Kışın Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir ?

Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir – Dökülen duvar boyaları, kararan pencere kenarları, aşırı soğuk duvarlar ya da evinize her girdiğinizde karşılaştığınız rahatsız edici koku… Tüm bunlar, evinizde rutubetin varlığına işaret ediyor olabilir. Rutubet, sevimsiz görüntüsünün yanında insan sağlığını da olumsuz yönde etkiler…

Binbirdekor.com’un Nasıl yapılır kategorisinde bu defa ki makalemizde, evlerinde bu tip belirtiler ile karşılaşan, evinde rutubetten kaynaklanan kötü görüntüler bulunan okurlarımıza yardımcı olmak adına rutubet ve küfü engellemek için izlenmesi gereken adımları ve duvarlardaki küf lekesini temizlemenize yardımcı olacak ipuçlarını bir araya getirdik.

Rutubet, çoğunlukla ısı yalıtımının doğru yapılmamasından, iç ve dış mekanlar arasındaki ısı farkından oluşur. Bu ısı farkı duvarlarınızda rutubetten kaynaklı lekelerin oluşmasına ve kötü kokulara yol açar. Peki evinizde rutubet olduğunu nasıl anlarsınız? Efenfim, eğer aşağıdaki listede bilgilerinize sunduğumuz maddelerdeki belirtiler ile karşılaşıyorsanız, eviniz büyük ihtimalle rutubetlenmiştir:

• Duvarların boyası dökülmüşse,
• Evinizde sürekli rahatsız edici, acımsı bir koku varsa,
• Duvarlarda küf oluşmuşsa,
• Pencere kenarlarında kararma ve küf lekeleri belirmişse,
• Yağmur yağdığı zamanlarda duvarlar ıslanıyorsa

Küf lekesi nasıl çıkar ?
Yukarıda bahsettiğimiz maddeler ile karşılaştıysanız ve evinizdeki rutubetin varlığını kesin olarak anladıysanız, eğer evinizdeki rutubet nedeniyle duvarlarınız ve pencere kenarlarınız küflendiyse, aşağıda bulabileceğiniz tavsiyelerle bu durumdan kurtulmanız mümkün. Eğer giysilerdeki küf lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız bu linke de göz atabilirsiniz.

İşte duvar ve yüzeylerdeki küf lekesini temizlemek için izlemeniz gereken adımlar:

• Öncelikle yüzeydeki küf kalıntılarını temizleyin.
• Çamaşır suyuna bastırdığınız nemli bir bez yardımı ile, küf lekelerini yüzeyden temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir