Çok Dekoratif Salon Çiçekleri ve İsimleri

Capcanlı Ev Çiçekleri

Ev dekorasyonunuza ve yeni mobilyalara gösterdiğimiz alaka kadar evinizin süslenmesine katkısı tartışılmaz İç Mekan Süs Bitkileri hakkında da sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz arkadaşlar. Bu bağlamda daha önce Saksı çiçek çeşitleri konusu dahilinde Minik saksı çiçekleri ve Balkon saksı çiçekleri gibi farklı konulara değinmiştik. Bu sayfamızda ise Salon Bitkileri yada Salon çiçekleri ile salon dekorasyonuna biraz doğallık katmak isteyen okurlarımız çeşitli Ev bitkileri önerilerinde bulunuyoruz. Üstelik bu bitkiler tam aradığınız gibi Yeşil Yapraklı ev çiçekleri yada Yaz kış kurumayan saksı çiçekleri. Burada önereceğimiz bitkilerin kimileri sizlere çok tanıdık gelebilir, kimilerini ise emin olun burada ilk defa göreceksiniz. Dolayısı ile bu ev saksı bitkileri isimleri Türkçe ve asıl yabancı adları ile birlikte vereceğiz.

Salonlar İçin Dekoratif Canlı Çiçekler

Anglenema, Cyclamen, Calathea, Potos, Yucca, Fittonya ve daha niceleri… Salonlarımızı süsleyen, mekanlarımızda farklı bir atmosfer yaratan iç mekan bitkileri… Ne gariptir insanoğlu, hunharca tahrip ettiği doğayı, ormanları, yeşili salonlarının baş köşesinde, içinde bir avuç toprak olan şaşalı saksılarda yaşatmaya çalışır.  Saksılarda yaşayan bu bitkiler, salonlarda dekoratif anlamda çok işe yararken, doğada hiç bir işe yaramazlar. Bizlere şehir ve sanayi alanı lazım gelir… Bitkiler için nasıl olsa bir avuçluk toprakları ile lüks saksılarımız vardır.

İç Mekan Süs Bitkileri Nelerdir ?

Böyle düşünüyor musunuz bilemeyiz ama doğamızı her geçen daha büyük bir hızla kaybederken, kurtarılmış ve dekoratif türler salonlarımızı süslemeye devam ediyor. Peki bu dekoratif iç mekan bitkileri neler ve neye benziyorlar. binbirdekor.com olarak sizler için en güzel iç mekan bitkilerini araştırdık…


Aglaonema

Çin Herdemyeşili” olarak bilinen bu çiçeğin ismi muhtemelen Çinlilerin bu çiçeğin bir dalını alıp kendileri yetiştirdiklerinde  kendilerine uğur getirdiğine inanmalarıdır. Ana vatanı yağmur ormanları, tropikal güneydoğu ve Asya bataklıkları olan bu çiçeğin ticari üretimi yapılmadığından çok değerli bir çiçek dolayısı ile halk arasında elden ele dolaşması ile meşhur.


Anthurium

Henüz Türkçe ismi olmayan, ancak ülkemizde Antoryum Çiçeği olarak bilinen bu bitkinin bilinen 183 farklı türü varmış efendim. Anlam olarak zenginliği ifade eden bu çiçeğin günümüz teknolojileri sayesinde hücre klonlama teknikleri kullanılarak laboratuvar ortamlarında üretimi yapılabiliyormuş. Çok ilginç değil mi ?


Areca Baueri

Ana vatanı ise Madagaskar olan, ülkemizde ise Areka Palmiyesi yada Kelebek Palmiyesi olarak bildiğimiz ve tam anlamı ile bir palmiye türü olan bu çiçek en gözde iç mekan bitkileri arasında yer alıyor.


Calathea

Huzurlarınızda çok ilginç bir süs bitkisi daha. Türkçe ismi Dua Çiçeği 🙂 Bu isimle anılmasının sebebi ise bitkinin davranışları ve sergilediği hareketlerden kaynaklanıyormuş. “Bitki hareket eder mi ?” demeyin, zira Dua Çiçeği, gecenin gelmesiyle beraber çiçek şeklini fiziksel olarak değiştiriyor ve dua eden bir kişinin ellerini andıran bir görünüme bürünüyormuş. Tövbe Bismillah 🙂


Codiaeum Variegatum

Sık yaprakları ile gösterişli, büyük bir çalıyı andıran bu çiçek ülkemizde Kroton Çiçeği olarak biliniyor.Yine Tropik bitkiler arasında yer alan bu çiçek 3 metreye kadar büyüyebiliyor. Göze güzel hitap ettiği ve bakımının bakımı fazla zahmetli olmaması nedeni ofis ve salonlarda sıklıkla tercih ediliyor.


Cyclamen

Son zamanlarda oldukça revaçta olan bu çiçek geçmişte bir çok şaire ve yazara ilham vermiş, hatta kumaşlara ve halılara motif olmuş. Eski ismi Buhur-u Meryem olan günümüzde ise yabancı ismi olan Siklamen Çiçeği olarak bilinen bu süs bitkisi Oldukça hoş kokusu ve güzel görüntüsü ile dikkat çekiyor.


Dieffenbachia 

Difenbahya Çiçeği de ilginç süs bitkileri arasında yer alıyor, zira bu bitki ülkemizde Ağlayan Çiçek olarak biliniyor. İçerisinde biriktirdiği nemi su damlası gibi dışarı atması nedeni ile bu isim anılan Difenbahya bakımı kolay Tropikal bitkiler arasında yer aldığı için yine salonlar için sıklıkla tercih ediliyor.


Dracaena Deremensis Yellow

Halk arasında Dresena Çiçeği olarak bilinen bu çiçek hakkında bir çok rivayet var efendim. O rivayetlerin başında ise ev havasını, benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi kimyasallardan temizliyor olması. Ne dersin hoş bir görüntünün yanında temiz bir salon havası için de ideal bir çiçek değil mi ?..


Dracaena Fragrans Massangea

Aslında çiçekten daha çok bir ağacı andıran bu bitki bir zamanlar ülkemizin en popüler süs bitkileri arasında yer alıyordu. Kuşkonmazgiller familyasından mitolojik bir tür olan bu çiçek ise ülkemizde de yine aynı adla anılıyor.


Ficus Benjamina

Dutgiller familyasından olan ve ülkemizde “Benjamin Kavçuğu” olarak bilinen bu çiçek her ne kadar iç mekan süs bitkisi olarak bilinse de soğuğa karşı dayanıklılığı nedeni ile bahçe bitkisi olarak da kullanılıyor. İnanmayacaksınız ama iklimi ve toprağı uygun olan bölgelerde boyu 30 metreyi aşabiliyor. Ancak endişelenmeyin zira salonlarda 3 metreyi bile bulamıyor 🙂


Fittonia

Türkiye de Fitonya olarak tanının bu güzel süs bitkisi çiçek açmayan ev bitkileri arasında en güzellerinden biri. Zaten çiçek açmasına da gerek yok çünkü gümüşi damarlara sahip yaprakları pembe ve kırmızı renklere dönüşebiliyor.


Kalanchoe

Pembe,turuncu, lila, sarı ve beyaz renkte harika çiçekleri olan bu salon süs bitkisini ülkemizde Latince adı gibi ‘Kalanşo‘ olarak adlandırıyoruz.


Nephrolepis

Aşk Merdiveni gibi kült haline gelen bu bitkiyi bilmeyen yoktur muhtemelen. Bir eğreltiotu türü olan bu süs bitkisi de çiçek açmayan ev bitkileri arasında yer alıyor.


Potos

Bir tür sarmaşık olan bu süs bitkisini bizler uzun yıllardan bu yana Salon Sarmaşığı olarak biliyoruz. Günümüzde bir çok evde yer alan bu çiçeğin de ev havasını temizlediğine inanılıyor.


Spathiphyllum

Halk arasında Barış Çiçeği yada Beyaz Yelken Çiçeği olarak bilinen bu süs bitkisini muhtemelen pozitif enerji verdiğine inanıldığı için hemen her yerde görmeniz mümkün…


Syngonim

Yine çok bilinen ve her yerde görebileceğiniz salon süs bitkilerinden biri de
Syngonium Namı-ı Diğer Ok Başı çiçeğidir. Ev bitkileri arasında en sorunsuz türlerin başında gelir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir