Aralık ayında bahçe bakımı

Aylara göre bahçe bakımı kışın bahçe bakımı nasıl yapılır aralık ayında bahçede yapılacak işler ağaçların yeri ne zaman nasıl değiştirilir…

Küresel ısınma sonucu mevsimlerin değişmesi ile birlikte kış aylarıda rötarlı geliyor, ama sonuçta geliyor 🙂 Yurdumuzun büyük bir çoğunluğu Aralık ayı ile birlikte soğuk hemde çok soğuk bir hava dalgasının etkisi altına girdi. Bu soğukta bırakın bahçe ile uğraşmayı, insanın evini bile temizleyesi gelmiyor 🙂 Ama yapacak bir şey yok kolları sıvayıp bize apartmanlarda yaşayan diğer insanlara göre daha şanslı olduğumuzu hissettiren, yazları sefasını sürdüğümüz bahçemizin kışın cefasını çekme zamanı 🙂 Bu arada kolları sıvamakyı mecazi anlamda kullandım, önümüzdeki birkaç gün içinde planlarınızda zatürre olmak yok ise bu mecazi uygulamayı yapmayın, bilakis sıkı giyinin 🙂 Eğer şimdi hazırsanız Aralık ayı içerisinde bahçemizde neler yapacağız göz atmaya başlayalım…

aralık ayında bahçe bakımı
Kışın bahçe bakımı

Ağaçların, bodur ağaçların veya güllerin yerini değiştirmek niyetindeyseniz şimdi tam sırası, zira kökler kış uykusuna yatmış durumdalar. Don sakıncası olmayan yerlerde ağaç, bodur ağaç dikimleri yapılabilir. Dikim işlemleri sırasında bitkiler iyice budanmalıdır. Şekil verilmek istenen meyve ağaçlarıda budanabilir.
Toprak çapalama işlemine devam edilir. Çeşitli süs bitkilerinden yapraksız çelik kesimi ve bu yolla yapılacak üretim hazırlıkları gereği gibi yürütülür. Kışın yaprak döken bitki çitlerinde hacim küçültmesi, gençleştirme, yaşlı ve kuru dalları çıkarma maksatlarıyla budama ve kesimler yapılır. Erken baharda çiçek açan bazı bitkilerden çiçek tomurcuklu dallar kesilerek içeride özel bakımla çiçeklendirilebilir. Bu bahar dallarının açtırılmasına sonraki kış aylarında da devam edilebilecektir.

bahçe bakımı aralık
Aralık ayında bahçe bakımı

Derin ve fazlaca budama yapılmış olan çit bitkilerine organik gübrelerin verilmesinde fayda vardır. Gübrenin verilmesini müteakip toprak kuru bırakılmamalıdır. Bu durum bazı ibreli ve herdem yeşil bitkiler için de söz konusudur. Özellikle kumlu ve kuru topraklardaki bitkilerin besinsiz ve susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
Kış dinlenmesinde olan soğan, yumru ve rizomlarla diğer süs bitkilerinin hastalık ve zararlılara karşı korunması unutulmamalıdır. Bahçelerimizdeki ibreli ağaç dallarında birikebilen fazlaca karlar dalları kıracak kadar ağırlık yapabileceğinden, bunların dikkatle temizlenmesi gerekir. Gübre ve kompost yığın arının aktarılmasına devam edilir.
Çimlerin üstünde biriken kuru yapraklar temizlenir. Karla kaplıyken veya don sırasında çimlerinizin üzerinde yürümeyin. Güçlü rüzgarlara karşı, ağaçların herekleri tekrar kontrol edilip, sağlamlaştırılır. Yaşlı ağaçların sert kabukları iyice fırçalanır, zedelenen yerlere özel macunu sürülür.

kış çiçekleri aralık bahçe bakımı
Kış aylarında bahçe bakımı

Balkon ve teraslarda soğuk günlerde bitkilerin üstü örtülür veya olabildiğince korunaklı yerlere çekilir. Süs ve meyve ağaçlarının budama işlemi yapılır, budamadan sonra yaralar özel macunu veya odun külü ile kapatılır. Bahçedeki yabani otlar temizlenir. Yapraklarını dökmüş ve gövdeleri çıplak kalmış güllere bordo bulamacı uygulanır.
Havalar soğuk çiçeklerin suya ihtıyacı yok diye düşünmeyin mutlaka topraklarının kuru olup olmadığını kontrol edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir