Vitray Çeşitleri ve Vitray yapımı…

Cama İşlenen Sanat, Vitray
Vitray, çok eski zamanlardan beri bilinen bir cam süsleme sanatıdır. Genelede cami ve Kilise gibi büyük mimari yapılarda rastlardığımız vitraylar, genellikle bu mekanların tabloları, aynaları, yani onlara has objelerdi. Ancak günümüzde vitray giderek önem kazandı, özellikle iç mimarlıkta daha çok kullanılmaya başlandı.
Şimdi bu eski süsleme sanatının teknikleri ve bvitrayın yapımı hakkında sizleri bilgilendirelim…

Cam süsleme (Vitray) sanatında uygulanan 5 teknik vardır:
Mozaik vitray
Mozaik vitrayın yapımı için gerekli olan malzemeler;
Beyaz cam materyalleri,transparan cam vitray boyası, siyah cam vitray boyası, fırça, siyah kontur, 40*30* mat cam
Yapılışı;
40*30 ebatlarında olan camın mat tarafına siyah konturla eskiz çizilir, çizilen eskizin içi fırça yardımı ile transparan cam vitray boyası ile boyanır. Boyanan bölgelere camlar serpiştirilir ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra eskiz siyah cam vitray boyasıyla boyanır. Bir süre daha kuruduktan sonra çerçeve yapılır.

Macunlu vitray
Macunlu vitrayın yapımı için gerekli olan malzemeler;
Yapılacak yerin ebadı kadar cam alınır, selülozik vernik, selülozik tiner, renkli camlar, elmas, macun, ispirtolu kalem, pense ve silikon
Yapılışı;
Öncelikle eskiz çizilir ve renklendirilir. Eskiz camın altına yerleştirilir. Rengine göre cam alınır, eskizin üzerinde çizilir, sonra elmas yardımı ile cam çizilen yerden kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır ve kesilen cam yerine koyulur. Bütün parçalar bu şekilde kesildikten sonra renkli camlar selülozik vernikle camdaki yerlerine yapıştırılır. Bu işlem de bittikten sonra camların araları macun ile doldurulur. Macun kuruduktan sonra selülozik tinerle silinir. Biten cam yapılan yere silikonla yapıştırılır. Renkli camlar bu iki camın arasında kalır.

vitray iki 1

Kurşunlu vitray
Kurşunlu vitrayın yapımı için gerekli olan malzemeler;
Renkli camlar, elmas, ispirtolu kalem, pense, havya, kurşun, pamuk, lehim, selülozik tiner
Yapılışı;
Öncelikle eskiz çizilir ve renklendirilir.
Çizilen eskiz masa üstünde sabitleştirilir, bir köşesi iki kurşunla havya yardımı ile lehim yapılır. Rengine göre camlar alınır, eskizin üzerinde çizilir, sonra elmas yardımı ile cam çizilen yerden 1,5 mm dıştan kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır ve cam kurşuna yerleştirilir. Açıkta kalan kısmı da kurşunla birleştirilip lehim yapılır. Lehim yapılan yer pamuk yardımıyla silinir. Işlem bu şekilde devam eder. Biten cam selülozik tinerle silinir ve yapılan yere yapıştırılır.

vitray iki 3

Boyalı vitray
Boyalı vitray için gerekli olan malzemeler;
Cam vitray boyaları, fırça, kontür
Yapılışı;
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Eskiz camın altına yerleştirilir ve kontür ile çizilir. Daha sonra oluşturulan renkler boyanır ve işlem biter.
Boyalı vitrayın başka bir tekniği de var. Yukarıdaki malzemeler aynen kullanılıyor. Ancak cam vitray boyası yerine fuxy cam vitray boyası ve leitz (şeffaf dosya)…
Yapılışı;
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskizin üzerine leitz yerleştirilir. Kontürle eskiz üzerinden geçilir. Kuruduktan sonra fuxy boya ile renklendirilir. 4-5 saat kuruduktan sonra eskiz leitz üzerinden çıkartılır. Istenilen yere yapıştırılır.

vitray iki 2

Tifani
Tifani’nin yapımı için gerekli olan malzemeler;
Renkli camlar, elmas, ispirtolu kalem, pense, havya, bakır folyo, lehim
Yapılışı;
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskiz sabitleştirilir. Rengine göre camlar alınır, eskizin üzerinde çizilir, sonra elmas yardımıyla cam çizilen yerden kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır. Camın kenarları bakır folyo ile kaplanır. Bütün parçalar bittikten sonra camlar birbirine havya yardımıyla lehimlenir. Biten cam yapılan yere yapıştırılır.

Vitray Çeşitleri ve Vitray yapımı… Galerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir