Duvar Boyası Tavsiyeleri

Şu sıralar evinizi boyattırmayı düşünüyorsanız binbirdekor.com olarak size vereceğimiz duvar boyaları ve duvar temizliği ile ilgili bazı ipuçlarını ve tavsiyelerimizi mutlaka göz önünde bulundurun, çünkü zaman içerisinde büyük özveri ile boyattığınız duvarlarınız sağlıksız tozlar, çıkmayan lekeler ve parmak izleri nedeni ile bu günkü haliyle kalmayacaktır…. Bu nedenle seçeceğiniz boya, temizliği en kolay yapılan, leke barındırmayan ve en kolay silinebilen boyalar olmalıdırlar. Dilerseniz önce boyaları bir tanıyalım ve ardından size en uygun boya hakkında tavsiyelerimizi sunalım…

PLASTİK BOYA
Plastik boyalar su ile inceltilen (su bazlı) silinebilme özelliği olmayan boyalardır. Bu boyaların silikon katkılı olanlarına silikonlu plastik denir. Silikon, boyaların yapışma özelliğini arttırır, çatlama ve kabarmaya karşı korur, boyanın esnek olmasını sağlar. Fakat silinebilme özelliği olmaz. Yani silikonlu plastik boyalar silinemez.
Bazı markaların plastik boyaları: Dyo Dyoplast, Dyo Beşyıldız, Marshall Export Mat, Polisan Primera (silikonlu plastik), Polisan Natura Mat Plast.

SU BAZLI SİLİNEBİLİR BOYALAR
Su bazlı silinebilir boyalar, su ile inceltilen silikonlu veya akrilik içerikli olan mat, yarımat veya ipekmat görünümlü boyalardır.
İpekmat ve yarımat görünümlü boyalar çok daha iyi silinebilme özelliğine sahiptir. Mat boyalar ise çok iyi silinebilen boyalar değildir.
Bazı markaların tam silinebilir boyaları: Marshall Fashion, Marhall Mumlu Mat, Marhall Özel Mat, Dyo Nano İpekmat, Dyo Teknoplast, Kale Color Joker Plus, Kale Color Kalia (Nano), Polisan Elegans, Polisan Natura İpek, Filli Boya Alpina Tek, Filli Boya Alpina Silan.

YAĞLI BOYALAR (YARIMAT SENTETİK DUVAR BOYALARI)
Hangi marka olursa olsun mükemmel silinebilme özelliğe sahip boyalardır. Fakat duvara nefes aldırmadığından ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde çok fala tercih edilmemektedir. Ayrıca uygulama sonrası boya kokusu birkaç gün çıkmaz.
Bazı markaların sentetik yarımat boyaları: Marshall Pastel Yarımat, Dyo Dyoten Classic, Polisan Matrik Yarımat.

TAVSİYELER
Gerçek silinebilme özelliğine sahip boyalar su bazlı yarımat, su bazlı saten ve sentetik boyalardır.
Üzerinde silikonlu ve silinebilir yazan her boya tam silinebilme özelliğine sahip değildir.
Silinebilir boyalar uygulamadan 1 ay sonra tam olarak silinebilir.
Plastik (Su bazlı silinemez) boya üzerine su bazlı silinebilir boya yapılacaksa astar uygulaması yapmak çatlama ve kabarmaya engel olur ve daha iyi yapışma sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir