestiyereee yapışırmııı …bu konuda özelliklee bilgilerinizden yararlanmak istiyorum.tşkr ederim şimdiden..

 4. mrhb .benim ahşap vernikli bir vestiyerim var.üzerini duvar kağıdıyla kapamak istiyorum nasıl bir uygulama yapabilirim.sizden ricam bilgi verirmisiniz…

  1. Öncelikle duvar kağıdı uygulamak istediğinize eminmisiniz ? hayalinizde canlandırdınız mı ? nasıl bişey olacağı hakkında fikriniz var mı ? Benim tavsiyem vestiyerinizi ayağa kaldırmak istiyorsanız ahşap görünümlü folyoları tercih etmeniz yönünde olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir