Meyve Ağaçlarının dikimi ve bakımı

meyve ağaçları ne zaman ekilir, meyve ağacı nasıl  dikilir, meyva ağaçları nasıl budanır
Efendim nihayet bahar geldi ve yanında bütün bir kış hasretle beklediğimiz bahçe mevsiminide getirdi. Bahçe meraklıları çapaları, tırmıkları aldılar ellerine, giydiler çizmelerine ve hummalı bir bahçe düzenlemesine giriştiler. Şimdi bir çoğu bahçesine yeni meyve ağaçları ekip bir an önce kendi elleri ile yetiştirdiği meyvelerin tadına bakmak istiyor. Peki o halde binbirdekor.com olarak bizlerinde bahçe severlere bir katkısı olsun ve bahçeye meyve ağacı dikimi konusunda yaptığımız araştırmayı burada paylaşalım.  

Şeftali ve kayısı fidanlarının haricinde meyve ağaçları için ideal dikim zamanı nisan ile ekim ayı ortaları arasıdır. Çünkü, şeftali ile kayısı donma tehlikesine karşı daha zayıf olup, ısıya ihtiyaç duymaktadırlar ve ancak mart ayından sonra dikilmelidirler.

Birçok meyva türü kendi kendine tohumlanır ancak kendi kendine tohumlanmayan meyva türleri de bulunmaktadır. Kendi kendine tohumlanamayan ağaçların yakınlarında mutlaka bir polan vericisi olması gerekir. Ancak her bir türü belirli bir grup tohumlandırabilmektedir. Dolayısıyla bahçenizde bir meyva ağacı dikecekseniz kendi kendine döllemesi mmkün olan türleri seçmeye çalışınız.

Bulunduğunuz arazi sınırından 5 metre kadar mesafe bırakarak fidan dikim deliğini açınız. Bu suretle yan komşularınızdan onların bahçesine ileride düşebilecek meyva veya yapraklardan dolayı rahatsızlık hissetmezsiniz. Bitki dikilmeden evvel takriben 2 m2 lik bir alan oldukça derin bir şekilde kazılır. Eğer toprak sert ise, daha derine inmek gerekir. Fidan deliğinin en az 50 cm olması ve köklerin bununiçerisine gayet rahatlıkla sığabilmesi gerekir. Yere mutlak tutucu bir çita veya çubuk çakınız.Fidanın dikilmeden evvel birkaç saat suda kalması gerekir.
Fidan deliğine ilk önce gübre ve toprak karışımı komposto dökünüz ve bunun üzerine de fidanı yerleştiriniz. Şuna dikkat etmeniz lazımdır ki, hassas bölge yaprak üzerinde kalan bölgedir. Bundan sonra fidan deliğine komposto ile karıştırılmış çiçek toprağı konur. Sonra fidan içerisine yerleştirildiğinde bu toprağın üst kısmına hafifçe bastırılır. Tüm dikim yapılan toprağın etrafına bir sulama kovası ile bolca su verilerek sulanma işlemi bitirilir.Bundan sonra ise fidan, 8 işareti gibi duran bir kurdela ile tutma çıtasına bağlanır. Fidan halkasınının daralmamasını temin edecek bir büküm yapınız. Yeni dikilen fidanlar ilk yılda herhangi bir meyva vermemelidirler ve ancak bu şekilde kökler kuvvetdlenir. Bu nedenle ilk açan çiçekleri kopartınız.

Dikildikten sonra genç meyva fidanları ilkbaharda ilk kdefa olarak çiçek açmaması için budanır ve onu takip eden 3 veya 5 yıl her defasında terbiye etme budaması denen bir budama metodu ile kesilirler. İlk yapılan kesimden sonra diğer ana gövdeyi teşekkül ettirecek 3 veya 4 adet dal ileride tac bölümünü değiştirmek üzere tespit edilerk düzenli bir kesime tabi tutulurlar.

Sahip olduğumuz küçük veya orta büyüklükdeki dercesindeki bahçemizde büyük bir meyva ağacı çok fazla yer tutmaktadır. Bu nedenle de küçük bahçelerimiz için uygun boyutta meyva ağaçları düşünülmüştür. Aşağıda gösterilen ana büyüklüklere dikkat etmelisiniz. Yüksek gövdeli türler 1,60 ila 1,80 mt. Yüksekliktedir. Bunların fazla bir yere ihtiyacı vardır. Büyük gölge yaparlar ve birçok meyva verirler.Yarı boy tabir edilen türler ise, 1 ila 1,20 m. Yükseklikte olup bugün için bahçelerde en fazla kullanılan (özellikle erik ve kiraz) ağaçlarıdır. Düşük boy olan ağaçlar 80 ila 100 cm. Yükseklikte olup bunların üst taçları orta boy fidelerin yüksekliğine kadar çıkmaktadır. Çit ağaçları, bunlar 40 ila 60 cm. Yüksekliğe kadar gelmekte ve mesela kayısı veya vişne için tavsiye edilmektedir. Çünkü, bu yüksekliklerde yapılacak meyva toplama ve alt tamizleme işleri daha kolaylaşmaktadır.
İğne yapraklı ağaçlardan olan çamlar ise, küçük ve orta sınıf ev bahçeleri için tavsiye edilmektedir. Bunlar 40 ila 60 cm. Yükseklikten 2 veya 3 m. Yüksekliğe kadar çıkabilmekte, kolaylıkla ürün alınabilmekte ve bunlar aynı zamanda aşılamada da kullanılabilmektedir.

Yeni dikilmiş meyve Fidanları terbiye edilmek amacı İle budanmalıdır. İlkbaharda ilk defa olarak çiçek açmaması için budanır ve onu takip eden 3 veya 5 yıl her defasında terbiye etme budaması denen bir budama metodu ile kesilirler. İlk yapılan kesimden sonra diğer ana gövdeyi teşekkül ettirecek 3 veya 4 adet dal ileride tac bölümünü değiştirmek üzere tespit edilerk düzenli bir kesime tabi tutulurlar.
En önemli budama kaideleri :
1. Ana fidan olark yukarıya giden dal biraz kısaltılarak tüm etrafındaki büyümektde olan dallar kesilir.
2. Ana gövdeye bağlı olan yandan çıkan ve ana gövde yapmak isteyen tüm dallar budanır.
3. Gövdeye dik olark büyüyen dallarýn uçları kesilir.

Meyva ağaçları eğer budanmayacak olurlarsa, çok çabuk yaşlarırlar ve daha az meyva verirler. Meyva ağaçlarının yapmak dökümü geçtikten sonra Ocak ayına doğru bir düzenleme ve gençleştirme budaması yapılmalıdır. Bu budama işi için güneşli ve mümkünse don olmayan bir günü tercih ediniz. Bu dengeleme kesiti esnasında karşı yöne büyümüş olan zayıflamış olan hata cansız kalmış olan dallar olduğu gibi içeriye doğru kesilir.
Yeni fide vermeyen ve büyümesini tamamen durdurmuş olan ağaçları genleştirmek için bir budama işlemi yapılır. Bunun için üst taraftaki taç bölümü ana gövdenin üst tarafından 3 te 1 kadar kesilir. Bu çok kuvvetli budamadan dolayı hatta eski ve yaşlanmış ağaçlar dahi hayret edilecek derecede bir gelişme göstererek yeniden fide vermeye başlarlar. Kesilen kenarı kesit alanı üzerinde tahta reçinesi ile kaplayınız ve bu suretle açık olan yerden herhangi bir hastalık bulaşmasını engelleyiniz.

Birçok meyva türü yılın ana izin döneminde meyvalarını vermektedirler ve bunların toplanması ve hasat edilmesi gerekmektedir. Yine hasat süresi de bir zaman faktörüdür. Bazı türlerin 14 gün içerisinde meyvası toplanırken, bazı türlerde ise bu meyva toplama süresi 1 ayı aşan bir süre içerisinde olabilir.

 

“Meyve Ağaçlarının dikimi ve bakımı” Konusunda 2 Yorum Var

  1. Antalya korkutelinde 655 m2 bahçe içinde bir yazlığım var. Bahceyi çok sevdiğim için bilimsel bilgilere ihtiyacım var. Örneğin, meyve ağaçların dikim zamanı, dikim esnasında yapılması gerenler, mesafeler,gübre,fidanlar hangi tür toprakları sever,hangi aylarda dikim yapılır,Eylul ekim aylarında dikim yapabilirmiyim.
    Bilgiledirirseniz şimdiden teşekkürler.
    Cafer Akkuş 05322825386

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir