Klima Bakımı ve Temizliği Nasıl ve Ne Zaman Yapılır ?

Evde Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

Merhaba değerli binbirdekor.com takipçileri havaların sıcak olduğu bölgelerde klima vazgeçilmez cihazların başında gelir. Özellikle güney illerinde insanlar neredeyse 24 saat klima ile birlikte geçirir zamanını. Ancak klimanın insan sağlığına zararsız ve randımanlı bir şekilde çalışması için belli aralıklarla bakıma ihtiyacı vardır. Peki klima bakımı nasıl yapılır yada klima bakımında neler yapılıyor ?  işte bu sayfamızda bu sorulara yanıt arıyor, evde klima bakımı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz…

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur ?

Anormal sıcak havalarda özellikle güney bölgelerinde klimalar hayat kurtaran bir misyona sahiptir. Sıcağa dayanamayan bazı insanlar için klima yüzyılın icadı gibi bir nitelik taşır. Ülkemiz doğal gazla tanışmadan önce, kış şartlarında da ısınma amacı ile kullanılan klimalar, doğal gazın girmediği mahalle ve semtlerde halen hem ısınma hem de soğutma görevi görmeye devam etse de asıl amacı soğutma olan bu cihazların soğutmada ısıtmaya göre daha verimli olduklarını söyleyebiliriz, zira yepyeni bir klima sahibi olsanız bile aşırı soğuk havalarda ısınma konusunda klimaların yetersiz kaldıklarını görürsünüz.

Klimadan Daha İyi Randıman Almak İçin

Fakat hem kış koşullarında, hemde sıcak yaz günlerinde klimanızdan daha fazla randıman almak, daha konforlu bir mevsim geçirmek adına neler yapmamız gerekiyor. Binbirdekor.com olarak bu konuyu araştırdık ve “Nasıl Yapılır” kategorisinde işin uzmanları tarafından belirtilen görüşleri sizlerle paylaşmak istedik. Eğer evinizde klimanızı hem yaz, hem de kışın bir iklimlendirme cihazı olarak kullanıyorsanız burada bilgilerinize sunduğumuz adımları uygulamanız veya uygulatmanız sizin yararınıza olacaktır.

Klima Hava Filtrelerinin Temizlenmesi

Yeni bir klima satın aldığınızda klimayı kurmak için eve gelen yetkili servis size ilk olarak evaporatör olarak adlandırılan klima iç ünitesi içerisinde bulunan hava filtrelerinin periyodik olarak temizlenmesini salık verir. Bu işlem, belirli aralıklar ile kendinizin bile rahatlıkla yapabileceği bir işlemdir. Bunun için klima iç ünitesinin panel bölümünü yan taraflarındaki tutamaklardan çekerek açmanız gerekir.

İç ünite ön panelini açtıktan sonra alüminyum hava radyatörünün üzerinde sineklik tellerine benzeyen telleri ile genel olarak iki parça halinde, yine önlerinde tutamakları olan hava filtreleri ile karşılaşırsınız. Bunlar kızaklı bir sistemle radyatör üzerine oturtulmuşlardır. Tutamaklarından aşağı doğru çekerek hava filtrelerini çıkarabilirsiniz.

 

Klima Hava Filtreleri Nasıl Temizlenir ?

Hava filtrelerini uzunca bir zamandır temizlemiyorsanız zaten üzerinde ki kir gözle görülür bir hale gelmiştir. İlk olarak elektrik süpürgesi ile  bu kirleri çektirmeniz gerekir. Ardından 50 °C dereceyi geçmeyen sıcak su veya deterjan ile yıkayabilirsiniz. Eğer elektrik süpürgesi ile çıkarmadığınız yapışkan kirler var ise bunları yumuşak bir fırça yada sünger ve birazda sıvı sabun kullanarak çıkarmayı deneyebilirsiniz. Fitre Temizliği esnasında fitreleri yıkarken çitileme yapmamanızı öneririz. Filtreleri yıkadıktan sonra hemen klimaya takmamalı tamamen kuruduktan sonra takmanız gerekir. Ayrıca filtreleri güneşte ve asarak kurutmayın ve her ne olursa olsun klimanızı filtresiz çalıştırmayın.

 

Klima da Koku Sorunu

Unutmayın klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmemesi hava sirkülasyonu engelleneceğinden soğutma verimi düşer. Bu nedenle 15 günde bir iç ünite (evaporatör) içerisinde ki filtrelerin temizlenmesi gerekir. Bu filtrelerin düzenli temizlenmesi aynı zamanda bir çok kullanıcının karşılaştığı koku sorununu da ortadan kaldıracaktır.

Klima Periyodik Bakımı

Klima bakımı ve temizliği konusunda sizin evde yapmanız gereken sadece filtrelerin temizliğidir, ancak iş sadece hava filtrelerinin temizliği ile bitmez. Klima yetkili servisinin de yılın belirli zamanlarda yapması gereken kontrol ve işlemler bulunmaktadır. Bu kontrollerin başında ise muhtemelen hepimizin kulağına geldiği gibi gaz kontrolüdür. Öyle ki klima performansı düştüğünde hanımların bile klimanın gaz eksiltmesi gibi bir sorun aklına gelir.

Klima Gazının Eksilmesi

Periyodik bakım için gelen yetkili servis personeli ilk olarak klimanın gazını ölçmelidir. Klimanız bir kaç yılı devirdiyse gazı muhtemelen eksilmiş olabilir ki bu durumda performansının aşırı derece de düşmesine neden olur. Eğer servis personeli R-22 gazının yüksek ve alçak basınç değerinin kontrolü esnasında gazın azaldığını yada tamamen bittiğini tespit ederse klimaya gaz basma işlemi ile bu sorunu çözer.

Klima Bakımında Yapılması Gereken İşlemler

Klima gaz ölçümü yanında yetkili servis personeli iç ve dış üniteyi özel ısı eşanjör deterjanı ile yıkayıp temizlemeli, elektrik tesisatı, otomat, elektrik kablo bağlantı uçları, voltaj – akım değerlerini ve soket bağlantılarının kontrol etmeli, klima suyunun dışarı verildiği drenaj tavası ve hattını, tüm fan ve pervanelerini temizlemelidir.

Evde Detaylı Klima Temizliği ve Bakımı

Eğer eliniz biraz bu işlere yatkınsa ve yetkili servise yılda en az iki defa 60 TL ile 100 TL arasında paralar ödemek istemiyorsanız klimanızın en azından genel temizliğini kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi kendiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız daha büyük zararlar vermemek adına 60 TL gibi paralar harcamayı göze almanızı tavsiye ederiz, zira özellikle iç ünitede bulunan radyatör üzerinde ki alüminyum petek yaprakları çok kolay bir şekilde eğiliyorlar. Eğer bu işlemi yapabileceğiniz konusunda maharetinize güveniyorsanız ilk olarak yapmanız gereken bu iş için uygun bir temizleme sıvısı bulmanız olacaktır.

Klima Temizleme Sıvısı Kaç Lira Nereden Alınır ?

Klima temizleme spreyi yada klima temizleme köpüğü veya klima temizleme ilacı olarak da adlandırılan temizleme sıvılarını Koçtaş, Bauhaus veya Tekzen gibi yapı marketlerin yanında, internette ki online alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Fakat bu ürünlerde, markasına ve litresine göre oldukça farklı bir fiyat yelpazesi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu ürünler sadece split klima temizliğinde değil, otomobil kliması temizliğinde de kullanılabiliyor.

Hangi Marka Klima Temizleme Spreyi ?

Örneğin 500 ml Fakir Climax Sprey Klima Temizleyici ve Carpex klima Temizleme Spreyi 15,00 TL civarında satılırken, 300 ml Würth Klima Temizleme Spreyi ise 65,00 TL fiyat aralığında satışa sunuluyor. Ayrıca bir çok profesyonel klima temizleme kimyasalı da yine internet alışveriş sitelerinde mevcut. Ancak burada bir markayı tavsiye etmemiz mümkün değil çünkü her başarılı sonuç elde eden bir insan kullandığı markayı tavsiye ediyor ve buradan bunlar arasında çokta bir fark olmadığı sonucunu çıkarmamıza neden oluyor. Yine de siz olumlu sonuç aldığınız sprey yada köpükleri aşağıda ki yorum bölümümüzden diğer okurlarımızdan paylaşabilirsiniz…

Klima İç Ünite Bakım ve Temizliği

Klima temizleme spreyimizide temin ettikten sonra detaylı olarak klima temizliğimize başlayabiliriz. İlk olarak çeşitli yapı marketlerde de bulabileceğiniz genel olarak boya badana işleri için satılan büyük naylon poşetlerle klimanın iç ünite etrafını sarmanızı ve duvarınızı maskelemenizi öneririz. Bunun nedeni klimadan çıkacak ve gözlerinize inanamayacağınız derece de yoğun kirin duvarınızı kirletmemesidir.

Radyatör peteklerini elektrikli süpürge ile genel bir çektirme yaparak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra klima temizleme spreyimizi yoğun bir şekilde klima peteklerine sıkarak devam edeceğiz. Eski bir diş fırçası bu peteklerin arasını temizlemek için ideal bir aparat olacaktır. Spreyi sıktıktan sonra petek yaprakları arasında boşluk vermeden diş fırçası ile temizlemeye başlayın. Bütün petekleri güzelce ovduğunuza ve temizlediğinize emin olduktan sonra fıs fıs olarak adlandırdığımız boş bir cam temizleyici şişesine dolduracağınız su ile sıkarak bu köpükleri temizlemeye başlayın. Endişelenmeyin, zira radyatör üzerine sıktığınız bu su klima iç ünitesinin drenaj kanalları sayesinde dışarı atılacaktır. Daha detaylı bir temizlik için bu işlemi bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Klima Dış Ünite Temizliği Nasıl Yapılır ?

Klima İç Ünite Temizliğini evde halledebiliyorsak, dış ünite temizliğini de neden evde halledemeyelim ki ?.. Üstelik dış ünite temizliği adı üzerinde dış bir mekanda olduğundan temizliği de iç ünitelere göre oldukça kolay. Bunun için sadece biraz el becerisi gerekiyor.

İlk olarak dış ünitenin kaportasını yani sac dış kısmını ve ulaşım panelini sökmeniz gerekiyor. Bir tornavidaya ya da somun anahtarı vasıtası ile bunu halledebilirsiniz. Ancak söküm işlemi esnasında kabloları çekiştirip onlara zarar vermemeye dikkat edin, yoksa pazarda ki pirince giderken evdeki bulgurdan olabilirsiniz 🙂

Dış kapağı çıkardıktan sonra karşınıza yine bir fan ve alüminyum radyatör çıkacaktır. Fan kanadındaki kiri temiz bir bez veya ufak bir süpürge ile silin, fan motoru ve sütun gövdesindeki kiri ise yine baş kurtarıcımız elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz. Ardından yine bolca klima temizleme sıvısını radyatöre sıkın ve bildiğiniz hortumla yıkayarak kirlerin akmasını seyredin. Olay bu kadar basit 🙂

Klima Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fakat hayati bir tehlike ile karşılaşmamanız adına hemen hatırlatmak isteriz ki hem iç, hem de dış üniteyi temizlerken yukarıda bahsettiğimiz adımların hiç birine başlamadan önce klimanızın elektrikle bağı olmadığını, sigortasının kapalı olduğunu kesinlikle kontrol etmenizi, elektrik altında olan klimanızı temizlemenizi öneririz. Aynı zamanda burada ki işlemleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız klimanıza hiç bir şekilde müdahale de bulunmamanızı önemle tavsiye eder, klimanız ile kışın sıcak, yazın ise serin bir atmosfer yaşamanız dileği mutlu yazlar ve kışlar temenni ederiz…

6 Yorum “Klima Bakımı ve Temizliği Nasıl ve Ne Zaman Yapılır ?”

  1. Elinize dilinize sağlık. Çok detaylı anlatmışsınız sayenizde 3 yıldır bakım yapılmayan klimamı bu pazar temizledim ve mis gibi kullanıyorum. Burada ki arkadaşlarada tavsiye ederim hiç zor değil…

  2. Merhaba uzun yıllardır kullandığımız fakat bakımına ve temizliğine dikkat etmediğimiz bir klimamız var. Geçtiğimiz yıl evi değiştirdik ve klimaları söküp bakım yaptırdık. Geçen yaz klimayı gayet güzel kullandık ama bu yaz klimamız soğutmuyor. Sebebi nedir acaba.

    1. Uzun yıllardır kullandığınızı söylediğinize göre muhtemelen klimanızın gazı bitmiş. Bunun için bir klima ustası getirip gaz bastırmanız gerekecektir. Ancak yinede öncelikle bu ustaya bir gaz ölçümü yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  3. LG beko marka klimam var. Dediklerinizin hepsini yaptım ama randıman vermiyor. 12000 BTÜ olmasına rağmen 18 derece de oda soğumuyor. Acil yardım arkadaşlar.

    1. Bunun bir çok sebebi olabilir Sabahattin bey. Mesela odanız için 12.000 BTÜ yeterli olmayabilir. Yada klimanız da daha değişik bir arıza olabilir. Bu sebeple profesyonel bir klima ustası ile görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir