Balkonunuzu İçeri Alacaksanız bunlara dikkat edin

Küçük evleri genişletmenin en basit ve en bilindik yolu balkonları PVC ile içeri almaktır sanırım. Bu yöntemde genellikle kullanılmayan balkonlar halk arasında pen olarak tanınan malzeme ile kapatılarak mutfak veya odalarla birleştirilirler. Etkili bir genişletme metodudur, ancak aklınızdan bu tür bir ev genişletme yöntemi geçiyor ise binbirdekor.com olarak size vereceğimiz önemli tavsiyelere mutlaka göz atmanızı öneriririz.  

– PVC de olsa pencereler ve cam balkon kaplama, evinizde ısı kaybına yol açan faktörlerdendir. Bu yüzden mecbur kalmazsanız balkon kapısının bulunduğu iç duvarı yıktırmayın.
– Balkonun iç duvarının kırılarak tamamen içeriye dahil olması nem ve terlemeyi getirir. Çünkü balkonunuz dışarda kalması için dizayn edilmiştir. Bu yüzden gerekli yalıtımları yapılmamıştır. Böyle bir durumda yeni bir fayans yaptıracaksanız alt kısmı boş olan balkonunuz için artık özel bir uygulama yapmanız gerekecek. Çatlamaması için fayanslarınızın dış mekan fayansı ve kaliteli olması gerekir. Ayrıca dış mekanlar için üretilmiş flex bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Derz dolgularınız da silikonlu (flex) olmalıdır. (Fayanslar yapıştırılmadan önce zemine su izolasyon malzemesi uygulanması en iyisidir.) İç balkon duvarını da kırdırıp eve dahil eden bazı ev sahipleri balkonunu kapattıktan 1 kış sonra balkon duvarı çevresine ve altına dışardan ısı yalıtım plakaları uygulatmak zorunda kalıyor. Uygulama binanın dış cephesine yapıldığından köpük uygulamasından sonra file, sıva, astar yapılması ve binanın dış cephe boyasına uygun bir renkte tekrar boyanması gerekecek.
– Her zaman nem almaya müsait, kapattırılmış balkonda masa, sandalye gibi mobilyalar sürekli  bulunacaksa ahşap yerine pvc olabilir.
– Kuzey cepheye bakan duvarlarınızda terleme ve nem varsa büyük ihtimâlle kapatacağınız balkonda da yine nem sorunu yaşarsınız.
Aynı binada balkonunu kapatan komşularınıza terleme olup olmadığını sorarak fikir alabilirsiniz. Ayrıca kapatacağınız balkonun altındaki balkonu daha önceden komşunuz kapattıysa şanslısınız. Isı izolasyonu ve terleme sorununuz büyük ölçüde çözülmüş demektir.

 

4 Yorum “Balkonunuzu İçeri Alacaksanız bunlara dikkat edin”

  1. Benim mutfağım ve balkonum çok küçük yapilali 10 sene olmuş henüz ısı yalıtımı yok evin içindeki fayansla balkon fayansı aynı balkonla mutfak arasında balkon kapısı ve cam altında küçük bi petek var ben bu camı kapıyı kaldırmak peteği başka bi yere koydurup mutfağı genişletmek istiyorum üst ve alt katımdaki komşularımın balkonları cam balkon ben pimapenle kapatmak istiyorum kapattığım yere buzdolabı ve bakliyat dolabı koymayı düşünüyorum önümüzdeki yaz dış cephe yapılırsa kârlı olurum diye düşünüyorun

    1. Tespitleriniz son derece doğru. Bize söylenecek bir söz bırakmamışsınız. Yalnız mutfağınız müsaitse bu alana buzdolabı ve bakliyat dolabı koymak yerine nir masa atıp manzaralı bir yemek alanı da oluşturabilirsiniz. Güneşli güzel günlerde bu alanda yapacağınız kahvaltının tadına doyum olmaz.

  2. benim balkon la mutfagı birleştirip aradaki duvarı kaldırmak ,istiyorum balkon fayansı ile mutfak fayansı aynı alt ve üst komşularım balkonları içe alınmamış ben ısı kaybı olmaması için ne yapmam gerekli.

    1. Doğru ve kaliteli bir pen tercihi ve uygulaması ile ısı kaybı çok az yaşarsınız. Ancak dilerseniz tavana taş yünü gibi bir uygulama yaptırabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Ütopik çalışma alanları

Kendinizi size ilham veren şeylerle çevreleyen ütopik ve çılgın bir ortamda çalışırken düşünün, sanırım yaratıcılığınız...

Kapat