TİK AĞACI

tik ağacı mobilya

Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte Bahçe Sezonuda açılıyor ve bir çok okurumuz şu sıralarda sağlam ve uygun fiyatlı bahçe mobilyası araştırıyor. Biz binbirdekor.com olarak bahçe mobilyasında daima TİK ağacını tavsiye ediyoruz…. Bunun sebini anlatacağız şimdi sizlere neden ısrarla TİK Bahçe mobilyası…

 

TEAK (TECTONA GRANDİS) yani TİK ağacı her türlü hava koşuluna dayanabilen, zamana meydan okuyan çok sağlam bir ağaçtır. Bu özelliklerinden dolayı da ağaçların en kıymetlisi konumundadır…  Tıpkı bir elmas gibi nadir bulunur. Usta ellerde yapılan kaliteli üretim ile pırlantaya dönüşür.

 

Sadece Uzakdoğu’da Burma (Myanner) ve Endonezya’da yetişir, az miktarda komşu ülkelerde de bulunur. Burma’dan kereste ve tomruk, Endonezya’dan mamul mobilya (Tik bahçe mobilyası ve (Colonial teak) iç mekan mobilyası) olarak ihraç edilir. Endonezya’daki tik ormanları devlet tarafından işletilir.

 

Kaliteli üretim için ilk önce doğru malzeme ve araç gereç gerekmektedir.Tik ağacını ve ürün kalitesini temelde iki guruba ayırabiliriz. Birinci guruba devlet kontrolünde satılan ağaçlar girer bu ağaçlar belli bir çap ve yaşa gelince kesilir.Tam donanımlı fabrikalar kullanır,bu işletmelerin devletten (Perum Perhutani) yıllık ihtiyaçları kadar isti hakları vardır.

 

Ağaçlar fırın kurutmaya tabi tutulduktan sonra işlenir.Hassas makineler ile standartlaşmış yüksek kaliteli ürünler üretilir. Bunlarla birlikte kaliteli ürün için kusursuz dizayn ve temiz bir işçilik gerekmektedir.Tik bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalıdır.

 

İkinci gurup tik ağaçları ise şahısların arazisinden kestikleri(Lokal)genç ağaçlardır,devletin kontrolü dışındadır.Bu ürünler atölyelerde yetersiz makinelerle üretildiğinden el veya %50 makine yapımı diye adlandırılır. Dünyadaki tik bahçe mobilyası üretiminin yarıdan fazlası bu guruba girer,birinci guruba göre ortalama % 50 daha ucuzdur. Fırın kurutma yapılmadığından üründe açma,çalışma ve deformasyon olma riski yüksektir. Ucuz ürün oluşundan işçilik kalitesi düşüktür.

TİK BAHÇE MOBİLYALARININ BAKIMI İÇİN TIKLAYINIZ !..

TİK Mobilya Bakımı: Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır, natürel kullanıldığından (hava koşullarından) zamanla eksilen yüzeysel yağları tamamlamak için senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak gerekir.Kış ortamında kaldığı zaman gri bir renk oluşur, bu doğal bir süreçtir özel bir bakım ve yağlama ile ilk haline geri döner.Kış ortamında kalmayan ürünlerde özel bir bakıma gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir