Simli Duvar Boyaları ile Büyüleyici Mekanlar

Duvar Dekorasyonunda Yenilikler

Simli Duvar Boyası Simli Boya Nasıl Yapılır Dekoratif Duvar Boyaları – Ev dekorasyonunda en önemli unsurların başında gelir duvarlar. Duvarları dekore etmek adına bu gün bir çok farklı dekorasyon çözümü vardır. Bunlardan en eskisi duvar kağıtları ve duvar boyalarıdır. Fakat günümüzde duvarları dekore etmek adına sadece duvar boyaları veya duvar kağıtları kullanılmıyor elbette.

Duvar Dekorasyon Ürünleri

Strafor yada bambudan üretilen 3 Boyutlu dekoratif duvar panelleri de girdi hayatımıza örneğin. Daha önce ki sayfalarımıza da bu panelleri detaylı olarak inceledik. Hatta duvar dekorasyonunuz da bambu duvar paneli kullanmak gibi bir niyetiniz var ise “3D Bambu Duvar Panelleri” başlıklı sayfamızı ziyaret ederek uygulama örneklerini ve bu panellerin özelliklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

Farklı Duvar Boyaları

Duvar dekorasyonunda, duvar kağıtları, 3D dekoratif duvar panelleri ve duvar boyalarının haricinde daha bir çok malzeme var. Öyle ki artık duvar boyaları ve boya sistemleri bile kendi arasında bir çok farklı uygulamaya ayrılıyor. Bu sayfamızda inceleyeceğimiz simli duvar boyaları da bu duruma verebileceğimiz en güzel örneklerin başında geliyor.

Simli Duvar Boyası Hakkında

Evlerinde sade ama hafif de gösterişli uygulamalardan hoşlanan, duvar dekorasyonunda farklı dokular, farklı lezzetler arayanların çok beğeneceğini düşündüğümüz simli boya uygulamaları ev dekorasyonlarını da farklı bir boyuta taşıyor. Uygulandıkları mekanların atmosferini tamamen değiştiren bu uygulamayı ve simli boya çeşitlerini gelin detaylı olarak incelmeye başlayalım ne dersiniz ?..

Simli Duvar Boyası Nasıl Yapılır ?

Aslında simli boya uygulaması yeni bir trend değil, bilakis 10 – 15 yıl öncesinde de uygulanıyordu. Fakat bu kadar yaygın değildi ve boya markaları bu tip özel boyalara henüz girmemişti. İnsanlar simli boyaları normal bilindik duvar boyalarını kullanarak kendileri yapıyorlardı. Oldukça basit bir şekilde yapılan bu simli boyaları evlerinde kendileri yapmak isteyen binbirdekor.com okurları için ilk olarak simli duvar boyası nasıl yapılır olayına bir göz atalım.

KENDİN YAP SİMLİ DUVAR BOYASI

Avrupa’da yıllardır özellikle ev hanımları tarafından pek bir rağbet gören “Kendin Yap Dekorasyon” uygulamalarından biri olan simli boya yapımı için su bazlı herhangi bir duvar boyası ve hobi malzemeleri satan hemen her dükkan yada Koçtaş, Tekzen yada Bauhaus gibi yapı marketlerden satın alabileceğiniz bildiğiniz sim yeterli olacaktır.

Simli Boya Nasıl Hazırlanır ?

Mesela bir oda için simli boya hazırlama tarifini verelim. Efendim ilk olarak 2,5 litre su bazlı duvar boyasına henüz su karıştırmadan, kırtasiye yada yapı marketlerde 45 mililitrelik kutularda satılan ince toz simlerden 2 – 3 kutu boşaltın. Bu sim parçacıklarının topaklanmaması ve boya içerisinde eşit bir şekilde dağılması adına boyayı su ile inceltirken bir yandan da karıştırın. Unutmayın duvarda sim parçacıklarının belli belirsiz bir şekilde görünmesi için sim ve boyanın iyice karışması gerekiyor.

Ev Yapımı Simli Boyanın Uygulanması

Gelelim kendimizin hazırladığı ev yapımı simli duvar boyasını duvarlarımıza nasıl uygulayacağımıza… Efendim eğer mevcut duvar boyanız çok eski, yıpranmış veya plastik boya ise önce sadece 1 kat binder astar ile boyayın. Ardından ilk katı normal duvar boyanız ile yani simleri karıştırmadan yapın. İkinci katı ise simi çok iyi karıştırdığınız boya ile yaparak harika bir duvar dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Hazır Simli Duvar Boyaları

Tabi bu zahmete girmek istemiyorsanız ve duvarlarınızı yinede simlerle ışıl ışıl bir hale getirmek istiyorsanız piyasada satılan kendinden simli duvar boyalarını da kullanabilirsiniz. Yine bir çok yapı market ve boya markalarının bayilerinde bulabileceğiniz bu boyaları direkt olarak duvara uygulayamacağınızı hatırlatmak isteriz, zira ilk olarak duvarınızı su bazlı normal duvar boyası ile 2 kat boyamanız gerekiyor.

Hazır Simli Duvar Boyasının Uygulanması

2 ile 4 saat zaman aralığında bu vurduğunuz katların kurumasını bekleyin. Normal su bazlı boyanızın kuruduğuna emin olduktan sonra hazır simli duvar boyasının uygulanmasına geçebiliriz. Ancak hazır da olsa bu simli boyanın tıpkı ev yapımında olduğu gibi çok iyi karıştırılması gerekiyor. Fakat simli boyalar genel olarak inceltme istemezler yani su karıştırılmadan direk duvarlara uygulanırlar. Simli boyanızın duvarlarınıza yeteri kadar pırıltı vermediğini düşünüyorsanız 4 saat sonra ikinci bir kat hazır simli duvar boyası vurabilirsiniz.

Birbirinden Güzel Simli Boya Uygulama Örnekleri

Yukarı da hem hazır, hem de evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz ev yapımı simli boyalar hakkında sizlere teknik bilgiler vermeye çalışmıştık. Şimdi bu bilgiler ışığında evlerinde simli boya dekorasyonu düşünenlerin daha fazla fikir sahibi olmaları adına bu uygulamanın duvarlarda nasıl durduğunu yada duracağını gösteren çok dekoratif uygulamalardan çeşitli örnekleri hemen alt tarafta yer alan foto galerimiz içerisinde beğenilerinize sunuyoruz. Galerimizi ziyaret ederek farklı renklerde ki simli duvar boyası uygulamalarına göz atabilir, evinizde nasıl duracağı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz…

SİMLİ DUVAR BOYASI UYGULAMA ÖRNEKLERİ (FOTO GALERİ)

2 Yorum “Simli Duvar Boyaları ile Büyüleyici Mekanlar”

  1. Arkadaşlar ben tek duvarda denedim harika oluyor. Ama simi çok fazla atmamanızı tavsiye ederim. Uzaktan bakıldığında belli belirsiz yakından bakıldığında da pırıl pırıl görünüyor.

    1. Evet Gülşah hanım düzel bir tespitte bulunmuş. Bazı uygulamacılar simi biraz fazla atıyorlar, bu da simli boya uygulamasının özelliğini kaybetmesine neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir