Renk Yaparken Dikkat Edin

Eski zamanlarda insanlar evlerini boyatacakları zaman çok fazla renk seçenekleri yoktu. Genellikle beyaz, şampanya, hadi biraz daha uçalım, çook açık mavi türü renklere mecbur bırakılırlardı. Ancak zaman içerisinde ilerleyen teknoloji sayesinde, insanlara bilgisayar vasıtası ile milyonlarca renk seçeneği sunuluyor. Bizzat denemiş bir vatandaş olarak aklımın bir hayli karıştığını, bunca renk seçeneği içerisinde karar sürecimin bir ay kadar sürdüğünü belirtmek zorundayım… (Tabi sonuçta mükemmel oldu).  Sizlerde benim gibi, evinizi boyarken hazır renk almak yerine, bu tür bir hizmetten yararlanıp, kendi renginizi hazırlamak isteyebilirsiniz. O halde bu tür bir hizmetten yararlanmış biri olarak, ahkam kesmek değil ancak, bazı önemli bilgileri de siz değerli binbirdekor.com okurlarına sunmak isterim…

 

Özel renk yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar
Renginizi beyaz boya üzerinde yapın. Renkli boya ile çalışmayın.
Rengi hazırlarken boyanızın en fazla %5 oranında renk tüpü kullanın. Fazla kullanılan renk tüpleri boyanın kalitesini ve silinebilme özelliğini düşürür.
Renk tüpü katılacak boya çok iyi karıştırılmalıdır. Matkap ucuna takılan boya karıştırma aparatları iyi bir yöntemdir. İyi karıştırılmamış boyalarda farklı duvarlarda farklı renk tonları meydana gelebilir.
Boyanıza uygun renk tüpleri kullanın. Boyanız su bazlı ise su bazlı renk tüpü, sentetik ise sentetik renk tüpü veya üniversal (çok amaçlı) renk tüplerini kullanın.
Hazır renkli boyanızı koyulaştırmak isterseniz aynı renkten renk tüpü ve biraz da siyah ekleyebilirsiniz. Hazır renkli boyanızın rengini açmak için de beyaz renk tüpü, boya miktarı fazla ise beyaz boya kullanın.
Renk tüpleri ile çok koyu renkte boya hazırlamak mümkün değildir. (Örneğin: kırmızı, koyu mavi, fıstık yeşili, lacivert, siyah) Beyaz boyaya katılan renk tüpleri belli bir tondan sonra boya rengini değiştiremez. Boya bayilerinde ve yapı marketlerde hazırlanan koyu renkte boyalar ham maddelerden (baz boyalar) yapılır. Boya makinasında birkaç rengin birleşmesiyle bir renk elde edilir.

Bazı renklerin hazırlanışı:
Kum beji: Bol miktarda oksit sarı renk tüpü ile az miktarda sarı, kırmızı ve siyah renk tüpleri ile yapılabilir.
Şampanya: Bol miktarda oksit sarı, az miktarda kırmızı ve kahverengi ile yapılabilir.
Fildişi: Bol miktarda sarı ve birkaç damla siyah ile yapılabilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir