Nisan ayında bahçe bakımı

Bahçe bakımı ve düzenlemesi hakkında bilgiler ilkbaharda bahçe bakımı nasıl yapılır…

bahçe bakımı nisan_3

Çok sert geçmeyen ve hatta güney illerine hiç uğramayan kısacık bir kışın hemen ardından, güneş ‘in tüm haşmeti ile kendini gösterdiği, ağaçların yıldızları andıran çiçekleri dallarda belirmeye başladığı baharın ilk günlerinde bir bahçe makalesi ile huzurlarınızdayız. İtiraf etmek gerekirse bu makale ile bizler binbirdekor.com olarak epeydir ihmal ettiğimiz “Bahçe”  kategorimizi güncellemiş olurken, sizlerde kış boyunca ilgelenemediğiniz bahçelerinize, nisan ayında yapacağınız bilinçli bakım önerilerini bulacaksınız.

Her zaman şanslı insanlar olarak  gördüğüm bahçeli evlerde ikamet eden arkadaşlar, artık kış boyunca özlemle baktığınız bahçeniz ile haşır neşir olma zamanı, hadi bakalım doğru bahçeye, kaldırıp atalım bahçemizin üzerindeki şu ölü toprağını…

bahçe bakımı nisan

Nisan ayı bahçe bakımıda işe ilk olarak yaprak ve ölü çimenleri tırmıkla toplayarak başlayın. Hemen ardından çimlerinizi böcek öldürücü de içeren uygun gübre ile besleyin. Ayrıca bu aydan başlayarak sonbaharın sonuna kadar her hafta düzenli olarak çimlerinizi biçin.

ÇİM EKİMİ VE ÇİM BAKIMI BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Baharda çiçek veren Clematis montana’larınızı (orman asması) budayın. Yanlara doğru uzanan dalları 5-10 cm kalacak şekilde budayın. Bu hem boyutunu hem de canlılığını korumasını sağlayacaktır.
Ağaçlarınız ve bitkileriniz arasında kalan boşluklara hızlı yetişen çiçekler dikin. Böylece aralarda boşluk kalmaz. Calendula (aynısefa), clarkia (pembe düğün çiçeği) ve godetia (yer açelyası) bahçenize renk katacaktır.

bahçe bakımı nisan_2

Yazın taze salata yemek istiyorsanız yeşil soğan, marul, turp gibi sebzeleri dikmenizin tam zamanı.
Bol güneş gören bir yere passiflora caeruela (mavi çiçekli çarkıfelek) dikin. Yazın çiçeklerini açacaktır.

MEYVE AĞAÇLARININ DİKİM ve BAKIM BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ… 

Büyük terracotta saksılara lily (zambak) ve canna (tesbih çiçeği) dikin. İnanın çok hoş görünüyorlar…
Japon kirazının pembe çiçekleri nisan ve mayıs aylarında bahçeler için mükemmel bir seçim. Ağacın yaprakları sonbaharda sıcak bir turuncuya dönüşerek bahçenize farklı bir görünüm katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir