İlham Veren Nişli Alçıpan TV-Duvar Ünitesi Tasarımları

Alçı Dekorasyon Fikirleri

Alçıpan TV Ünitesi Nasıl Yapılır Alçıpan Duvar Ünitesi Modelleri Niş TV-Duvar Ünitesi Tasarımları Alçıpan Duvar Dekorasyon Fikirleri Alçı Duvar Ünitesi Resimleri – Yeni bir ev yaptırıyorsunuz ve farklı dekorasyon uygulamaları ile evinize artı değerler katmak istiyorsunuz. Bu farklı fikirleri İnternet’te ararken de binbirdekor.com’un bu sayfasında buldunuz kendinizi. Eğer bu tahminimiz doğru ise, yani evinizde hakikaten farklı bir şeyler istiyorsanız doğru yerdesiniz ve hoş geldiniz sefa geldiniz arkadaşlar.

Yeni Moda Alçı Duvar Ünitesi Modelleri

Endişelenmeyin zira bu sayfamızda ev dekorasyonunuz da gerçekten fark yaratacak bir uygulama olan niş tv duvar ünitesi olarak da adlandırılan, hammaddesi alçıpan olan, duvara sabit tv-duvar ünitesi modellerinden bahsedip, başlıkta da belirtiğimiz gibi sizlere ilham verecek görsel örnekleri beğenilerinize sunacağız.

Dekorasyonun Mucizevi Malzemesi Alçıpan

Başta asma tavanlar olmak üzere alçıpan ile yayınladığımız makalelerimizin hemen hepsinde alçıpandan mucizevi bir yapı malzemesi olarak bahsettik. Çünkü bu malzeme sayesinde evlerimizi güzelleştirmemiz artık çok daha kolay. Basit işlenebilir bu malzeme evlerimize inanılma asma tavan tasarımları kazandırdı mesela. Bu malzeme olmasaydı, belki halen kartonpiyer gibi tarihin karanlık sayfalarında kalan bir malzeme süslüyor olacaktı evlerimizi. Anlayacağınız alçıpan aynı zamanda modern dekorasyon uygulamalarının da  yolunu açtı.

Asma Tavanlardan Niş Duvar Ünitelerine

Dekoratör, iç mimar ve alçıpan ustaları bu kolay uygulanabilir yapı malzemesi ile ilk olarak harika asma tavan tasarımları yaptılar. Yuvarladılar, kesitler biçtiler, eklediler ve görsel anlamda odalara derinlik ve ayrı bir şıklık kazandıran asma tavanları ortaya çıkardılar. Sonra alçıpanı dekorasyona sadece asma tavanlar ile değil de daha farklı kalemlerle de dahil etmeye karar verdiler. Örneğin ilk başlarda, Osmanlı’nın zarif dekorasyon zevklerinden niş uygulamalarını yeni ve modern binalara uyarladılar alçıpan ile. Duvarlara alçıpan ile yapılan niş tasarımlarını ise bir sonraki aşamaya taşıyarak alçıpanla yapılan TV ünitelerini dekorasyon dünyasına sundular.

TV-Duvar Üniteleri ile Modern Mekanlar

LCD ve LED gibi televizyon sistemlerinin hayatımıza girmesi dekorasyon ve mobilya tarzlarımızı değiştirdi tabi. Tüplü televizyonları sırtlarında taşıyan eski tv sehpalarının yerini çok değişik tasarımlara sahip tv-duvar ünitesi modelleri aldı. Bu üniteler sayesinde mekanlar modernize oldu. Uzun yıllar insanlar ahşap tabanlı bu tv duvar ünitelerini kullandılar televizyon ve oturma odalarında.

Alçıpan Niş TV Ünitesi Tasarımları Çok Moda

Ancak yenilikçi iç dekorasyon uzmanları ve iç mimarlar ile idealist alçıpan ustaları sayesinde bu tip tv ünitelerinin yerini alçıpan tv-duvar üniteleri aldı. Şimdi yeni ve modern binalarda müteahhitler dairelere bu tip görsel özelliği fazla alçı uygulamaları ilave ederlerken, evlerini yeniden dekore eden insanların bir çoğu da duvar dekorasyonlarında televizyonları için alçıpan niş duvar ünitesi tasarımlarını tercih ediyorlar.

Dilediğiniz Tasarımı Yaptırabiliyorsunuz !..

Üstelik yukarıda da belirttiğimiz gibi alçıpanın kolay işlenebilir, kolay eğilip bükülebilir bir malzeme olması sebebi ile dilediğiniz şekli de ünitenize yaptırabiliyorsunuz. Yuvarlak, elips, kare, yıldız, üçgen, baklava dilimi, hatta Hashtag (#) gibi ki bu Hashtag tasarımı son zamanlarda pek bir revaçta. Bu tasarımda ortada ki hafif eğri kareye tv yerleştiriliyor ve inanın çok modern bir duvar dekorasyonu elde etmenizi sağlıyor. Özellikle sosyal medya hastalarının bayılacağını düşünüyoruz.

Alçıpan Duvar Ünitesi Hakkında Bilgiler

Peki diyelim ki evinizi yeniden dekore ediyorsunuz, boyası, alçı sıvası, duvar kağıtları falan her şey yenileniyor ve bu tür bir uygulamayı bu yenileme esnasında evinize entegre etmeye karar verdiniz. Ancak kafanızı kurcalayan bazı sorular var. Mesela nasıl bir yol izleyeceksiniz, yani alçı niş duvar ünitesini nasıl yaptıracaksınız yada bu ünite nasıl yapılıyor, pahal mı, zor bir uygulamamı dilerseniz gelin şimdi bu soruların yanıtlarını arayalım.

Alçı Duvar Üniteleri Nasıl Yapılıyor ?..

İlk olarak televizyonunuzu yerleştirmeyi düşündüğünüz duvarın ölçülerine ve tabi ki ev dekorasyon tarzınıza uygun bir tasarım bulmanız gerekiyor. Fakat bu tasarımın mümkün olduğunca özgün olması sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü çok kullanılan, her yerde görebileceğiniz sıradan bir tasarımı seçmeniz bu üniteden kısa bir süre sıkılmanıza neden olur. Fakat unutmayın ki bu üniteyi normal üniteler gibi kaldırıp atmanız pek kolay değil 🙂

Profillerle Alçıpan Döşeme

Siz tasarımınızı belirledikten sonra işinin ehli bir alçıpan ustası ile anlaşabilirsiniz. Eğer hakikaten ustası ise sizin tasarımınız her ne kadar karışık olursa olsun üstesinden gelecektir. Hatta idealist ustalar tasarım seçimi konusunda sizlere farklı fikirler, sizin akıl edemediğiniz çeşitli alternatifler de sunabilirler. İşin tasarım aşaması bittikten sonra ustamız bu tasarımı kalemle ünitenin yapılacağı duvar çizerek işe başlıyor.

Alçı Sıva Çekme Zımpara ve Boya

Ardından çok ince kalınlıkta metal profilleri bu çizimlerin üstüne aynı şekilde işlemeye başlıyor. İşleme işi bittikten sora sıra bu profilleri alçıpan ile doldurmaya geliyor. Alçıpan profillerin boyutlarına göre kesilip profillerin üzerine akıllı vidalar ile sabitleniyor. Vidalama işlemi de bittikten sonra ünitemiz de kabaca ortaya çıkıyor. Bundan sonra iş daha ince bir hale geliyor, zira sırada ki aşama bu ortaya çıkan kaba tasarımın üzerine alçı sıva ve zımpara. Güzel bir alçı çekildikten sonra pürüzleri almak ve tasarımı boyaya hazırlamak için güzelce bir zımpara da çekildikten sonra duvarlarınızla birlikte alçıpan tv-duvar ünitenizde boyamaya hazır hale geliyor. Ünitenizi dilerseniz duvarlarınızla aynı renge boyatabileceğiniz gibi farklı renge hata iki farklı renge bile boyatabilirsiniz.

Hayallerinizi Sınırlamayın !..

Konu içerisinde bir çok farklı alçıpan niş duvar ünitesi tasarımından örnekleri beğeninize sunduk. Gördüğünüz gibi bu konuda gerek tasarım, gerekse bir üst paragrafın sonunda belirtiğimiz gibi renk sınırı yok. Hayal ettiğiniz hemen her şekli yaptırabilir, dilediğiniz renklere boyatabilir, burada ki sunduğumuz görsel örneklerden de ilham alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir