Dünyanın En Yeşil ve Çevreci Rezidansı

Dünyanın En İlginç Binaları

Mükemmel Mimariler kategorimizde ülkemizde ki ve Dünyadaki mimari yapılar sizlerle buluşmaya devam ediyor. Türkiye’deki ilginç binalar ve yapıların yanı sıra dünyadan modern mimari yapılar ve tarihi ilginç yapılar da sayfalarımıza konuk olurken, kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olmak adına bu ilginç binalar ve hikayeleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Örneğin bu sayfamızda dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyan dolayısı ile çevreci binalar arasında yer alan ve oldukça değişik bir gökdelene göz atıyoruz.

Botanik Bahçesi Gibi Rezidans

İnsanlar küresel ısınma ve dünyamızın yok olma korkusu nedeni ile geçte olsa dünyamızın ve ormanlarımızın değerini anlamaya başladılar. Tarıma, sanayiye ve şehirleşmeye açılıp yok olan ormanları, metropollerde yeşil alan adı ile yaşatmaya çalışırken, koskocaman rezidansların 20. katına bile botanik bahçeleri yapmaya başladılar. Bir anda, balkonda botanik bahçe yada Evde botanik bahçe olayı trend oluverdi.

Dikey Orman Gökdelen

İtalya Milan tabanlı mimari stüdyo Stefano Boeri de işte tam bu noktada İtalya metropol merkezinde Bosco Verticale adını verdiği dünyada eşi benzeri olmayan bir mimari örneğine imza atıyor. Bu heyecan verici yeşil konut projesi adeta ormanları gökyüzüne çıkartırken, sakinlerine taze ve temiz hava zevkini yaşatmak için yapılıyor…

Konut ve Orman Bir Arada

Kentsel konutlar ile ağaçları bir araya getiren bu bina Milano’da inşa edilirken 65,000,000.00 Avro civarında dudak uçuklatıcı bir bütçeye sahip. Evet yanlış okumadınız, gözlerinize inanabilirsiniz, tam 65 Milyon Euro…

Kat Bahçesi Değil Kat Ormanı

40.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek biri 76 metre, diğeri ise tam 110 metre uzunluğunda iki kuleden meydana gelen bu binada planlanan bitki örtüsü ise proje bütçesinin neden bu kadar yüksek olduğunu anlamamız için güzel bir ipucu.

İki Bin Bitki Türü

Çünkü burada ikamet edecek olanlara tam anlamı ile gerçek bir orman hissi yaşatabilmek için, binanın dört tarafında 900 adet en az 15 yaşında olgun ağaç olacak. Bunun yanına doğal bitki örtüsünü tamamlaması için tamı tamına 5000 çalı eklenecek. Bosco Verticale binasında toplam 2000 tür bitki yetişecek.

Hem İnsanlar Hem Hayvanlar İçin Doğal Bir Habitat

Tabi gerçekçi bir ormanı aratmayan bu bina yapımından bir kaç yıl sonra doğal olarak çeşitli hayvan türlerini de kendisine çekecek. Mesela uzmanlar Bosco Verticale binasının 1600 civarında kuş ve kelebek türüne ev sahipliği yapacağını öngörüyorlar.

Orman İçinde Modern Yaşam

Her bir kulesi ortalama 50.000 metrekare ormana eşdeğer olan bu bina da yaşamak hakikaten bir ayrıcalık olabilir, bir kere ruhsal ve fiziksel sağlık açısından çok değerli. Sonuçta her ne kadar günü yine kapalı ofislerimizde, fabrikalarda, iş merkezlerinde, mağazalarda stres içerisinde geçirsek de akşam böyle doğal bir yaşama döneceğimizi düşünmek bile yetmez mi ? Ne dersiniz bizim müteahhitlerimiz de bir gün bu ayrıcalığı bizlere yaşatırlar mı 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir