Her Bütçeye Uygun Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

Evinizin dekorasyonunu yenilemek istiyorsunuz ama bunu yapmak için fazla bir bütçeniz yok. Bunu hiç dert etmeyin çünkü size iyi bir haberimiz var! Düşük bir bütçeyle de evinize yepyeni bir görünüm vermek için sayısız seçenek var. Bu makalemizde ufak dokunuşlar ve hatta evde bulunan malzemelerle evinizi yenilemenizi sağlayacak yaratıcı fikirleri bir araya getirdik.

Mumlar İmdada Yetişsin !..
Eskiden sadece elektrik kesildiğinde ya da romantik yemeklerde uygun atmosferi yaratmak için kullanılan mumlar, son yılların vazgeçilmez dekorasyon objeleri oldular Renk renk, çeşit çeşit mumlardan hangisini seçeceğinize karar vermek o kadar zor ki…

 

Işık, mekanın ambiyansını belirleyen en önemli unsurlardan biri olduğu için mumları hem dekoratif objeler hem de verdikleri ışıkla fonksiyonel oldukları için de tercih edebilirsiniz.

Evde siz de bir cam bardağın etrafını hasır bir ip yardımıyla lavanta ve papatya gibi kurutulmuş çiçekler, sonbahar yaprakları ya da dağ kekiği ve tarçın çubukları gibi doğal malzemelerle kaplayarak muhteşem görünümlü ve özgün mumluklar yaratabilirsiniz.

 

Amber, portakal ya da vanilya gibi kokulu mumları tercih ederek, evinizin mis gibi kokmasını da sağlayabilirsiniz. Mumlar dekorasyon için olmazsa olmazlardandır, ancak kimi zaman eriyen mum sonucu oluşan lekelerle de karşılaşmanız olasıdır. Mum lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, bu linke göz atmanızı öneririz.

Duvarlarınızı Renklendirin… 
Evinizin görünümünü değiştirecek en önemli detaylardan biri de duvarlardır. Aşağıdaki fikirlerden bir ya da birkaçını denediğiniz taktirde, dilediğiniz mekanı baştan yaratma imkanına sahip olacaksınız.

• Duvar kağıdı… Desen ve renklerde sınır tanımayan duvar kağıtlarından, zevkinize uygun olan birini seçip, salonunuzu bu duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Bütün salonu kaplamak gözünüzde mi büyüyor, hiç sorun değil. Son yıllardaki dekorasyon trendlerinde tüm duvarı değil; odanın bir bölümünü duvar kağıdı ile kaplamak çok sık karşımıza çıkıyor.

 

İster televizyon arkasındaki duvarı, isterseniz de sadece bir kolonu duvar kağıdıyla kaplayın, seçim sizin… Aynı tekniği boya kullanarak da uygulamanız mümkün. Seçtiğiniz renk bir duvar boyasını, odanın sadece bir duvarı üzerine uygulayabilirsiniz.

• Renkli çerçeveler odaların ambiyansını bir anda değiştirir. Birden çok çerçeveyi yan yana, üst üste duvarın bir köşesine sıralayın. Bu çerçevelerin içine kendi fotoğraflarınızı koyabileceğiniz gibi kuş, çiçek ve kelebek resimleriyle de doldurabilirsiniz. Eğer isterseniz, çerçeveleri ahşap boyası yardımıyla dilediğiniz renge boyayabilirsiniz.

• Anneannenizden kalan desenli porselen tabağınızı ya da renkli tabaklarınızı duvara asmaya ne dersiniz ?..  Tabakları dekorasyon ögesi olarak kullanmak, son zamanlarda sıkça başvurulan bir yöntem.

Detayla Gelen Yenilik…
Detaylara önem göstererek evinizi baştan yaratabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz ufak bir kaç ipucu:
• Renkli/desenli yastıklar kullanın. Düz renk bir koltuk ya da kanepenin üzerine yerleştireceğiniz yastık ve kırlentler,bir anda odanın atmosferini değiştirir.

• Çiçekler girdikleri her ortamı güzelleştirir. Evinizde çiçek ve bitkilere yer vermeyi ihmal etmeyin. Bu çiçekleri koyduğunuz vazo ve saksılar da evin dekorasyonunda önemli rol oynar. Hatta yaratıcılığınızı ortaya çıkarıp, evde kullanmadığınız kavanozları farklı renklere boyayarak modern görünümlü vazolar elde etmeniz mümkün.

• Mobilya döşemelerini baştan aşağı yenilemek yerine tek bir mobilyanın döşemesini değiştirebilirsiniz. Döşemelik kumaşı zevkinize göre neon bir renk ya da çiçek desenli bir kumaş olarak da seçebilirsiniz.
• Eşyaların yerini değiştirerek de odalarınızı yenileyebileceğinizi unutmayın.

Bütçenizi aşmadan evinizi yenilemek işte bu kadar kolay. Verdiğimiz ipuçlarını uygulayıp yaratıcılığınızı da işin içine kattıktan sonra ortaya çıkacak tasarımlara herkesin hayran kalacağından emin olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir