Porselen Hakkında Bilmedikleriniz

Dostlarınızla birlikte, uzun soluklu sohbetlerle, şık yemek takımları eşliğinde yenen yemeklerin lezzetini tarif etmek olanaksızdır sanırım. Bu yüzden hanımlar sofralarını görsel bir şölene çevirdikleri şık porselen yemek takımlarını dikkatle saklarlar, özenle temizlerler, neredeyse gözlerinden bile sakınırlar. Dolayısı ile bizde binbirdekor.com olarak  bu makalemizde, hanımlara porselen yemek takımlarını daha iyi korumaları ve saklamaları adına,  onları porselen konusunda daha fazla bilgi sahibi yapmak adına, porselen ile ilgili ilginç ve faydalı bilgiler vermeye çalışacağız….

Porselen Nedir ?…
Porselen, adını İtalyanca’daki “porcellana” kelimesinden alır ve denizlerdeki istiridye kabuğunun yarı saydam ve sert yüzeyi anlamına gelir. Bazı İngilizce konuşulan ülkelerde “chiana” kelimesinin porselen anlamında kullanılmasının sebebi, porselen kap kacakların doğum yerinin eski Çin olmasından kaynaklanır. Porselen, kaolin formundaki kil, kuvars ve feldspat karışımının, yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi ile elde edilir. Desenlerin, boyaların yumuşaması, sır yüzeyi ile birlikte iyi bir uyum sağlaması ve sırın içine yerleşmesi için yüksek sıcaklık gerekmektedir. Böylece bulaşık makinesinde kullanıma imkan vermekte ve uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Beyazlığı, sertliği ve yarı saydam görünüşü, bu yüksek sıcaklıkta yapılan sır içi uygulama sırasında oluşan camsı tabakadan ileri gelir. Sert ve saydam özellikleri sayesinde kimyasal aşınmalara son derece dayanıklı olduklarından, gıdalar için de son derece uygundur. Pürüzsüz ve geçirgen olmayan yüzeyi, gıda artıklarının birikmesine engel olur. Porselenin sertliği, rengi ve ışık geçirgenliği kalitesini belirler.

Porselen ile ilgili püf noktalar
Tabaklarınızı dolaba kaldırırken, aralarına kağıt havlu tabakaları koyarak çizilmeleri önleyin.
Altın ve platin renklerden oluşan desenler içeren porselen takımlarınızı mikrodalga fırınlarda kullanmayın.
Porselen takımlar fırınlarda kullanıma uygun olsa bile, fırından çıkarıldıktan sonra soğuk ve ıslak yüzeylere temas etmesi halinde sıcaklık şoku nedeni ile çatlayıp kırılabilirler. Bu konuya dikkat edilmesi ve fırın kullanımının tercih edilmemesi önerilir.
Porselen ürünlerle ilgili kullanım bilgileri

 


Porselen takımlarınızın, ilk günkü güzelliği ile uzun süre kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar:
1- ELDE YIKAMA: Tabak ve fincanlarınızı yumuşak bir bulaşık fırçası yardımı ile ılık su altında sıyırınız. Yine ılık bir suda, az miktarda bulaşık deterjanı kullanarak, sünger ile yıkayıp çalkalayınız.
Yumuşak bir kurulama bezinin üzerine kurumak üzere bırakınız. Unutmayın; sert ve toz deterjanlar ile aşırı sıcak su, porselenlerinize zaman içerisinde zarar vererek parlaklığını etkileyebilir.
2- BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKAMA: Bulaşık makinesine yerleştirirken, tabak ve fincanların birbirine sürtmesini engelleyiniz. Porseleni çizebilecek sertlikteki bir cismin, en az onun kadar sert olan diğer bir porselen olduğunu unutmayın. Çatal Kaşık ve bıçak gibi metallerin bulaşık makinesinde porselene sürtünmesine mani olun. Bu sürtünmeler bazen yüzeylerde gri lekelere neden olabilir. Bu gri lekeler, sert yeşil sabun kalıbı ile ovularak giderilebilir.
Yemek takımlarınızı mümkün olan en kısa programda yıkayınız. Genellikle, bulaşık makinelerinde cam ve porselenler için ayrı bi program vardır. Bulaşık makinenizin ayrı bir programı olup olmadığını kontrol ediniz.
Limonlu deterjan kullanmaktan kaçının. Zira bu deterjanlar porselen üzerindeki desenleri etkileyebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir