Dekorasyonda Yeşil Renk

İnsanları olumlu etkileyen bir renktir YEŞİL, sinirli, hassas yapıdaki insanlar veya uzun ve stresli çalışma hayatından yorgun düşen kişiler için ideal bir renktir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve Dinlendirici bir renktir. Özellikle mavi ile karıştırılmış yeşil, sinirli ve tansiyonlu anları azaltır.
Yeşil güven duygusunu anlatır,bu yüzden bankaların en çok tercih ettiği renklerin başında gelir. Elbette savunma sektörü ve askeri alanlarda da. Diğer yandan doğanın dinginliğini de çağrıştırdığı için, hastanelerin iç yüzeylerinde,doktorların üniformalarında ve ameliyathanelerinde yeşil tercih edilir. binbirdekor.com olarak YEŞİL rengi enine, boyuna sizler için inceledik…

Yeşil Rengin Dekorasyondaki Etkileri
Yeşil gözleri dinlendiren ve heyecan duygusunu azaltan bir renk olduğu için mekanlarda huzur verir. Açık tonları daha duygusal atmosferler için tercih edilir.Huzur veren bir renk olduğu için evlerde bol miktarda yeşil bitkiler bulundurulması tavsiye edilir. İlkbahar mevsimini çağrıştıran özelliği ile, uygulandığı her mekana temiz hava ve canlılık katar. Diğer yandan ofislerde kullanılan yeşil renk, güven verici bir izlenim bırakır.

Yeşil Rengin Simgeleri
Doğanın simgesi olan yeşil, yaşam sevincini simgeler. Koyu yeşil renk kıskançlık,çekememezlik ve batıl inanç anlamlarını taşırken açık yeşil, yeni bir yaşamın, enerjinin ve bereketin rengidir.

Yeşil Rengin İnsan Sağlığı Üzerindeki Fiziksel Etkileri
Özellikle mavi ile karıştırılmış yeşil, sinirli ve tansiyonlu anları azaltır.Gerginliği ve kan basıncını düşürür, hipnoz edici etkisi vardır, kılcal damarları açarak sıcaklık hissi uyandırır. Yeşil ışınlar duyguların dengelenmesine yardım eder ve hipofiz bezini uyarır.Afrodizyak özelliği vardır.Yeşil titreşimler bakteri, virüs ve diğer mikroplara karşı dezenfektan rolü oynar.Yeşil ile tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasında astım, yorgunluk, nezle, uykusuzluk, asabiyet ve çeşitli sinir hatsallıkları yer alır. Yeşilin kontrendike olduğu bir durum tespit edilmemiştir.

Yeşil Rengin Psikolojik Etkileri
Gözleri ve bedeni en çok dinlendiren renk olan yeşil,sıcak havalarda serin, serin havalarda sıcaklık hissi verir.İnsanlara umut duygusunu aşıladığı gibi kendini psikolojik ve bedensel olarak iyi hissetmeyi de sağlar.Psikolojik olarak yeşil renk, yüksek tansiyonlu ortamlardan çekilmeyi temsil eder.Oturarak yapılan aktiviteler, konsantrasyon ve meditasyon için bu renk idealdir.

Yeşil Rengin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri
Yeşil, çocukların birbirleriyle arkadaşça ve yardımsever bir şekilde iletişim kurabilecekleri samimi bir ortam yaratır.Aynı zamanda,çocukların kendilerine olan saygılarını ve çevreyle uyum için yaşayabilme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur Diğer yandan yeşil, arkadaşlarla yaşanabilecek zor durumlarda kendine güveni vurgular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir