Çocuk Odaları İçin En İdeal Duvar Renkleri

Çoçuk Odası Boya Modelleri

Çocuk Odasını Hangi Renge Boyamalıyım yada çocuk odası hangi renk olmalı ?.. Sıklıkla karşılaştığımız soruların başında geliyor. Bunun yanında genç odası boya renkleri ve çoçuk odası boya modelleri ile bebek odası boya modelleri gibi konular yıllardır vurguladığımız gibi çocuk odası dekorasyonu, çocuğun psikolojik ve fizyolojik gelişiminde çok önemli bir rol oynadığından son derece hassasiyet isteyen bir konu ve durumu fark eden bilinçli ebeveynler bu hassasiyeti göstermek adına sürekli bir araştırma içerisindeler. Zaten bu sorularda genel olarak bu tür ebeveynlerden geliyor.

Çocuk Odası İçin Duvar Rengi Tavsiyeleri

Bilinçli ebeveynler çocuk odası duvar renklerinin bu alanın dekorasyonu içerisinde ki önemini bildiklerinden çocuk odalarını hem güzel gösterecek, hem de psikolojik anlamda sağlıklı renkleri bulmaya çalışıyor.

Bu sayfamızda olduğunuza göre siz de olayın farkındasınız ve muhtemelen köklü bir çocuk odası dekorasyonuna hazırlanıyor, işe olması gerektiği duvar renklerinden başlamak istiyorsunuz.

O halde daha fazla vakit kaybetmeyelim ve gelin çocuk odası duvar boya renklerinizi belirlemeye çalışalım, aşağıda yer alan ve işinize çok yarayacağını düşündüğümüz bilgiler ve görsel örneklere hep birlikte göz atalım…

Çocuk Odası İçin En güzel Duvar Renkleri

Çocuk odası dekorasyonu denilince hemen hepimizin aklına, gök kuşağı gibi rengarenk, bir oyun parkını andıran oda dekorasyonları gelir, ortamı daha neşeli ve ilginç bir hale getirmek adına genel olarak birden fazla renk kullanılır.

Fakat bu renklerin bilinçsiz ve ne anlama geldiğini bilmeden kullanmak çocuğun ruhunu ve zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısı ile renklerle oynarken hemen her rengin çocuk üzerinde nasıl bir etkiye sebep olacağını bilmeniz şarttır.

Örneğin sarı, turuncu ve kırmızı gibi sıcak renk tonları uyarıcı bir etki yaratırken, mavi ve yeşil gibi renk tonları ise çocuğu sakinleştirir.

Çocuk Odası Duvar Boya Renk Önerileri

Yeşil duvar renkleri hem kız çocuk odaları, hem de erkek çocuk odalarında rahatlıkla kullanılabilir. Canlandırıcı ve konsantrasyonu arttıran bir renk olan yeşili çocukların yardımsever ve arkadaşça iletişim kurabilecekleri bir atmosfer yaratır.

Aynı zamanda eğiticilik rolü bakımından hakim bir renk olan yeşil çocuk odası dekorasyonu için akıllıca bir seçimdir. Odanın ana duvarları için soluk, rahatlatıcı tonlara bağlı kalıp bir enerji patlaması yaratmak için de daha açık yeşil tonlarını kullanmak son derece mantıklı olacaktır…

Çocuk Odaları İçin En İdeal Renk Tonları

Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu duvar renkleri de tıpkı yeşil gibi hem kız, hem de erkek çocuk odalarında kullanılabilir. Özellikle içine kapanık çocukların odaları için ideal bir seçim olacaktır zira turuncu rengin samimiyeti vurgulayan neşeli ve canlı yapısı pasif bir çocuğun daha katılımcı olmasına yol açar. Turuncu aynı zamanda zihni açtığı gibi, güven, canlılık ve cesaret hissi verir.

Zihni hareket ettiren renklerden bir diğeri ise sarıdır. Sarı duvar renkleri, sözcük ve rakamların hatırlanmasına yardımcı olurken, limon sarısı gibi tonlar çocukların yaptıkları şeyden zevk almalarını ve sonuçlandırmak adına çaba sarf etmelerini sağlar.

Odanın aydınlık görünmesi için de en ideal çocuk odası renklerinden biri olan sarı renk, gri gibi soğuk nötrler ile kombinlendiğinde ise ortaya kendilerini ifade etmek isteyen çocuklar için etkili bir kontrast çıkar.

Çocuklarınızın en azından gençliğe adım atıncaya kadar uzun bir süre bu duvar renklerini kullanacağını düşünürsek, yukarıda belirttiğimiz kriterlere bağlı kalarak modası kolay kolay geçmeyen renkleri tercih etmeniz, bu odanın çocuk odası dekorasyonundan genç odası dekorasyonuna dönünceye kadar yeniden boyattırma sıkıntısı yaşamamanızı sağlar.

Bu bağlamda pastel tonları seçmenizi öneririz, zira pastel duvar renkleri modası kolay kolay geçmez. Hele bu pastel tonlarını dikkatli bir şekilde harmanladığınızda ortaya muhteşem çocuk odası dekorasyonları çıkar. Örneğin kız çocuk odalarında soluk pembe ile yumuşak mavi ve beyazları kombineleyebilir, erkek çocuk odalarında ise erkeksi maviler ve beyazları bir arada kullanabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyonunda daha bir çok farklı renk tonunu bilinçli bir şekilde kullanabilir, bir veya birden daha fazla renk kombinasyonları ile bu alanın dekorasyonunda harikalar yaratabilirsiniz. Hemen alt tarafta yer alan foto galerimizde bir araya getirdiğimiz görsel örneklerde daha farklı çocuk odası renk tonlarına göz atabilir, bu renklerin çocuk odası dekorasyonunuz da nasıl duracağı hakkında fikir sahibi olabilir, görseller eşliğinde sunduğumuz çocuk odası duvar boyası ipuçlarından ilham alabilirsiniz…

ÇOCUK ODASI DUVAR BOYA RENKLERİNDEN ÖRNEKLER

Çoçuk Odası Duvar Dekorasyon Fikirleri Uygulama Örnekleri BURADA !.. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir