Alçıpan Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır mı ?

Alçıpan Duvar Kağıdı

alçıpan üzerine sıva yada alçıpan üzerine boya uygulaması gibi eviniz için püf noktaları sunmaya devam ediyoruz arkadaşlar. Bu sayfamızda Alçıpan üzerine duvar kağıdı olur mu ? sorusuna yanıt arayıp, bu konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Hatırlarsanız, daha önce ki sayfalarımızda tırtıklı duvara duvar kağıdı nasıl yapıştırılır ve strafor üstüne duvar kağıdı olur mu gibi konuları sizlerle paylaşmış ve sizlerden son derece olumlu tepkiler almıştık.

Alçıpan Üzerine Duvar Kağıdı Uygulaması

Öncelikle alçıpan üstüne duvar kağıdı olur mu yada bunun için özel bir duvar kağıdı tavsiye eder misiniz gibi soruları olan okurlarımızın gönlünü rahatlatarak konuya giriş yapalım. Evet arkadaşlar, alçıpan üzerine duvar kağıdı olur ve alçıpan duvar kağıdı gibi özel bir duvar kağıdı yoktur. Kısacası tüm duvar kağıtlarını alçıpana uygulayabilirsiniz.

ALÇIPAN Nedir ve Nasıl Boyanır ?

Alçıpan Üzerine Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ?

Alçıpan malzeme ile ilgili olarak yayınladığımız hemen her makalemizde bu malzemenin dekorasyon dünyasında bir çığır açtığını, hayatı kolaylaştıran, bulunduğu mekanların güzelliğine güzellik katan harika bir buluş olduğundan sıklıkla bahsederiz. Hakikaten de durum budur, hatta bu övgüler bu malzeme için belki de azdır bile, zira bu gün modern mekanların bir çoğunun asma tavanlarında bu yapı malzemesi kullanılıyor. Birbirinden şahane alçıpan asma tavan modelleri bir çok mekanda boy gösteriyor.

Son zamanların tutulan dekorasyon trendlerinden biri olan alçıpan tv üniteleri de bu malzemenin şık kullanımına vereceğimiz örnekler arasında yer alıyor. Ayrıca ofisler de seperatör yani bölme duvar yapımında veya geniş odaları ikiye bölmek içinde hayat kurtaran bir malzeme olarak sıklıkla kullanılıyor.

Alçıpan Duvar Kağıdı Kaplaması

Gelelim şimdi bu mucizevi dekorasyon malzemesine duvar kağıdı uygulamasını nasıl yapacağımıza. Efendim alçıpan duvarınızın veya tavanınızın monte edildiğini yani tamamen sabitlendiğini varsayarak konuya giriş yapacağız.

Hemen her işte olduğu gibi bu uygulamada da temiz, estetik görünümlü ve uzun süre dayanacak bir sonuç elde etmek için iyi bir hazırlık yapmak da fayda var. Bunun için bilmeniz geren bazı detaylar var.

Alçıpan Üzerine Alçı Sıva

Örneğin duvar kağıdı için alçıpanın duvar kağıdına hazırlanması gerekir. Bu hazırlık, alçıpan panellerin birleşim yerlerinin ve monte vidalarının açtığı deliklerin yine alçı ile düzgün bir şekilde doldurmak için, ince bir sıva çekmekle başlar. Çünkü bu vida delikleri ve alçıpan birleşim yerleri zaman içerisinde duvar kağıdımızın altından bize sırıtabilirler. Bu alçı sıva kuruduktan sonra yine ince bir zımpara ile sıvanın dalgaları ve fazlalıkları alınır.

Bu işlem bittikten sonra alçıpanın astarlanması gerekiyor. Zira bu işlem alçıpanı küf ve mantarlardan korumak adına gerekli bir uygulamadır. Ayrıca, astar, macunun duvar yüzeyiyle daha iyi kavranmasını sağlar.

Alçıpanın Astarlanması

Yapı marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz akrilik astar ve boya rulosu ile tıpkı duvar boyar gibi alçıpan duvarınızı yada tavanınızı astarlayabilirsiniz.

Bu hazırlık işlemini titizlikle tamamladıktan sonra normal duvar kağıdı uygulama prosedürlerine başlayabilirsiniz. Duvar kağıdı yapıştırma hakkında her hangi bir bilginiz yok ise “Kendi Duvar Kağıdını Kendin Yapıştır !..” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz, zira bu yazımızda detaylı olarak ve kolay bir şekilde duvar kağıdı yapıştırma uygulaması anlatılmaktadır.

Bu uygulama hakkında alçıpan üzerine duvar kağıdı kaç yıl dayanır yada alçıpan üzerine duvar kağıdı iz bırakır mı gibi sorularınız vardır muhtemelen. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi hazırlık aşamasını titizlikle yaparsanız ve yapıştırma aşamasında da biraz dikkatli davranırsanız hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

1 Yorum “Alçıpan Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır mı ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir