Balkonunuzu İçeri Alacaksanız Bunlara Dikkat Edin

Küçük evleri genişletmenin en basit ve en bilindik yolu balkonları PVC ile içeri almaktır sanırım. Bu yöntemde genellikle kullanılmayan balkonlar halk arasında pen olaraktanınan malzeme ile kapatılarak mutfak veya odalarla birleştirilirler. Etkili bir genişletme metodudur, ancak aklınızdan bu tür bir ev genişletme yöntemi geçiyor ise binbirdekor.com olarak size vereceğimiz önemli tavsiyelere mutlaka göz atmanızı öneriririz.

– PVC de olsa pencereler ve cam balkon kaplama, evinizde ısı kaybına yol açan faktörlerdendir. Bu yüzden mecbur kalmazsanız balkon kapısının bulunduğu iç duvarı yıktırmayın.
– Balkonun iç duvarının kırılarak tamamen içeriye dahil olması nem ve terlemeyi getirir. Çünkü balkonunuz dışarda kalması için dizayn edilmiştir.

Bu yüzden gerekli yalıtımları yapılmamıştır. Böyle bir durumda yeni bir fayans yaptıracaksanız alt kısmı boş olan balkonunuz için artık özel bir uygulama yapmanız gerekecek.

Çatlamaması için fayanslarınızın dış mekan fayansı ve kaliteli olması gerekir. Ayrıca dış mekanlar için üretilmiş flex bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Derz dolgularınız da silikonlu (flex) olmalıdır. (Fayanslar yapıştırılmadan önce zemine su izolasyon malzemesi uygulanması en iyisidir.)

İç balkon duvarını da kırdırıp eve dahil eden bazı ev sahipleri balkonunu kapattıktan 1 kış sonra balkon duvarı çevresine ve altına dışarıdan ısı yalıtım plakaları uygulatmak zorunda kalıyor. Uygulama binanın dış cephesine yapıldığından köpük uygulamasından sonra file, sıva, astar yapılması ve binanın dış cephe boyasına uygun bir renkte tekrar boyanması gerekecek.

– Her zaman nem almaya müsait, kapattırılmış balkonda masa, sandalye gibi mobilyalar sürekli  bulunacaksa ahşap yerine pvc olabilir.

– Kuzey cepheye bakan duvarlarınızda terleme ve nem varsa büyük ihtimâlle kapatacağınız balkonda da yine nem sorunu yaşarsınız.

Aynı binada balkonunu kapatan komşularınıza terleme olup olmadığını sorarak fikir alabilirsiniz. Ayrıca kapatacağınız balkonun altındaki balkonu daha önceden komşunuz kapattıysa şanslısınız. Isı izolasyonu ve terleme sorununuz büyük ölçüde çözülmüş demektir.

“Balkonunuzu İçeri Alacaksanız Bunlara Dikkat Edin” Konusunda 16 Yorum Var

 1. Benim mutfağım ve balkonum çok küçük yapilali 10 sene olmuş henüz ısı yalıtımı yok evin içindeki fayansla balkon fayansı aynı balkonla mutfak arasında balkon kapısı ve cam altında küçük bi petek var ben bu camı kapıyı kaldırmak peteği başka bi yere koydurup mutfağı genişletmek istiyorum üst ve alt katımdaki komşularımın balkonları cam balkon ben pimapenle kapatmak istiyorum kapattığım yere buzdolabı ve bakliyat dolabı koymayı düşünüyorum önümüzdeki yaz dış cephe yapılırsa kârlı olurum diye düşünüyorun

  1. Tespitleriniz son derece doğru. Bize söylenecek bir söz bırakmamışsınız. Yalnız mutfağınız müsaitse bu alana buzdolabı ve bakliyat dolabı koymak yerine nir masa atıp manzaralı bir yemek alanı da oluşturabilirsiniz. Güneşli güzel günlerde bu alanda yapacağınız kahvaltının tadına doyum olmaz.

 2. benim balkon la mutfagı birleştirip aradaki duvarı kaldırmak ,istiyorum balkon fayansı ile mutfak fayansı aynı alt ve üst komşularım balkonları içe alınmamış ben ısı kaybı olmaması için ne yapmam gerekli.

  1. Doğru ve kaliteli bir pen tercihi ve uygulaması ile ısı kaybı çok az yaşarsınız. Ancak dilerseniz tavana taş yünü gibi bir uygulama yaptırabilirsiniz…

 3. Iyi günler
  Yeni bir eve taşındım. Eski sahibi mutfağın balkonunu ahşap görünümlü pvc ile kaplayıp mutfağa katmış
  Ama mutfakta durmak ne mümkün, buzdolabından soğuk
  Sorum şu
  Eşim alttan üstten yandan straforla yalıtım yaparsak kesilir diyor ben ise mutfakla balkon arasına sürgülü cam kapi daha iyi keser diyorum
  Hangisini tercih etmeliyiz sıcaklık için

  1. Şimdi burada şöyle bir durum var. Sizin öneriniz 100%100 e yakın bir çözü. Ancak araya yaptıracağınız o sürgülü kapı balkonu içeri alarak yaratacağınız ekstra alanın esprisini ortadan kaldıracaktır. Yani madem kapı ile ayıracaksınız neden balkonu içeri aldınız ki. Orada belirli bir alan kazanmak için bu işlem yapılmamış mı ?.. Bana kalırsa eşinizin önerdiği çözümü düşünmeniz daha mantıklı. Tabi o yalıtım işlemini kim ne kadar estetik yapar bunu bilemeyiz…

 4. Merhabalar. Benim size bir sorum olacaktı. Ben topraktan bir daire satın aldım. Sözlü olarak anlaşmamızda dairemizde 1 balkon vardı. Ama mütehatit sonradan da 2 tane daha balkon eklemiş daireme. Ben o kadar balkonun fazla olduğunu düşünüyorum bu yüzden iskan çıkınca 3 balkondan 1\\\’ini odaya katmak istediğimi yapılan duvarın kırılarak odaya katılmasını konuştum. O da bunun mümkün olmayacağını çünkü dış cephenin bozulacağını öne sürdü. Ama bir arkadaşımda aynı sorununu ev inşaat halindeyken mütehhitle anlaştı ve imar çıkınca içeriye aldırdı. O aldırabiliyorsa imar çıkınca ben neden aldıramayayım ki. O yüzden sorumu cevaplarsanız sevinirim. Balkon yapılan odalar ön tarafta yanyanalar. Sorumu cevaplarsanız sevinirim.

  1. İmar çıktıktan sonra bunu yapamamanız için hiç bir neden yok. Ancak siteniz müteahhitten yönetime devrolduktan sonra yönetim bunu yasaklarsa yapamazsınız. Fakat sitenizde sizin gibi balkonunu içeri almak isteyen epeyce bir kişi daha çıkacağından yönetim kararının değişebileceğini düşünüyorum. O yüzden rahat olun ve evinizin anahtarını ve imarını almayı bekleyin…

 5. Merhaba ben mutfak balkonumu içeri aldırmak istiyorum. Balkonumun 3 tarafıda açıkta biz aradaki duvarı yıkıp üç tarafa da yarım duvar örüp öyle pencere koymak istiyoruz. Yani komple pimapen olmasın. Sizce sorun olurmu. İlerde alt komşumda o şekilde duvar örmek istiyor.

  1. Eğer iskan izninizi aldıysanız ve komşularınızın da apartmanın genel dış görünümü bozduğu gibi bir sebepten sizi belediye ye şikayet etmeyeceklerini düşünüyorsanız, yada bir kaç komşu bu işlemi yaptırdıysa bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyoruz.

 6. Merhaba, benim balkonum oldukça buyuk. Ancak kışın kullanamıyoruz. Soğuk oluyor. Kocaman balkon atıl pozisyonunda duruyor. Oda ile arasında yere kadar cam var. Balkonu cam balkon sistemleri ile kapattırıp aradaki cam ları kaldırsam yani orayı tek oda haline getirsem olurmu? Bunun icin izin gerekir mi? Teşekkür ederim. Balkon gömme balkon.

  1. Tabi ki yapabilirsiniz. Ancak balkonu içerisine katacağınız odanın zemini parke, muhtemelen balkon zemininiz de seramik olacaktır. Dolayısı ile aynı yüksekliğe sahip olması açısından balkon zeminini kırdırıp yeniden parke kaplattırmanız gerecektir. Bunun yanında büyük bir balkondan bahsediyorsak, içerisine kattığınız odada genişleyeceği için ısıtma sorunları ile karşılaşabilirsiniz. İzin konusuna gelecek olursak, binanızın iskanı alındıysa ve komşularınız da bu duruma itiraz etmiyorlarsa bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

 7. merhabalar ben mutfağımdaki balkonla aradaki camı kaldırıp birleştirmek genişletmek istiyorum.balkonumu daha önce katlanır camla kaplattırdım fakat tek camla kaplatmıştım bu yıl soğuk oldu rahat kullanamadım.şimdi çift camla olanları var onlarlamı kaplattırayım yoksa 3 katlı penle mi bilemedim estetik ve kullanışlı olmasını daha sonra pişman olmamayı istiyorum.teşekkür ederim.

  1. Elbette ki katlanır cam balkon daha kullanışlı, dilediğiniz zaman balkonunuzu dilediğiniz kadar açma şansınız var. Fakat pen yaptırırsanız çok çok sürgülü pencere koyar ve bir kanadını açabilirsiniz. Fakat her ne olursa olsun pen ısı yalıtımı konusunda cam balkon sistemlerinden daha iyidir. Dolayısı ile bu tamamen sizin kullanım ihtiyaçlarınıza bağlı bir durum. Belirttiğiniz gibi ilerde ki zamanlarda kullanım durumunuza göre de değişiklik yapabileceğinizi düşünerek karar vermenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir