Paletlerden Şahane “Kendin Yap” Mobilya Fikirleri (DIY)

Dekorasyon ve mobilya konusunda son bir kaç yıldır yaşanan bir furya var. Batı ülkelerinde DIY olarak adlandırılan, ülkemizde ki karşılığı ise “Kendin Yap” olan bu furya da Türkçe mealinde de anlayacağınız üzere mobilya ve dekorasyon konusunda insanlar kendi işlerini kendileri yapıyorlar. Örneğin yeniden dekore etmeye karar verdikleri oturma odalarını hafta sonları ailecek yeniliyorlar, duvarlarını boyuyor, duvar kağıtlarını yapıştırıyor, döşemelik mobilya kumaşlarını değiştiriyorlar. Bu yenileme işi esnasında ise hiç bir şekilde profesyonellerden yardım almıyorlar.

Tabi iş duvar boyama ile duvar kağıdı yapıştırma ile bitmiyor, zaten bu çok şaşılacak bir olay değil, zira batılı ev hanımlarının bir çoğu için bu bahsettiklerimiz gayet olağan işler. Fakat bunlarından yanında bazı ürünleri geri dönüştürerek, evlerine ekstradan kullanışlı ve şık mobilyalar, aksesuarlar yapıyorlar.

Örneğin atıl vaziyette olan bir berjer koltuğu yenileyerek onu çöpe gitmekten kurtarıyor, mutfaklarına veya oturma odalarına şık ve yeni bir koltuk kazandırıyorlar. Daha önce ki sayfalarımızda bu berjer yenileme örneklerini incelemiştik. İlham almak adına o yenilenen berjerleri buradan inceleyebilirsiniz. Yenileme ve dekorasyon haricinde yaratıcılıktan da belirgin izler var tabi, örneğin işi sadece mobilya yenilemekle sınırlandırmak hata olacaktır, Diy yani kendin üret uygulamalarında örneğin eski bir köy evi kapısı alınarak, özellikleri hiç bozulmadan fakat yenilenerek bir orta sehpaya dönüştürülebiliyor.

Anlayacağınız yaratıcılık ve el becerisinin bir araya geldiği bu furya sadece ev dekorasyonunu tek başına profesyonellerden yardım alamadan dekore etmekle kalmıyor, başka şeyleri başka şeylere dönüştürmeyi, geri dönüşümü de kapsıyor. Video İnternet sitelerinde bir çok paylaşım var, yenileme veya geri dönüşümün harika videolarını izlemekteyiz.

Diy kendin yap olayında şimdilerde bir de yeni de bir trend var, paletlerden mobilyalar yapmak. Tabi bu konuya meraklı olan ve paletin ne anlama geldiğini bilmeyen okurlarımız olayı yüzme paletleri ile karıştırabilirler 🙂 Yanlış anlaşılması işimiz denizde ayaklarınıza giydiğiniz paletlerle değil, yukarıda resmini gördüğünüz endüstriyel ahşap paletlerle 🙂 Hani şu fabrikalarda ki küçük yük taşıma araçları forktliftler tarafından taşınan seramik ve fayans gibi ürünlerin altına konulan tahta mekanizma.

Fiyatları son derece ucuz olan ve genellikle işleri bittikten sonra atılan paletler kendin yap fikirleri ve uygulamaları ile artık neredeyse bulunmaz bir nimet durumundalar 🙂 Çünkü yukarıda da vurguladığımız gibi yaratıcılık ve el becerisini dahiyane bir şekilde bir araya getiren “kendin yapçılar” bu paletlerle inanılmaz işlere imza atıyorlar 🙂

Neler mi yapıyorlar, neler yapmıyorlar ki ?.. Köşe takımları, orta sehpalar, kahve sehpaları, tv üniteleri, karyolalar, bahçe mobilyaları ve daha bir çok şey. Hatta işi abartıp üst resimde gördüğünüz gibi kamelya veye küçük kulübeler yapanlarda yok değil hani 🙂 Görseniz bayılırsınız, bizler bayıldık ve Binbirdekor.com Facebook sayfasında zaman zaman örneklerini sunduğumuz bu paletten bozma bu güzel uygulamaların yapım aşamalarına ait çeşitli videoları paylaştık sizlerle. Buradan Facebook sayfamıza girerek bu tür ve daha farklı kendin yap videolarını izleyebilirsiniz.

Tabi palet mobilya tasarımları ilgili örneklerimiz sadece Facebook sayfamızda yok, hemen alt tarafta bu mobilyalar hakkında hazırladığımız bir foto galeriyi de beğenilerinize sunuyoruz. Bu galeri içerisinde inanılmaz palet mobilya tasarımlarına ait görseller var. Aynı zamanda bu görseller eşliğinde bu mobilyaların nasıl yapıldığı hakkında da bilgiler sunuluyor. Eğer biraz yaratıcılık ve el becerisine sahipseniz, balkonlarınız, bahçeleriniz, veya evinizin diğer odaları için çok uygun fiyatlara modern mobilyaları tasarlamak ve konuklarınızı şaşırtmak istiyorsanız foto galerimizde ki ilham veren fikirlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca foto galerimizin altında sizler için bu güzel tasarımların bir araya getirildiği bir de video hazırladık 🙂

PALET MOBİLYA TASARIMLARINDAN EN GÜZEL ÖRNEKLER

PALETTEN İNANILMAZ MOBİLYA TASARIMLARI (VİDEO)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir