YASAK BAHÇE

A+
A-

Bahçeniz varsa zenginsiniz…
Yaşadığımız yüzyılda, artık dev ardıç ağaçlarının, sarmaşıkların, yerini, kat sayıları gün geçtikçe artan gökdelenler aldı. Bahçeler neredeyse Petek Dinçöz’ün Yasak Bahçe şarkı sözlerinde yer alan haram goncalar gibi sınırlandı. Bahçeli küçük mahalle evlerimiz yok olurken, onların yerini alan dev rezidanslar bu boşluğu fark edip 39. kata bile bahçe yerleştirme kararı aldı. Artan stres ve zorlaşan yaşam koşulları içinde yoğrulan insanlarımızda olabildiğince bütçelerini zorlayıp, modern hayat içinde yer alan, ancak doğadan kopmayan bu zincire rağbet gösterdi.
Modern hayatın her geçen günü bizi doğadan daha da kopardıgını düşünürsek, bahçelerimizin bizim için ne kadar değerli oldugunu anlayabiliriz. Doganın küçük birer parçası olan bu mekanlarda bitkilerle ugrasırken rahatlayabilir, kendi yaratacağimiz büyülü köşelerde dinlenebilir ve hatta arkadaş çevremize verecegimiz küçük partilerle eğlenebiliriz. Ancak, tabii ki bu tür aktiviteler için dogru mobilya, aksesuar seçimi ve dogru dekorasyon önemli unsurlardır. Iyi bir bahçe dekorasyonu için bahçemizin nasil olmasını istedigimizi belirlememiz gerekir. Bahçenin hangi kısmında ne yapılacağına iyi karar verilmelidir. Sakin bir köşede hamak kurmak, günes ışıgını iyi alan bir tarafta güneşlenmek, bitki yetiştirmek veya sessiz bir ortamda kitap okumak, seçimlerimiz arasında olabilir. Bunun için ilk yapılacak iş, bahçede ana dekorasyon tarzlarını bilmektir. İlk etapta göze çarpan tabii ki ahşap tarza sahip bahçelerdir. Ahsap; doğal ve kolay işlenebilir bir madde olması ve sıcaklık hissi uyandirması ile dekorasyonda kullanıldığı kadar bahçelerde de yaygın olarak kullanılır. Bahçe ortamına uyum göstermesi de, ahşabı bahçe dekorasyonu için vazgeçilmez kılar. Yapılacak mobilya ve aksesuar seçimlerinde ahşap oturma grupları, oyma isçiliğiyle şekillendirilmiş masa, sandalye ve sehpalar göz önünde bulundurulabilir.
Ahşap nem ile fazla dost olmadıgından, dekorasyon asamasında rüzgar ve yağmurdan en az etkilenecek köşelerde kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan ağaç cinsini iyi bilmek ve dayanıklılığını göz önünde bulundurmak da gerekir. Ahşap ateşten kolay etkilendiği için barbekü yapılan ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Hasır ve bambu aksesuarlar, ahsap dekorasyon için en uygun seçimlerdir. Akdeniz özelliği taşımalarından dolayı mekana rahat ve huzurlu bir hava katan hasır ve bambu, kolay şekillenebildikleri için de tercih edilirler.
Taş mimariye sahip bahçeler, eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Doğal taş, bahçenin dogal dokusunda eriyip gidebilecek bir malzeme olduğu için ayrıca kullanışlıdır. Taş tasarımlar antik çağlara çağrışım yapan mobilyalarla rahatça kullanılabilecegi gibi, sade ahşap yapılandırmalarda da kullanilabilirler. Mermer yapılar ve yer malzemeleri günümüzde hala popüler olsa da maliyeti açısından yerini iyi dizayn edilmiş ve kaliteli beton gruplara bırakmıştır. Tabii ki her iki malzeme de iyi bir oturma grubu ve dogru aksesuarlarla mükemmel uyum gösterecektir. Taş mimari ayrıca, taşın suyla gösterdiği uyum açısından havuzlu bahçelerde kullanılır. Taş, sudan çok kolay etkilenmedigi gibi, suya zemin olmasıyla öne çıkmaktadır.
Metal ağırlıklı gruplara sahip bahçeler , genelde metal üstü ahsap şekillerde gördüğümüz ve kısaca bank adı verilen oturma gruplarıyla bilinirler. Metal her çesit yapı malzemesiyle uyum gösterdiği ve sağlam oldugu için yüzyıllardır bahçe dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle dökme demir ve ahşap kaplamalar iyi bir ikili oluştururlar.
Bahçe salıncakları, sandalyeler, masalar ve özellikle ısı ve ışıkla ilgili aksesuarlar ile ilgili malzemelerde metal ve metal içeren öğeler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak metal; nemli ortamda korozyona uğramasından dolayı, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir malzemedir. Ayrıca ahşap ve taş malzemeye oranla ağır olan metal, şekillendirme sürecinde yüksek ısı ve iyi işçilik gerektirir. Fakat tüm bu olumsuzluklara karşın, günümüzde iyi işçiliğe ve kaliteli boya dokusuna sahip metal aksesuar ve gruplar, bahçelerimizin en sık köşelerinde yer almaktadir.
Plastik malzeme de bahçe dekorasyonunda kullanımı hızla artan malzemeler arasında yer almaktadır. Kaliteli üretilen plastik mobilyalar bahçe dekorasyonunda iyi birer tamamlayıcı olabilmektedirler. Ayrıca hammaddesinin ucuz ve isçiliğinin kolay olmasından dolayı plastik malzemeler, diğerlerine göre daha ucuz fiyatlarla bulunabilmektedir. Ancak direkt güneş ışığından olumsuz etkilenmesinden dolayı, plastiğin kullanımı zorlaşabilmektedir.
Sık minderlerle süslenmiş oturma grupları ve masalar göze çarpan plastik tasarımlar arasında yer almaktadir. Fakat kullanışlı olmasının yanı sıra en büyük dezavantaji, diger yapı elemanlarıyla tam uyum gösterememesi ve aynı kaliteye sahip olmamasıdır. Yine de plastik malzeme ve kaplamaları günümüz bahçelerinde yoğun bir şekilde görmek mümkündür.

YASAK BAHÇE Galerisi

       

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahşap masa sandalye dedi ki:

    çok güzel bir takım rengi de çok hoş masa ve sandalye olarak fiyatı ne kadardır

Önceki yazıyı okuyun:
Ahhh… Bir evim Olsa

Çirkin Olsun Benim Olsun... Aslına baktığınızda ''çirkin olsun benim olsun''  Nazan Öncel'in yeni albümü'ndeki şarkı sözleri. Ancak kirada yaşayan bir...

Kapat