Meyve-Sebze Kasalarından Çoook Dekoratif Mobilyalar

Sebze Meyve Kasalarından Ne Yapılır ?.. Kendin yap projeleri dahilinde ev dekorasyonunuzun güzelliğine güzellik katacak, güzel olduğu kadar da işlevsel örneklere göz atmaya devam ediyoruz arkadaşlar. Bu sayfamızda manavlarda karşımıza çıkan, bildiğimiz sebze ve meyve kasalarının geri dönüştürülerek oldukça hoş ve dekoratif mobilyalar şeklinde ev dekorasyonuna kazandırıldığı örneklere göz atıp bunların nasıl yapıldığı hakkında sizlere fikirler vereceğiz.

Duvar rafları veya normal raflar ile ilgili olarak yayınladığımız hemen tüm makalelerde bu ürünlerin oldukça homojen bir yapıya sahip olduklarından, hayal gücü kullanmaya son derece müsait ve her türlü tasarıma açık olduklarından, her türlü malzemeden yapılabildiklerinden bahsetmişizdir. Burada göreceğiniz örneklerde daha önceki raflarla ilgili makalelerimiz de ki bu tespitimizi destekler nitelikte 🙂 Manav kasalarının sadece sobada yakmaktan başka işlere de yaradığını fark edenler, bu kasalara farklı bir açıdan bakanlar, harika raflar yapmakla kalmıyor, bu kasaları günlük hayatta kullanabileceğiniz türden daha bir çok işlevsel mobilyaya dönüştürüyorlar.

Son yıllarda ülkemizde de trend haline gelen adına “Kendin Yap” denilen, Avrupa’da yıllardan beri çok yaygın olarak yapılan ve orada kısaca “DIY” olarak dillendirilen bu faaliyette kullanılmayan eski eşyalar geri dönüştürülerek normal işlevlerinin dışında farklı işlevler için, farklı eşyalar olarak tasarlanıyor. Örneğin 1980’li yıllardan kalan devasa eski bir vitrin geri dönüştürülerek günümüzün modern bir TV-Duvar ünitesi haline getiriliyor yada atık vaziyetteki endüstriyel ürünler ve sanayi sarf malzemeleri yeniden değerlendirerek dekoratif süsler veya kullanışlı ev eşyaları olarak geri dönüyor. Bu duruma verebileceğimiz en güzel örnek fabrikalarda kullanılan paletlerden yapılan masalar, koltuklar, köşe takımları, masalar, karyolalar ve hatta kulübe ve çardaklar 🙂  Evet evet yanlış okumadınız, bildiğiniz ahşap paletlerden neler neler yapılıyor neler bir görseniz şaşarsınız. Hatta BURADAN paletlerden yapılma inanılmaz mobilya tasarımlarına şöyle bir göz atabilirsiniz…

Konu “kendin yap” ve “geri dönüşüm” olunca verebileceğimiz bir dünya örnek var ve meyve-sebze kasalarını, dolap, masa, duvar veya normal raf olarak kullanmak da bu örneklerden biri. Raflar yaratıcı bir fikir ancak kesinlikle “dahice” şeklinde abartılacak, aynı zamanda çok emek istemeyen bir fikir 🙂 İşin bu kısmı hoşunuza gitmiş olabilir, evet bu kasaları rafa dönüştürmek bir uzmanlık yada ustalık gerektirmiyor. Bu kasaların yapılarını hiç bozmadan belki sadece boyayarak raf elde edebiliyorsunuz.

Yukarıda ki resimde bu durumun güzel bir örneğini görebilirsiniz. Meyve sebze kasaları boyanarak dekoratif raflar elde edilmiş. Dilerseniz siz hiç boya işine girmeden ahşabın doğal güzelliğinden faydalanmak adına birazcık zımpara ve vernik ile daha naturel görünümlü raflar yapabilirsiniz yada ahşap meyve sandıklarını yapışkan folyolar ile kaplayarak daha ilginç bir raf görünümü kazandırabilirsiniz.

Bu oldukça basit, ancak işe daha profesyonelce yaklaşanlar bu kasaları sadece raf olarak kullanmak yerine, antreleri için şık bir ayakkabılık, dış mekanları için cool bir saksılık veya okuma köşeleri içinde harika kitaplıklar yapıyorlar. Bunlar şimdilik aklımıza gelenler, fakat hemen alt tarafta yer alan foto galerimiz içerisinde daha aklımıza gelemeyen bir çok sürpriz tasarım var. Foto galerimiz içerisinde ki görsellere göz atarak ilham alabilir, eski meyve sebze kasaları ile eviniz için harika eşyalar, aksesuarlar yapabilirsiniz.

MEYVE SEBZE KASALARINDAN İNANILMAZ MOBİLYA TASARIMLARINA GÖZ ATIN

2 Yorum “Meyve-Sebze Kasalarından Çoook Dekoratif Mobilyalar”

  1. Kendin yap dekorasyon işleri bunlar ama bayağı profesyonel işçilik istiyor. Ben yapamam valla. Elime yüzüme bulaştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir