1000 Dolara Hayalindeki Ev, Hem de 1 Günde Teslim

3D Yazıcıyla Neler Yapılır ?

Geleceğin mimarisi 3 boyutlu yazıcıların eline teslim ediliyor. Günümüzde tıptan silah sektörüne kadar bir çok alanda kullanılan 3D yazıcılar yakın zamanda inşaat sektörüne de giriyor. Böylece kafası, “ucuza nasıl ev sahibi olurum ?” yada “ucuz daire nereden bulabilirim ?” gibi sorularla meşgul olan insanlar için harika bir çözüm olacak…

3 Boyutlu Yazıcılar İnşaat Sektöründe

Bundan yıllar önce, 80’li, 90’yıllarda, inşaatlar minimum 3 yıl sürüyor, kooperatif sistemi ile oturmadığınız evin taksitini ödüyordunuz. Zaman içerisinde kooperatif sistemi yayından kaldırılırken, ucuz konut kredileri devreye girdi. Bir çok insan hazır evleri kredi çekerek satın alıp, içine yerleşerek, kira öder gibi kredi ödediler. Bu arada inşaat sektörüne giren yeni teknolojiler sayesinde inşaat yapım süreleri de maksimum 1 yıl gibi bir süreye indi.

Kredi Faizleri Çok Yüksek

Tabi hassas bir ekonomoye sahip olduğumuz için kredi sistemi de şu an özellikle dövizdeki dalgalanma nedeni ile çökmek üzere. Yüksek faizler nedeni ile insanlar kredi çekip ev alamıyor, dolayısı ile hayallerini bir başka bahara erteliyorlar.

Tekonoloji İnşaat Sektörünü Fethedecek

İşte böyle bir ortamda tıpkı yukarı da bahsettiğimiz 80’li, 90’lı yıllardaki kooperatif ve inşaat sektöründe ki gelişmeler örneğinde olduğu gibi yeni bir değişim ve gelişime ihtiyaç var. İşte bu gelişim ve değişimde bize göre yüzyılın icadı olan 3 boyutlu yazıcılar sayesinde olacak.

Hem 1 Günde Hem de Çok Ucuza Ev

Bu gün bir çok şirket 3D yazıcı ile ev bastırmak fikri ile uğraşıyor. Örneğin Amerika menşeili bir inşaat firması olan Icon ile sıkıntılı ve fakir topluluklara sığınak sağlayarak evsizliği sona erdirmeye adanmış bir yardım kuruluşu olan New Story bu konuda inanılmaz adımlar atıyor.

bi Olsun

Bu kurumlardan Icon firması insanları, “Bir Evin Maliyetini Yarıya İndirip 24 Saatte Yazırabilseydiniz Ne Olur du ?” sloganı ile karşılarken, sosyal bir yardım kurumu olan New Story ise “Herkes Ev Fırsatını Hak Ediyor” mottosunu benimsemiş.

Devasa Yazıcı Vulcan

Bu iki marka tarafından tasarlanan ve Vulcan olarak adlandırılan devasa 3D yazıcı Vulcan, şimdilerde 3–4 inç kalınlığında beton katmanlarını yazdırmak için mühendisler tarafından oluşturulan dijital planları kullanıyor.

İlk Prototipler Hazır

Tabi konu girişinde belirttiğimiz gibi 3D yazıcı ile ev basmak fikriyle sadece bu iki marka ilgilenmiyor. Bu konu da Hollanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerden çeşitli girişimlerde bulunan daha bir çok firma var. Üstelik bu firmalar bu yolda çalışmalarının da ilk meyvelerini almışlar. Paragraf aralarında gördüğünüz çeşitli prototipleri tasarlamayı başarmışlar.

3D Baskılı Evler Kaç Liraya Mal Olacak ?

Şimdi hepiniz, 24 saatte teslim alacağınız bu evin size kaç liraya patlayacağını merak ediyorsunuz. Bu konu da size fiyat verecek bir konumda değiliz, ancak çeşitli haber kaynakları tarafından 3D yazıcı ile 800 M² bir evin 4.000 Dolar gibi bir maliyeti olduğu söyleniyor. Gözlerinize inanamıyorsanız bir de yazıyla yazalım, sekizyüz metrekare bir evin dörtbin Dolar gibi maliyeti var.

1000 Dolara Ev Alınır Mı ?

Şimdi bizim gibi 200 M² yada 300 M² evleri çok geniş bulan bir toplum için bir ev kaç Türk Lirasına mal olur varın hesabınıda siz yapın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir