ALÇIPAN Nedir ve Nasıl Boyanır ?

Alçıpan Nedir ?

Dekorasyon dünyasına en büyük katkıda bulunan mucize buluşlardan biri olan alçı hakkında daha önce çeşitli makaleler paylaşmıştık sizlerle. Hatırlarsanız, kartonpiyer nasıl boyanır yada alçıpan üzerine alçı sıva nasıl yapılır gibi konuların yanında saten alçı üzerine boya nasıl yapılır veya alçı süs eşyaları nasıl boyanır gibi alçı detaylarına inmiştik.

Alçıpan Özellikleri

Tabii birde bunun yanında alçının türev ürünü olan Alçıpan var efendim. Bu konu da da değerli olduğuna inandığımız paylaşımlar yapmış ve bu inancımız konusunda hiçte yanılmamıştık, zira sizlerden gelen alçıpan boya renkleri ve alçıpan fiyat listesi gibi sorulara cevap aramıştık.

 

Hatta müteahhitlerimizin günlük doğal sorgulamalarından biri olan inşaat alçıpan fiyatları yada alçıpan fiyat listesi gibi ekonomik sorularına güncel cevaplar vermeye çalışmıştık.

Alçıpan Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır mı ?

Alçıpan Dekorasyonu

Bu sayfamızda ise genel olarak asma tavanlarda kullanılan, ancak dekorasyonun her alanında rastladığımız son derece homojen bir madde olan alçıpanlar hakkında binbirdekor.com olarak sizlere biraz bilgi sunmak istedik. İlk olarak Alçıpan nedir sorusuna cevap vererek işe başlayalım efendim.

 

Alçıpan Ölçüleri

Sağlam kartonlar üzerine alçıdan dökülmüş levhalardır alçıpanlar. Standart olarak 120×250 cm. ölçülerinde satılan bu levhalar, aslında özellikle yeni binaların, apartman girişinden, sıfır daire dekorasyonumuzun bir çok köşesinde kendilerini bizlere belli etmeden yer alırlar.

Sıva Yerine Alçıpan

İş yerlerin de ofisleri ayırmak, evlerde bölüm oluşturmak için kullanılırken, şu sıralarda sıvasız duvarlara alçı sıva çekmek yerine alçıpan kullanılmaktadır. Ayrıca asma tavan yapımında (kare şeklinde) profil demirleri üzerine tavana tutturulur.

Alçıpan Çeşitleri

Duvar alçıpanları genel olarak üçe ayrılır, bunlar;
Beyaz alçıpan (normal),

Yeşil alçıpan (neme dayanıklı ve suya dayanıklı alçıpan)
Kırmızı alçıpan (ısıya dayanıklı) olarak bilinir.

Duvar alçıpanın montajı yapılırken zemin teraziye alınır. Yere, tavana ve yanlara alçıpan profili vidalanır. Alçıpan bu profillerin dış kısmına konularak vidalanır.

Alçıpan Tavan Modellerinin En Güzellerini İncelemek İçin TIKLAYINIZ !..

Alçıpan Üzerine Boya Nasıl Yapılır

Alçıpan plastik, su bazlı silikonlu veya yağlı boya ile boyanabilir. Alçıpanın boyayı çekmemesi ve boya sarfiyatının fazla olmaması için boya yapılmadan önce 1 kat alçılı yüzey astarı veya binder astar kullanılır. Bu malzeme son derece emici bir hammade olan alçıpanın boyayı sonuna kadar emmemesi için özellikle kullanılır. Tıpkı boya yapılan tüm sac, demir ve duvar gibi…

 

5 Yorum “ALÇIPAN Nedir ve Nasıl Boyanır ?”

  1. selamün aleyküm , odayı yeşil alçıpan ile böldüm yeşil kısımları içe bakacak şekilde döşendi.ek yerlerine saten alçı ile düzeltmek istiyorum doğrumudur bilmiyorum bazı yerlerine silikon ile hiç başka işlem yapmadan fayans yapıştırmak istiyorum ,bazı yerlerinede silikonlu boya yapmak istiyorum bunları yapmadan ne gibi işlem yapmam lazımastar gibi yada komple alçımı çekmek gerekiyor yoksa direk boya vurabilirmiyim şimdikten teşekür ederim

    1. Şimdi sadece alçıpanla bırakacaksanız, halaı olan yerleri alçı ile düzeltip zımparalardıktan sonra boya atabilirsiniz. Eğer fayans olayına girecekseniz farklı alçıpanda silikon kullanmak sorunda kalabilirsiniz, ancak sağlıklı bir şey olacağını sanmıyorum.

  2. Slm ben mehmet ofis imi alçıpan ile bölmek istiyorum fakat bölündük ten sonra üzerine alçı çekilmesi gerekir mi yada direkt boyana bilir.mi
    farkı söyler duymak tan sıkıldım araştırma esnasında size rastladım ve sormak istedim şimdiden teşekkür ederim

    1. Merhaba ofis bölmelerinde genel olarak alçıpan kullanılır. Aslında bu uygulamanın bilindik alçıpan asma tavan uygulamalarından çok büyük bir farkı yoktur. Normal alçıpan asma tavanlarda boya uygulaması nasıl yapılıyorsa bölme işleminde kullanılan alçıpan üzerinde de ince bir perdah katı alçı çekilmesinde fayda var. Böylece alçıpanın profillere vidalanması ile ortaya çıkan deliklerde kapatılabilir. Alçıpan boyayı emeceğinden ince bir saten alçı sıva çektirmeniz daha güzel bir boya sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak kalın bir kat sıva çektirmeniz zaman içerisinde çatlakların ortaya çıkmasına neden olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir