Ev Kiralarken Bunlara Çok Dikkat Edin

Ev Kiralarken Dikkat Edilecek Hususlar

Günümüzde ev sahibi olmak eskiye göre daha kolay, mortgage kredisi vermek için bankalar birbirleri ile yarışırken krizle boğuşan inşaat firmaları ise dairelerini satabilmek amacı ile müşterilerine inanılmaz indirimler uyguluyor. Başta da belirttiğimiz gibi ev almak kolay, ancak kolaylık derecesi bütçeden bütçeye değişiyor. Bu sağlanan kolaylıklara rağmen bazı insanlar ev sahibi olmakta zorlanıyor. Dolayısı ile kirada yaşamaya devam ediyor. binbirdekor.com olarak kirada yaşayan takipçilerimize faydası olacağına inandığımız bu makalemizde, inşallah yeni bir ev alana kadar yapacağınız kiralamalarında dikkat etmeniz gereken hususlara yer vereceğiz…

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Büyük bir metropol olan İstanbul’da mı oturacaksınız? Bu dikenli gülü siz de sevdiyseniz, sizin için en önemli konu deprem güvenliği olmalıdır. Bu nedenle kiralayacağınız dairenin apartmanını iyice incelemenizi öneririz. Bu konuda oldukça fazla seçeneğiniz var aslında. Şu özelliklerden bazılarının tutacağınız evde olması iyi olur: Tünel kalıp ile yapılmış bir bina, bilinen bir inşaat şirketi tarafından inşa edilmiş, yeni, İstanbul deprem haritasında daha az riskli bölgelerde yer alan, deprem araştırma raporları olan gibi…

Ev Kiralarken Dolandırılmamak İçin

İş yeriniz nerede? Sizin/eşinizin iş yerlerinize ulaşımlarınız kolay mı? Toplu taşıma yaygın mı? Kiraya bir de ekstra benzin masrafı eklemek gerekiyor mu? Bir değerlendirin. Kabaca bölgenizi belirlediyseniz, artık emlakçı/sahibinden evleri arayabilirsiniz. Bu arada İnternet’te gördüğünüz fotoğraflara temkinli yaklaşın. Sadece sizin görmenizi istedikleri kısımlar fotoğraflandığından birçok can sıkıcı detay karelerde yerini bulmaz. Gidip kendiniz görün mutlaka.

Nasıl Bir Kiralık Daire İstiyorsunuz ?

Ne istediğinizi net olarak (3+1, kombili, ara kat, iyi durumda vb.) emlakçıya ifade ederseniz daha hızlı geri dönüş alırsınız. Emlakçılar, diğer emlakçılarla paslaşırlar. Ayrıca siz kendinizi net ifade ederseniz, size uymayan onlarca ev gezmekten de kurtulursunuz. Bazı “uyanık” emlakçıların ölçü birimleri, ülkemizin standartlarından farklıdır. Örneğin metro istasyonunun 3 dakika mesafede olduğunu “anın koşulları gereği” söyleyiverirler. Yapılması gereken bu rakamı 5 ile çarpmaktır.

Ev Bakarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ev gezerken incelenecek çok şey var. Lavaboların alt dolaplarına ve cam macunlarına bakmak size evin yaşı ve durumu ile ilgili önemli bilgiler verecektir. Önceki kiracı elektriği kapatmış ise (ki genelde artık böyle oluyor) evi karanlıkta görmeniz gerekebilir. Odalar için çok sorun olmasa da, banyoda hiçbir şey göremeyebilirsiniz. Küçük bir feneriniz olursa karar verme süreciniz hızlanır. Ayrıca bkz. uyanık emlakçılar.

Çevre Araştırması Yapın

Alt katı güvenliği varsa, çatı katını ise izolasyonu varsa (gözünüzle görün,ya da bir bilene baktırın) tercih edebilirsiniz. Neticede alt dairenin güvenliği için aylık 50 TL civarında alarm sistemleri kurabiliyorlar. E daire alt kat olduğu için 100 TL ucuzsa hiç de fena bir ticaret değil. Evi tutmadan önce mutlaka apartmandan birkaç (potansiyel) komşu ile ilgili apartman hakkında konuşun. Size kimsenin söylemediği çok önemli tüyolar verebilir. Önceki kiracı neden çıkmış? Üst kattaki yaramaz çok mu gürültü yapıyormuş?

Ev Kiralarken Emlakçı Komisyonu

Tünel kalıp binalarda yeterli ses izolasyonu yoksa, yan komşunuzla birçok detayınızı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Yine bir sorun potansiyel komşuya. Gerekiyorsa izolasyon yaptırırsınız. Apartman aidatlarını öğrenin. Emlakçınız hata yapabilir; onlarca daire ile ilgileniyor. Apartman panolarına bakın, orada aidat geçmişleri olabilir. Ya da yöneticiye sorun. Bizzat ben bir keresinde “kira öder gibi aidat sahibi” olacaktım; direkten döndüm. Kazanları eskiymiş de, bakım yapmışlarmış da..falan da filan.

Ev Kiralarken Pazarlık

Sizlere telaffuz edilen kiralarda %95 pazarlık payı vardır.  Pazarlığınızda elinizde düzenli maaş, referans vb. gibi kozlar varsa bu kozlarınızı kullanın. Seçme şansınız varsa, parada çok gözü olmayan aklı başında ev sahiplerinin evlerini tercih edin. Emin olun bu şekilde başınız ağrımaz.
Bu arada taşınmanın kolay yöntemlerini öğrenmek için ”Kolay Taşınma ve Ev Taşıma Yolları” makalemizi bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir