Banyo ve Duşakabindeki Küfler Nasıl Temizlenir

Binbir emek ve para harcayarak, kafa patlatarak dekore ettiğiniz banyonuz zaman içerisinde küfler tarafından işgal edilmeye başladı değil mi ?… Küf en çok ıslak ve nemli yerleri sever ve bu nedenle da banyo ve tuvaletlerde sık sık küf oluşur.  Küvet,duş ve lavabo kenarına her ne kadar antibakteriel silikon çekilsede en fazla 1-2 yıl içinde tekrar küf oluşur. Küf silikonların üzerindeyse silikonları söküp, kazımak ve iyice temizlemek gerekir. Fayans, derz veya duvar yüzeyindeyse özel temizleyici spreyleri bulamadıysanız kireç sökücü ve yoğun kıvamlı çamaşır suyu ile sert bir fırça veya eski diş bir fırçasıyla yardımıyla da temizleyebilirsiniz.
Tekrar silikon yapacaksanız (solvent) uçucu gaz içermeyen bilinen markaların antibakteriel silikonlarını kullanın. (örn.sista, bison, sika, kale v.b.)
Silikon yapacağınız yeri temizleyip kuruttuktan sonra silikon kartuşunun ucunu çapraz kesip silikon tabancasıyla yavaşça boydan boya sıkın. Uygulamadan önce kenarlara kağıt bant çekebilirsiniz. Silikonu uyguladıktan sonra üzerindeki gözeneklerin tamamen kapanması ve düzgün bir görünüm oluşması için köpüklü su veya sıvı bulaşık deterjanı ile bir hamlede boydan boya parmağınızla hafifçe bastırarak üzerinden geçin.
Eski silikonu temizledikten sonra küvet ve duşların duvar ile birleşim yerlerinde küvet kenar çıtası da kullanabilirsiniz. Çıtayı yapıştırmak için arkasına biraz silikon sürmeniz yeterli.
Ayrıca yapı marketlerde ve internette bulabileceğiniz bu iş için özel bantlar da çok uzun süre silikon ve küf sorununuzu çözecektir. Bu bantları kullanmak ve uzun süre silikon ve küf derdinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka iyi bir marka tercih etmelisiniz. Yapı marketlerde satın alabileceğiniz en yaygın marka ASM firmasının yurt dışından getirdiği bison markalı bantlardır. Düzgün bir montaj yapılırsa bu bantlardan silikonlara göre çok daha uzun ömürlü bir sonuç alabilirsiniz.
Banyo Perdesi Üzerindeki Küfler nasıl temizlenir
Küflenmiş banyo perdenizi bir kova içindeki suya biraz çamaşır suyu ekleyerek yarım gün bekletin. Daha sonra çamaşır makinasının deterjan bölümüne sadece biraz çamaşır suyu katarak makinada yıkayın.


4 Yorum “Banyo ve Duşakabindeki Küfler Nasıl Temizlenir”

  1. banyodaki küveytin kıyılarında bulunan silikonları sökmeden silikonun üstüne özel bant cekilebilirmi

    1. Bu doğru bir uygulama olmaz, zira özel bir bant çekmek istediğinize göre mevcut silikon özelliğini kaybetmiş demektir. Dolayısı ile bu silikonu temizleyip yebiden şeffaf silikon çekmeniz daha faydalı olacaktır.

    1. Burada ki adreste banyolarda ki küf ve lekelerden nasıl kurtulabileceğiniz hakkında çeşitli öneri ve yntemleri, aynı zamanda kimyevi temizleyiciler hakkında bilgileri bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir