Taşlarla Bahçe Dekorasyonu Kendin Yap Fikirleri

Taşlarla Bahçe Süsleme

Hemen herkesin bahçesi olan bir evde yaşamak hayalidir. Bu sayfada olanların ise kesinlikle bu hayali gerçekleştirdiğini ve Bahçe düzenleme üzerine yaptıkları bir araştırma sonucu burada olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Buradaki okurlarımız belki Müstakil Ev bahçe Dekorasyonu yada Köy evi bahçe düzenleme üzerine bir araştırma yaparken muhtemelen kendilerini binbirdekor.com’un bu sayfasında buldular. Bu şanslı insanlar evlerinin bahçelerinde öylesine sade bahçe düzenlemesi yerine biraz gösterişli bir şeyler istiyorlar büyük olasılıkla. Eğer bu hipotezlerimiz doğru ise ve sizde o bahçesi olan şanslı insanlar arasında yer alıyorsanız doğru yerdesiniz, zira bahçe bakımı ve bahçe dekorasyonu konusuna özel bir ilgisi olan sitemizde daha önce Bahçe Peyzaj Modelleri başta olmak üzere Ahşap bahçe dekorasyonu ve Kütükten bahçe dekorasyonu gibi kendin yap konularını ve çeşitli Bahçe dekorasyon objeleri ile ilgili olarak yüzlerce konu paylaşan binbirdekor.com’dasınız.

Bahçe Taş Dekorasyon Kendin Yap

Başlıktan da anlayacağınız üzere bu sayfamızda kolaylıkla ama biraz da emekle kendiniz yapabileceğiniz taş bahçe dekorasyonu hakkında sizlere fikirler ve örnekler veriyoruz. Ama bunlar Ağaç etrafına taş yada Bahçe kenar Taşları gibi alelade konular ile sınırlı değil. Sizlere ilham kaynağı olacak daha nice fikir ve örnekleri burada bulacaksınız. Üstelik bunlar için çok para harcamanız da gerekmiyor, zira insanoğlu için pek değeri olmayan ve doğada istemediğiniz kadar var olan taşlarla dekore ediyoruz bahçelerimizi… Dolayısı ile bahçenizi süslemek adına harekete geçmeden hemen önce burada ki örnek ve fikirlere mutlaka göz atmanızı öneririz.

Kendin Yap Bahçe Süsleme Fikirleri

Bahçe içerisine bir düzen içerisinde değil de doğal bir şekilde dağılmış gibi duran taşlar, taşlardan ırmaklara benzer görsel efektler, bilindik parke taşları yerine büyük kayrak taşlarından yapılmış yürüme yolları. Ağaçların etrafına bir emek harcandığı her halinden belli olan taş süslemeler, taş bahçe duvarları vesaire vesaire… Bahçe dekorunuzun merkezinde, yeşillikler ve çeşitli renkte bitkiler etrafına dağılmış bir taş dekorasyonu istiyorsanız bunu profesyonel bir peyzaycıya ihtiyaç duymadan da yapabilirsiniz. Sadece biraz yaratıcılık ve el becerisi size yeterli olacaktır. Doğadan topladığınız natürel taşlarla paragraf aralarında gördüğünüz resimlerde ki gibi muhteşem bahçe süslemeleri elde edebilirsiniz.

Bahçe Dekorasyon Fikirleri ve Taş Süslemeler

Mesela bahçenizin uygun bir yerine üst resimde gördüğünüz gibi küçük bir taş deresi yapabilirsiniz. Bunun için büyük, orta ve küçük olmak üzere üç farklı türde taş kullanmanız gerekir. Büyük taşlar kenar hatlarını belirlerken, orta boyutta ki deremizin taşlar yavaş yavaş derinleştiğini gösterecek, küçük taşlar ise ne kadar hızlı aktığını 🙂 Tabi taşları biraz boyayarak ve dere kenarına, mümkünse suda eskimiş bir kaç parça kütük ekleyerek görsel zenginliği bir üst seviye ye de taşıyabilirsiniz.

Taştan Bahçe Yolu

Artık bahçe için de yürüme yolu yapmak adına yapı marketlerde çok çeşitli ürünler satılıyor. Parkelerde bunların en bilinenleri. Ancak madem doğallıktan yanayız bir dökme kalıbından çıkan bu beton malzemeye hiç ihtiyacımız yok arkadaşlar. Irmak kenarlarında sıklıkla karşımıza çıkan kayrak taşları normları itibarı ile bu iş için adeta biçilmiş bir kaftan. Sanki bir yontma ustasının elinden çıkmış gibi duran bu taşları sadece bahçe yürüme yolu yapımında değil engebeli bir bahçeniz var ise merdiven basamağı olarak da kullanabilirsiniz. Tabi bahçe olu yapımında sadece kayrak taşları değil büyük çakıl taşları da kullanabilirsiniz. Bu tip taşlar ise yuvarlak hatları nedeni ile bahçenizde bir Arnavut kaldırımı görüntüsü yaratır.

Değişik Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bir küp yada büyük bir saksı içerisinden çiçeklerle karışık taşlar… Bu en bilindik bahçe süslemelerinden biridir. Yapımı da yukarıda ki süslemelerden çok da zor değildir. İrili ufaklı ve genel olarak farklı renklerde ki taşlarla yapılan bu süslemeye aklınıza gelen hemen her türlü çiçek ve bitkiyi entegre edebilir, daha yaratıcı şeyler ortaya çıkarabilirsiniz.

Ağaç Etrafı Taş Süsleme

Muhtemelen çocukluğumuzdan bu yana yaptığımız, hemen herkes tarafından bilinen ve yapımı en basit olan ağaç etrafını taşlarla süsleme olayına sizde biraz yorum katabilirsiniz. Eğer ağacınızın etrafında geniş bir alan varsa bizim bildiğimizden biraz daha fazla yaklaşık 1,5 metre çapında bir süsleme yapabilirsiniz. Çemberin en dış kısmında yine büyük taşlar kullanıp, içinde ise küçük ve renkli çakıl taşları kullanabilirsiniz.

Taşlarla Bahçe Dekorasyonu Örnekleri

Tabi sizlere vereceğimiz fikirler sadece bunlarla sınırlı değil. Hemen alt tarafta yer alan foto galerimiz içerisinde daha bir çok farklı ve ilginç, üstelik kolaylıkla yapabileceğiniz taş bahçe süsleme fikri bulabilir ve galerimizi ziyaret ederek bahçenizi güzelleştirmek adına bu fikirlerden ilham alabilirsiniz.

TAŞLARLA BAHÇE SÜSLEME ÖRNEKLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir