Banyo Elektrik Tesisatı Yenileme Püf Noktaları

Banyo elektrik tesisatı yenileme aşamasına geldiniz her halde yeni banyo dekorasyonunuzda ve bu konuda yardıma ihtiyacınız var, bilgisayar başında yaranıza merhem arıyorsunuz. Merak etmeyin binbirdekor.com olarak yine yanınızdayız ve bu sayfamızda banyo elektrik tesisatının püf noktaları hakkında sizleri bilgilendiriyoruz. Dolayısı ile köklü bir banyo dekorasyonuna girdiyseniz, ileri de pişman olmamak adına bu önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Diğer tüm banyo dekorasyonu hakkında yazdığımız makaleler de de belirttiğimiz gibi evin dekorasyon ve tadilatı en zor olan alanı banyolardır. Çünkü banyolarda seramik ve fayans gibi bir unsur var dır ki bu ürünlerin eskilerini duvardan söktürmek, ya da kırdırmak, bu işlemlerden dolayı ortaya çıkan molozu attırmak (bir kaç traktör gibi ciddi anlamda moloz çıkacaktır), ardından duvarları teraziye aldırarak yeniden sıvatmak, bu sıvanın üzerine de yeni seramik ve fayans modellerini döşettirmek, hem maddi hem de manevi anlamda yorucu bir iştir.

Allah kolaylık versin işiniz zor, ancak doğru bir işçilik, doğru seçimler, doğru malzemeler, gerekirse profesyonellerden alınan yardımlar ile tamamladığınız banyo dekorasyonunuz da geçireceğiniz ilk keyifli anda buna değeceğini göreceksiniz. Yaşadığınız bütün bu yorgunluğu ilk duş alışınız da atacaksınız 🙂

Köklü bir banyo dekorasyonunda eski seramiklerin kırılması mutlaka şarttır, eski seramiklerin üzerine yapıştırma işini bizler asla tavsiye etmiyoruz. Bu daha çok geçici bir çözümdür ve yeni seramiklerinizin bir kaç yıl sonra çöpe gitmesi anlamına gelir. Dolayısı ile eski seramikler tamamen kırılıp kara sıva olarak tabir edilen katmana kadar ulaşılması gerekir. İşte elektrik tesisatı ve iler ki yazılarımız da inceleyeceğimiz banyo su tesisatı yenileme işi de burada devreye girer.

Banyo Tadilat Dekorasyon Yenileme Önerileri ve Banyo Elektrik Tesisatı

Banyo elektrik tesisatı yenileme işinde ilk dikkat etmeniz gereken işinde usta bir elektrikçi ile anlaşmak olacaktır. Gerçi bu kriter bütün ev dekorasyonu için geçerlidir. Unutmayın iyi ve deneyimli bir usta kalitesiz malzemelerle bile harikalar yaratırken, sıradan ve işinde ehil olmayan bir usta en kaliteli malzemelerinizi heba eder. İyi usta sizi yapılacak işler konusunda yönlendirir ve fikirler sunar. Dolayısı ile ustanızı seçerken imkanınız var ise daha önce yaptığı işler hakkında bilgi edinmeye çalışın, bir anlamda CV sini inceleyin, sonuçta onu siz işe alıyorsunuz. Ucuz bir işçilik, sonradan karşılaşacağınız sorunlar nedeni ile kar ettiğinizi sandığınızdan kat be kat daha fazla paranın cebinizden çıkmasına neden olacaktır.

En İyi Elekrik Ustaları ve Banyo Elektrik Tesisatı Yenileme Püf Noktaları

Usta işini hallettikten sonra, banyo dekorasyonunuz da neyin nereye geleceğine karar verin, banyo dizaynınızı kafanızda planlayın. Örneğin lavabolu banyo dolabı kullanacaksanız, duşakabin veya jakuzi kullanacaksanız, elektrikli şofben kullanacaksanız bunların banyonuzda geleceği köşelere karar verin. Bu kararı verirken de akılcı politikalar uygulayın ki banyonuz yanlış yerleşim yüzünden olduğundan daha dar görünmesin. İlle eski yerlerinde olmalarına gerek yok, unutmayın banyo dekorasyonunuzu tamamen yeniliyorsunuz, lavabolarınızın, küvetlerin yerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sonuçta banyo elektrik ve su tesisatınızı komple yeniliyorsunuz.

Banyo Elektrik Tesisatı Hakkında Bilgiler Banyo Elektrik Teisatı Yeniden Döşeme

Lavabolu banyo dolabı, yada halk arasında hilton lavabo olarak adlandırılan banyo mobilyalarında genelde ayna üzerinde bir ışık bulunur, modern banyo dolaplarında genellikle bu ışıklar spot veya led şeritler ile gerçekleştiriliyor. Dolayısı ile banyo dolabınızı geleceği yerin hemen üst tarafına bir aydınlatma tesisatı çektirin. Tabi bir de fön ve traş makinesi gibi aletler için prize ihtiyacınız olacaktır. Banyo dolabınızın en uygun yerine bir de toprak hatlı priz çektirmeniz gerekecektir.Banyolar ıslak zeminli alanlar olduklarından prizlerinizin can güvenliğiniz için mutlaka topraklı olması gerekir. Eski bir evde oturuyorsanız elektrikçinize toprak hattınızı mutlaka test ettirin, bu test 10 Amperlik sigorta ve normal bir ampülle bile yapılacak basit bir testtir. Topraklama levhaları zamanla çürüdüğünden genellikle eski evlerde topraklama hatları zayıf olurlar. Zayıf bir topraklama hattı ile karşı karşıya kalırsanız bu hattı mutlaka güçlendirin. Bu arada prinizi de mutlaka ıslak zeminli alanlar için kapaklı priz modelleri arasından seçin.

Banyo Sıva Fayans Seramik Uygulamaları ve Banyo Yenileme ve Tadilat İşleri

Elektrik tesisatının lavabo alanı kısmını hallettikten sonra iş duş alınan banyo yapılan kısma gelecektir. Banyonuzda son zamanlarda, radyolu, telefonlu hatta televizyonlu gibi çok değişik modelleri çıkan hidrokabin veya jakuzi modellerinden kullanmak niyetiniz var ise ilk olarak banyonuz için seçtiğiniz ürünü satın almanız gerekecek, elektrikçinizin de bu ürünü görüp tesisatı da bu ürünün ihtiyacına göre çekmesi gerekecektir.

Banyo Fayans Döşeme Örnekleri ve Banyo Tadilat Dekorasyon Uygulamaları

Sıcak su ihtiyacınızı basit elektrikli bir su ısıtıcısı ile ya da elektrikli bir şofben ile karşılıyorsanız duşakabininiz içerisinde bu ürünün geleceği noktaya güçlü bir elektrik hattı çektirmelisiniz. Çünkü bu ürünler oldukça ağır voltajlar çekerler. Zayıf kablolar bu ısıya dayanamaz ve fayansların arkasında siz farkına bile varmadan erimeye başlarlar. Belli bir süre sonra ya duvarları tekrardan kırıp daha güçlü kablolar ile tesisatınızı yeniletmek, ya da bu zahmete girmemek adına fayans üzerinden yeni bir tesisat çekmek zorunda kalırsınız ki bu da görüntü açısından hiç hoş olmaz. Mümkünse ana sigorta kutunuzdan ki bu kutu genel olarak antreniz de olacaktır, banyonuza kadar sigortası ayrı, bir tehlike anında sistemi açabilecek yada halk arasında atabilecek amperajda sigortaya bağlı bir hat çektirmeniz gerekecektir. İdeal sigorta amperajı ise 32 Amperdir. Ancak banyoya en yakın buatta böyle bir hat varsa antreden banyo ya kadar hat çekmenizin de bir mantığı yok, buradan da şofbeniniz için güçlü bir hat çektirebilirsiniz.

Banyo Elektrik Tesisatı Yenileme Önerileri ve Banyo Dekorasyon Fikirleri

Banyo tavan aydınlatmasında ise ilk olarak nasıl bir armatür kullanacağınıza karar verin. Modern banyo dekorasyonlarında artık tavan aydınlatmalarına yer yok. Bu çok eski bir uygulama, bunun yerine yeni banyo dekorasyonlarında olduğu gibi aplik tip duvar armatürlerini tercih etmenizi öneririz. Banyo plastik asma tavan uygulaması yaptırmak istiyorsanız, en verimli aydınlatmayı sağlayacak duvara asma tavandan 25-30 cm aşağı gelecek şekilde bir genel aydınlatma tesisatı çektireceksiniz. Seramik işiniz bittikten sonra burası için şık bir duvar tipi armatür monte ettirerek şahane bir banyo genel aydınlatması elde edebilirsiniz.

Banyo Elektrik Tesisatı Nasıl Yenilenir Banyo Tadilat ve Dekorasyon Fikirleri

Duş alanı içinde elektrik tesisatımız hakkında bilgileri verdikten sonra gelelim diğer hatırlatmalara. Bu elektrik tesisatları banyonuzun eski seramikleri kırıldıktan sonra yeni sıva yapılmadan hemen önce döşeneceği ve üzerlerine yeni sıva geleceği için sonradan çalışılmasına olanak verecek kalınlıkta borularla yaptırmanızı öneririz. Tesisatın üzeri sıvanacak ardından sıva üzerine de yeni seramikler gelecektir. Bu durum yukarı da da belirttiğimiz gibi daha sonra karşılaşacağınız arızalarda yepyeni banyo duvar ve yer karolarınızın da kırılmak zorunda kalması anlamına geliyor ki hiç istemediğimiz bir durumdur.

Bu kriterler ışığında yenileyeceğiniz bir banyo elektrik tesisatından korkmayın. Burada hem siz ve ailenizin can güvenliği, hem de yeniden masraf etmeden uzun yıllarca gönül rahatlığı ile kullanacağınız bir banyo elektrik tesisatından bahsettik. Yeni banyonuzda en güzel zamanlarınızı geçirmeniz dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir