Bebek Odası Dizaynı Nasıl Olmalı ? Güvenlik Önlemleri

Bebek Odası Dizaynı Nasıl Yapılır ?

Bu sayfada olduğunuza göre yakın zamanda dünyaya çok değerli bir misafiriniz merhaba diyecek muhtemelen 🙂 Bu durumun tatlı telaşesi içerisinde Google üzerinden ona özel, güvenli ve şık bir oda yapmanın yöntemlerini ararken kendinizi burada buldunuz. Tahminimiz doğru ise öncelikle hayırlara vesile olmasını diler ve sizleri tebrik ederiz. Efendim konuya girmeden hemen hatırlatmak isteriz ki burada sizlere Bebek odası Dekorasyon Fikirleri yada Bebek odası Duvar Tasarımı gibi dekorasyona dair konulardan ziyade bu değerli misafirin güvenliğine yönelik çok önemli önlemlerden bahsedeceğiz.

Bebek Odası Nasıl Dizayn Edilmeli ?

Dünya’ya merhaba diyecek bebeğiniz, sizin için var olan en önemli değerdir. Öyle ki bu değerli misafir için her şey aylar öncesinden bebeğin cinsiyetine göre hazırlanır. Kıyafetleri, kız ise pembe, erkek ise mavi olarak gardırobuna yerleştirilir. Ancak kıyafet kadar önemli olan bir diğer nokta ise, bebeğin yaşam alanı olan bebek odasının dizaynıdır. Bebek için güzel bir oda hazırlamak isteyen anne babalar, estetikten önce güvenliğe önem vermelidir. Minik yaramazın, çarçabuk büyüyeceğini düşünerek şimdiden aşağıda yer verdiğimiz önlemleri almanızı tavsiye ederiz.

Bebek Odası Parke

Parkeyle mobilyaların renginin uyumlu olmasını düşünüyorsunuz. Evet, renk önemli ama uyumun yanı sıra kaygan olmaması da gerekiyor. Aksi halde 6 ay sonra oturmaya 7-8 ay içinde de emeklemeye başlayan bebeğinizin, kayarak düşmesi mümkün. Zemin konusunda güvenli 2 seçeneğiniz var: Mantar ve ahşap döşeme. Mantar, yumuşak olduğu için halı koymayabilir siniz. Ahşap, parke gibi döşemeleri tercih edecekseniz, sertliğini halı koyarak engelleyebilirsiniz.

Bebek Odası için Alınacak Önlemler

Bebeğin neredeyse bir yetişkin gibi, epeyce mobilyaya ihtiyacı vardır. Ama endişelenmeyin! Mağazalarda birbirinden güzel ve renkli mobilyalar bulmanız mümkün. Kimi zaman bir otomobil yarışçısı kimi zaman bir denizci odası yaratabilirsiniz. Geriye keyfinize ve odanızın büyüklüğüne göre seçim yapmanız kalıyor. Ama hemen hatırlatalım; ahşap mobilyaları tercih edin. Metal soğuk göründüğü gibi, ilerde paslanabilir, dökülebilir üstelik bebeğiniz çarpabilir. Ayrıca mobilyaların hatlarının yuvarlak olması gerekiyor. Sivri köşeler, bebeğin sık sık çarpma tehlikesi yaşaması demektir.

Bebek Odası İçin Fikirler

Bebeğinizin yatağını pencere kenarına koymayın. Pencereler bebeğin soğuk ve sıcaktan olumsuz etkilenmesine neden olur. Daha büyük bir risk var; hızla büyüyen bebeğiniz, pencereye tırmanıp açma denemesi yapabilir. Pencere kenarındaki perdeler de risktir. Bebeğiniz bu perdeleri ya da püsküllerini emmek isteyebilir. Bu da boğulma tehlikesi demektir. Pencere altına karyolası olmayacağı gibi, üzerine tırmanabileceği şifoniyer ya da oyuncak kutusunu da konulmamalı.
Gardıropları mutlaka duvara monte ettirin ve üstüne düşebilecek hurç ya da valiz gibi eşyalar koymayın. Her hangi bir sallantı anında düşebilirler. Mobilya alırken çekmecelerine dikkat etmelisiniz. Çekmecelerdeki ray sisteminin kendiliğinden ve yavaşça kapanacak tarzda olması, ileride elini sıkıştırmasının önüne geçebilir. Ayrıca çekmecelerin ya da gardırop kulplarının kolay çıkarılabilir ya da kopabilir olmamasına özen göstermelisiniz.

Bebek Odası Duvar Boyası Nasıl Olmalı ?

Odasının boyasını seçerken içinde bakteri barındırmayan ve su bazlı olanlarını tercih edin. Duvar kağıdı kullanacaksanız, silinebilir olanlarını almalısınız. Mobilya boyalarının önemli olduğunu belirtelim. Çünkü bebekler karyolayı yalamaktan, ısırmaktan haz alırlar. Mobilyada da kanserojen madde içermeyen ve antialerjik boyalar kullanılmış olması gerekiyor.

Güvenli Bebek Odası Dekorasyonu

Karyola, bebeğin en çok kullandığı eşyadır. Güvenlikli olması çok önemlidir. Karyolada bebeğin düşmesini engelleyecek parmaklıklar bulunmalıdır. Parmaklıklar katlanabilir olursa, bebeğiniz büyüdüğünde uzun halini kullanabilirsiniz. Parmaklıkların arası 10 cm kadar olmalıdır. Bebek için ne uzun ne kısa olan bu aralıklar, merakla elini kolunu, bir yerlere sokmaya çalışan yaramazın sıkışmasını engeller. Parmaklıklarda mutlaka bir güvenlik mandalı da bulunmalı. Böylece siz, mandalı kapattığınızda bebeğin düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Yatağının karyolayla uyumlu olması yani yatak konulduğunda kenarda bir boşluk olmaması gerekir. Aksi halele bebeğiniz bu boşluğa sıkışabilir. Yatak örtülerinde ise boncuk, püskül gibi emebileceği süslemeler bulunmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir