Yeni Trend NOMAD Tekstil

Sıradışı tasarımlarla dekorasyona yeni bir soluk getirmek için ne kadar çaba sarfedilirse edilsin, insan yine modern tasarımlarda eskiden vazgeçemiyor. Modern bir halı veya koltuk üzerinde eski bir kilim desenine, veya bir kırlentet Osmanlı el işlerine rastlıyoruz. Bu yıl çook eskilere dayanan yöresel kilim desenleri, İkat, suzeni, batik gibi kumaşlar özellikle tekstil dekorasyonunda sıkça kullanılıyor. Bu kumaşlara ve kilim desenlerine, Yeri yurdu belli olmayan, bir yerde ikamet etmeyen, dolaşan, sürekli gezen, yani göçebe anlamına gelen NOMAD adı veriliyor. Ancak yerleri ya da yurtlarının belirsiz olmasından değil, özellikleri ve güzellikleri yüzünden tüm dünya üzerinde seyahat etme gücüne sahip olmaları nedeniyle bu isim veriliyor. binbirdekor.com‘un bu makalesinde tüm dünyayı gezen bu büyüleyici desenleri, masalsı kumaşları inceleyeceğiz…

Suzeni
Farsça’da iğne anlamına gelen “suzeni” kelimesi, tığ kullanılarak işlenmiş pamuk ya da ipek kumaşları tanımlamak için kullanılır. Genellikle büyük boy çalışılan suzeni kumaşlar yatak örtüsü, duvar panosu veya separatör olarak kullanılıyor. Özbek el sanatlarının bir parçası olan suzeni, İpek Yolu üzerindeki pek çok durakta işlenilmeye başlandı ve Müslüman toplumlarla özdeşleştirilen bir el işi oldu.

İkat
İkat genel olarak dokumadan önce ipliklere uygulanan su geçirmeyen ve neme karşı gelebilen bir madde ile hazırlanan çözgünün belirli aralıklarla sıkıca patlatılmasıyla uygulanan bir boyama tekniğidir. Başka bir deyişle ikat, resistli boyama tekniklerinden birisidir. Çifre İkat, dokumada kullanılan çözgü ve örgü olarak adlandırılan her iki iplik türünün de düğümler atıldıktan sonra renklendirilmesi olarak tanımlanabilir. Malaya dilinde ise ikat “düğümlenmiş” ya da “bağlanmış” anlamına gelir ki, bu iki sözcük aslında süreci anlamamıza yardımcı olur. Dünya üzerindeki pek çok kültürde yeri olan ikat tekniği hala Arjantin, Ekvator, Bolivya, Guatemala ve Türkiye’de de kullanılıyor.Hindistan, Tayland, Japonya ve bazı güneydoğu ve Asya ülkelerinde İkat’ın önemli bir yeri vardır. Bir statü sembolü olan ikat, güç, refah ve prestiji temsil eder. İkatı bu kadar değerli yapan en önemli özelliği, her seferinde başka bir desenle karşılaşma heyecanıdır. Seri üretim ürünü olmayan ikatın sırrı, kusurlarında gizli.

Batik ve tie-dye
Cava dilinde “balmumu ile boyama” anlamına gelen batik, bir kumaş boyama yöntemidir. Kumaşın üzerindeki bazı yerler, boya emmemesi için bakır bir cezveden dökülen balmumu ile kaplanır. Bu yöntem çoğunlukla pamuklu kumaş üstüne mavi, kahverengi ve kırmızıdan oluşan geleneksel renklerle uygulanır. Yani koyu renk bir zemin üzerinde açık renk desenler elde edilir.Cavalılar XIX.yy’da ahşap balmumu kalıbı üretirler. Hollandalılar hem kumaşı hem de bu tekniği Avrupa’ya getirirler. Günümüzde Cava desenleri elde etmek için balmumu uygulamada kullanılan makineler aynen elde yapılan uygulamalardaki balmumu çatlaklarından sızan boya lekeleri gibi etki verir. Kumaş yıkanıp ütülendikten sonra kasnağa gerilir. Isıtılan balmumu ve parafin desen üzerinden dabtik cezvesi ile kontür halinde çekilir. Boyama işlemi bittikten sonra kumaşın tamamı balmumu ve parafinle kaplanır. Donan balmumu sonucu kumaş elle çeşitli şekillerde kırılarak önceden hazırlanmış boyalı suya batırılır. Bu işlemler sonucu kumaşın üzerinden mum gazete ve samanlı kağıt ile ütü yardımıyla alınır. Kumaş gazlı ve benzinli suda yıkanarak kullanılır hale getirilir.
Tie-dye ise batik tekniğiyle sıkça karıştırılan farklı bir kumaş boyama tekniğidir. Parlak renklerdeki ipek ya da pamuklu kumaşlar iple bağlanarak boyaya batırılır ve desenlerine kavuşur.
Özellikle Peru, Tayland ve Batı Afrika kültürlerinde yaygın olan bu yöntem, hippiler sayesinde 1970’lerde en şaşaalı günlerini yaşamıştı.

Kilim deseni
Halı ve kilimler düğümlü dokuma tekniğinin medeniyetlerin kesiştiği coğrafya olan Orta Asya’da yaklaşık 3500 yıl kadar önce başladığı tahmin ediliyor. Dünya üzerinde bilinen ve bugüne kadar korunarak gelen ilk düğümlü kilimin ise yaklaşık 2500 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

 

1 Yorum “Yeni Trend NOMAD Tekstil”

  1. Yayınladığınız bu tip ilginç ve faydalı konulardan dolayı sizleri tebrik etmek istiyorum. Ben bu tarz desen ve sanatların kaybolduğuna inanmaktaydım….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir