Evinizi Boyarken Kaç Litre Boyaya İhtiyacınız Var ?

Boya Alanı ve Boya Kilo Hesabı

Boya ve badana işleri ile ilgili yayımladığımız hemen her makale de vurguladığımız gibi bir çok okurumuzun koskoca bir kış boyunca hayalini kurduğu veya planladığı, duvar boyama ve duvar renklerini değiştirerek dekorasyonunu yenileme işi havaların ısınması ile birlikte yavaş yavaş gerçeğe dönüşüyor. Bu hayalini gerçekleştirmek isteyen okurlarımızın büyük bir çoğunluğu ise duvarlarını her hangi bir ustaya başvurmadan evde kendi kendine boyamak istiyor.

Tam anlamı ile bir profesyonellik istemese de boya işi kolay bir iş değil sonuçta ve riayet edilmesi gereken kuralları ve belirli aşamaları var. Evini kendi boyamaya karar veren takipçilerimizin çoğunluğu ise bu kural ve aşamalardan maalesef bihaber 🙂 Ancak ortada endişelenecek bir durum yok zira dekorasyon sayfanız binbirdekor.com bu konuda da sizlere destek vermeye devam ediyor ve boya badana işleri ile ilgili tüm bu bahsi geçen aşama ve kurallara dair makaleler, öneri ve görsellerle birlikte bu konuda donanım sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

Arta Kalan Boyaları Muhafaza Etmek Çok Zor

Boya işini kendi yapmak isteyen okurlarımızın en çok merak ettikleri konu ise aynı zamanda duvar boyama işinin ilk aşamalarından biri olan, boyanacak duvarlar için kaç litre boya kullanılacağının hesabı. İnsanlar gereğinden fazla duvar boyası satın almak istemiyor. Çünkü çok fazla artan duvar boyaları uzun süre saklaması saklaması hiç de kolay olmayan kimyasallar ve belirli bir süre donma yapıp kullanılmaz hale geldiklerinden atılıyorlar. Doğal olarak buda maddi anlamda da bir sürü paranın heba olup çöpe gitmesine neden oluyor. Ufak miktarlarda artan boyaların ise bir zararı yok, hatta duvarlarınızda sonradan oluşabilecek hasarlar için bir miktar boya saklamanın kimseye zararı olmayacaktır 🙂

Tam aksi bir durum olan eksik duvar boyası durumu yukarı da ki gibi bir risk teşkil etmese de özellikle karışım ile elde edilen duvar renkleri konusunda büyük sıkıntılara yol açıyor. Örneğin 10 litre boyaya ihtiyacınız var ancak siz 7,5 litre boya aldınız ve karışım ile farklı bir duvar rengi elde ettiniz. Eksiği tamamlamak için yeniden yapacağınız ilave de aynı rengi tutturmanız çok zor. Bu nedenle eksik duvar boyası ile işe başlamakta bir risk teşkil ediyor…

Kaç Litre Duvar Boyasına İhtiyacınız Var ?..

Dolayısı ile doğru hesaplama yöntemleri ile odalarınız için ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu belirleyip işe böyle koyulmak maça 1-0 önde başlamanızı sağlayacaktır. Aslında yıllar önce “Boya Alanı ve Boya Kilo Hesabı Nasıl Yapılır” başlıklı makalemizde bu konuyu detaylı olarak anlatmıştık, fakat bilgilerimizi tazelemekte fayda var değil mi ?  Onun için şimdi doğru boya alanı ve boya litre hesabı nasıl yapılır vakit kaybetmeden incelemeye başlayalım ne dersiniz ?..

Boyanacak Alan Boyutunun Hesaplanması

Duvar boyası satın almadan hemen önce ilk yapılması gereken boya alanın hesaplanmasıdır. Bunun için ihtiyacınız olan tek alet ise bir şerit metre olacaktır. Ev halkından biri veya bir arkadaşınızın yardımı ile oda oda tüm duvarlarınızın yüksekliğini  ve genişliğini, diğer bir deyişle enini ve boyunu teker teker ölçün ve düzenli bir şekilde not alın. Daha sonra bu ölçüleri baz alarak alan hesabını yapmaya başlayın. İlk okulda öğrendiğimiz mantıkla bir alanın yüz ölçümünü hesaplamak için en ve boy ölçülerini birbiri ile çarparak bu hesabı yapabilirsiniz.

Boya Yapılacak Duvarların Ölçümü

Örneğin oturma odanızın bir duvarının uzunluğu 5 metre, zemin ile tavan arası yüksekliği ise 3 metre ise 5X3 = 15 M² olarak bulursunuz. Oturma odanızın diğer duvarlarını da bu şekilde hesapladıktan sonra tüm duvarların toplamı oturma odanızın boya yapılması gereken alanlarının toplam yüz ölçümünü verecektir. Örneğin 5X3 metre iki duvarınız, 3X3 metre de diğer iki duvarınız olduğunu var sayarsak 4 duvarınızın toplamı 48 M² olacaktır.

Boyanacak Alan Hesaplamanın En Kestirme Yolu

Bu hesabı yapmak için bir matematik dehası olmaya gerek yok ancak yine de böyle ince hesaplarla uğraşmak istemeyenler için, daha kestirme ve fakat yukarıda ki hesaplama yönteminin sonucu kadar net olmasa da oldukça yaklaşık bir sonuç verecek bir metot daha var. Bu Metot da ise boyayacağınız odanın sadece zemini yukarıda ki gibi ölçüp hesaplıyorsanız ve 3 ile çarpıyorsunuz, zira genel olarak bir odanın zemin ölçüsünün 3 katı tüm duvarların ölçüsüne tekamül eder, ama kesin değil yaklaşık bir sonuçtur bu.

Odanızda ki duvarların bir veya ikisinde pencere yada kapı var ise yine aynı mantıkla bu pencerelerin yüz ölçümünü hesaplayarak toplam alan ölçüsünden düşebilirsiniz. Ancak bizler bu hesaba hiç girmemenizi öneririz, zira zaten ufak rötuşlar için biraz ekstra boyaya ihtiyacınız olacaktır.

Kaç M² Alan İçin Kaç Litre Boya Gerekiyor ?..

Boya yapacağımız duvarların toplam alanını hesapladık, şimdi bu alanlar için kaç litre boya gerektiğini bulmaya geldi. Efendim piyasa da ki boyalar standart olarak 2.5 Litre, 7,5 Litre ve 15 Litre olarak satılırlar. Buna göre 2,5 Litre standardında bir duvar boyası 10 ile 15 M² bir alanı boyar.  7,5 Litre bir boya ise 20 – 30 M² bir alanı boyar. 60 ila 90 M² bir alan için ise 15 Litre standardında boyaya ihtiyacınız olacaktır.

Tavanlar İçin Kaç Litre Tavan Boyası Gerekir ?..

Bu işin içerisinde tavanlarınız yok tabi ki. Eğer tavalarınızı boyamayı düşünüyorsanız 17,5 Litrelik bir tavan boyasının 90 metrekarelik bir evin tamamını iki kat boyayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Evlerini kendi boyamayı düşünen okurlarımız için verdiğimiz bu bilgilerin işe yaraması umudu ile ev boyama işinizde başarılar dileriz…

22 Yorum “Evinizi Boyarken Kaç Litre Boyaya İhtiyacınız Var ?”

 1. Merhaba 25 metrekare bir salon için tek renk boya yapmayı düşünüyoruz. Salonun bir duvarında çift kanat balkon kapısı var. Ayrıca bir duvarı da boydan boya duvar kağıdı yapacağız. Acaba kaç litre boya gider ?..

  1. Öncelikle duvarlarınızın tamamını ölçün ve metrekare hesabı yapın. Bu arada duvar kağıdı yapacağınız duvarın ve kapıların ölçüsünü genel toplamdan düşün. ancak en azından kapıların ölçüsünün düşmemenizi öneririz. Çünkü birazcık fazla boya kalması ilerde rötuş bekleyen alanlar için gerekebilir…

 2. Merhaba çocuk odası dekorasyonumuzu yeniliyoruz. Duvarların rengini değiştireceğiz. Odamızın duvarlarının toplamının ölçüsünü 42 metre olarak bulduk. Fakat bir duvarda boydan boya pencere var. diğer duvar da ise odaya giriş kapısı var. Acaba bu odaya kaç litre boya gider. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.

  1. Merhaba Gülizar Hanım, 7,5 Litrelik bir boya ile 30 metrekare bir alanı boyayabilirsiniz. Ancak sizin odanız 30 metrekare alandan fazla olduğu için işi riske etmemek adına 12,5 litrelik bir boya almanızı tavsiye ederiz.

 3. Çok küçük 25-30 metrekare bir yatak odam var. Yatak başı kısmına duvar kağıdı yapmayı düşünüyorum. Acaba kaç litre duvar boyasına ihtiyacım olur ? Acil cevap verirseniz sevinirim.

 4. Mutfak için hesaplamayı nasıl yapacağız. Fayans var, dolap var. İşin içinden çıkamadım. Boyadan vazgeçip duvar kağıdımı yaptırsam acaba ?

  1. Mutfaklarda fark ettiğiniz gibi bu hesap epey bir karışık. Fakat duvar kağıdı da yapacak olsanız buna benzer bir hesaplama olayına girmeniz gerekiyor. Mutfak metrekarenizi ölçüp bildirirseniz yardımcı olalım.

 5. Ben bu hesaptan bir şey anlamadım ustam, iki oda bir evim var sence kaç litre boya gider.

 6. Mutfak boyatmak için ne kadar boya gider, dolap falan var ya onun hesabı nasıl olacak acaba. Biraz karışık anlayamadım.Yardımcı olurmusunuz. Az bi boya giderse yeniden boyatmak istiyorum. Hep yağ lekesi falan oldu duvarlar.

 7. Ev komple boyandı arkadaşlar. 3 oda bir salon. Tavan hariç 25 kilo civarında boya gitti haberiniz olsun. Ama seçeceğiniz boyacıya dikkat edin. Bazı yerler kapanmadı eski boyalar görünüyor alttan.

 8. Adamlar güzel yazmışlar ben bu hesaplara göre boya aldım geçen hafta. Pazar günü arkadaşlarla boyadık tam yetti diyebilirim. yarım kilo kadar arttı onuda dedikleri gibi rutüş yapmak için sakladım. Helal olsun binbirdekor.com

 9. Oturma odasının duvar renklerini değiştirmek gibi bir düşüncemiz var. Odanın iki uzun duvarı var. 5.5 metre. Tv arkası duvarda 3.5 metre. Karşısı komple çift açılır pen kapı. Ben uzun duvarlardan birine ve tv arkasına duvar Kağıdı yaptırrmak istiyorum. Kaç litre boya gider acaba. Duvarların eski rengi şampanya. Kumbeji yapmak istiyorum.

  1. 3.5 X 5.5 = 19,25 gibi bir hesapla yaklaşık 20 M² oturma odasına sahipsiniz. Bu alandan 3.5 M² TV arkası duvar kağıdı uygulama alanını düşersek geriye 16 M² gibi bir alan kalıyor ki burada 7,5 litrelik bir boya sizin için yeterli olacaktır. TV arkası duvar dekorasyonunuz içinse BURADAN en güzel TV arkası duvar kağıtlarına mutlaka göz atmanızı öneririz.

 10. Yaklaşık 25 metrekare bir yatak odamız var fakat bir duvar komple 4 kapaklı gömme dolap. Ayrıca karyola başında da duvar kağıdı var. Acaba kaç litre duvar boyası gider?

  1. Anladığımız kadarı ile sizin toplasanız 2 duvarınız boş 🙂 Bu alan için de 2,5 litre bir boya yetecektir büyük ihtimalle. Ancak boya yaparken gömme dolap kenarlarına mutlaka maskeleme bandı çektirmenizi öneririz. Gardrobunuzun boya olmaması için…

 11. İki oda bi salon evimiz var. Duvarlar saten alçı eski boyası temiz ama bazı yerlerde tamirat ihtiyacı var. Komple eski renk olan ıslak kum rengiyle yeniden boyatmayı düşünüyorum. Acaba kaç litre duvar boyası gider.

 12. merhaba 120metre kare ev ıçın kaç ltre boya alımalı sampanyadan fıl
  dısıne degısecek ev bos kullanılmamakta suan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir