Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalı

İster ev, ister ofis olsun hiç farketmez, mekan dekorasyonunda aksesuarlar en önemli ve tamamlayıcı argümanların başında gelir. Şık ve zevkli uygulanmış bir dekorasyonda, doğru seçilen ve doğru yerleştirilen zarif aksesuarlar yapılan işin dahada güzelleşmesine ve ilgi çekmesine neden olur…Ancak aksesuar seçmek ve doğru kullanmak bir sanattır, yanlış seçilmiş ve doğru kullanılamamış aksesuarlar, harkulade bir dekorasyon uygulamasını karmakarışık bir hale getirir. Peki doğru aksesuar kullanımı nasıl olur?… binbirdekor.com aşağıda sizlere iki başlık altında aksesuar seçimi ve kullanımı hakkında bir kaç tavsiye sunuyor, bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak doğru seçtiğiniz aksesuarlarla daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz… 

 

1- Aksesuar Seçerken Bunlara dikkat Edin…
Eğer bir aksesuarınızın baskın ve dikkat çekici olarak görünmesini arzu ediyorsanız mekanınızdak diğer renklerden zıt bir renk olmasına dikkat edin.
Eviniz küçük ve fazla mobilyalar ile sıkışıksa, çok büyük aksesuarlar kullanmaktan çekinin. Büyük aksesuar mekanları olduğundan küçük gösterir.
Sade açık renk duvarlarınızda kullanacağınız çerçeveli resim ya da tablolar duvarlarınıza hareket getirir. Renk uyumlarını gözeterek seçim yapmanız gerekir.
Koyu renk aksesuarların da boş ve büyük alanları daha küçük gösterdiğini unutmadan seçim yapın.
Şeffaf veya açık renk aksesuarlar mekanları daha ferah gösterecektir.
Aynı türdeki aksesuarları bir arada kullanıp bir uyum yakalamanız mümkündür.

 

 

2- Aksesuar Kullanırken Bunlara Dikkat Edin…
Salonda boş olan her alanı aksesuarla doldurmaktan kaçının. Odanın her yerine dağılmış objelerdense, belli yerlerde bir araya getirilmiş birkaç parça çok daha şık görünecektir.
Vazo ve biblo gibi objelerin farklı yükseklikte olanlarını bir arda kullanarak bir görsel hareket yakalayın. Örneğin küçük, orta ve büyük boy çerçeveler, aynı boydakilerden daha çok dikkat çeker.
Fotoğraflarınızı gruplarken aynı çerçeve rengini tercih edin. Aynı dengeyi fotoğraflar için de uygulayabilirsiniz. Örneğin hepsi siyah beyaz veya hepsi sepya gibi!
Odanızı aksesuarlarla süslerken, işe her zaman en büyük parça ile başlayın. Daha sonra büyük parçanın etrafına küçükleri yerleştirin. Ayrıca her ilave ettiğiniz parçadan sonra, birkaç adım geriye giderek yarattığı havayı izleyin.
Kopya çekebilirsiniz! Dekorasyon dergilerinde gördüğünüz ve çok beğendiğiniz bir sergileme biçimini, siz de uygulayabilirsiniz.
Benzer parçaları veya biriktirdiğiniz minik objeleri bir arada kullanın. Böylece ayrı durduklarından çok daha etkili bir izlenim yaratırlar. Örneğin biblo koleksiyonunuzu, göz hizasında bir rafta birlikte sergileyebilirsiniz.
Aksesuarlarla bir odak noktası yaratın. Küçük objeleri ( en geniş olanı ortaya koyarak) büyük olanın etrafında toplayın.
Aksesuar gruplarınızı belli ölçüde bir ışık kaynağı ile aydınlatın. Özellikle yönlendirilebilir olanlar daha başarılıdır.
Seçtiğiniz her obje bir kimlik katacaktır. Bu yüzden onları belli bir düzen içinde bir araya getirmeye özen gösterin!

 

1 Yorum “Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir