Evde Tasarruf Yöntemleri

Malumunuz son zamanlarda elektrikten, doğalgaza, akaryakıttan, sigaraya, içkiye kadar herşeye zam geldi. Daha doğrusu hükümetin tabiri ile Güncellendi. Hal böyle olunca da her konuda tasarruf yapmak şart oldu. Tabi ki Tasarrufada ilk olarak günümüzün büyük bölümünü geçirdiğimiz evlerden başlamamız gerekiyor. Peki evde tasarruf nasıl yapılır, faturalar nasıl en aza indirilir, binbirdekor.com olarak bu konu hakkında sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak… Ekonomik kriz kapımı çalmasın diyorsanız, hem kendiniz, hem de ülkemiz için bu tavsiyeleri uygulamanızı öneririz. 

Evde Tasarruf Fikirleri
Evlerinizdeki normal lambaları tasarruflu lambalarla değiştirerek 5 kat daha az enerji kullanırsınız.
Binalarınıza ısı yalıtımı yaptırarak ısıtma ve soğutma giderlerinde yüzde 50 tasarruf sağlayabilirsiniz.
Oda sıcaklığını 10 derece düşürerek yüzde 6’lık yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.
Satın alırken daha fazla para ödeseniz de A ve üstü enerji sınıfına sahip elektrikli aletleri tercih ederek ortalama enerji tüketiminde yüzde 45 tasarruf sağlayabilirsiniz.
Yemek pişirirken normal fırın yerine mikrodalga fırın kullanarak aylık 5 YTL olan fatura giderini 2,5 YTL’ye indirebilirsiniz.
Bulaşıklarınızı elde değil de makinede yıkayarak her yıkamada en az 20 litre su tasarrufu yapabilirsiniz.
Küvete su doldurarak banyo yapmak yerine duş yapın. Bu şekilde su tüketiminizi yüzde 25 azaltabilirsiniz.
Saniyede 1 damla su akıtan musluğunuzu tamir ettirerek yılda 1 ton su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Derin dondurucudan çözülmesi için çıkardığınız yiyecekleri buzdolabının içinde çözülmeye bıraktığınızda, bu yiyecekler çözülürken dolaba soğukluk vereceği için enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Buzdolabına sıcak yiyecekler koymak ise tam aksine enerji tüketiminizi artırır.
Ütünüzün fişini, ütüleme işi bitmeden birkaç dakika önce prizden çekin ve son çamaşırlarınızı ütünün içinde kalan ısı ile ütüleyin. Çünkü 1500 Watt bir ütüden 5 dakika tasarruf etmek, 15 Watt bir ampulü 8 saat bedava çalıştırmak demektir.
Saç kurutma sürenizi yüzde 10 azaltarak yüzde 10 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi dolu çalıştırınız.

 

“Evde Tasarruf Yöntemleri” Konusunda 9 Yorum Var

  1. Arkadaşlar Tasarruf önce devletten başlamalı devlet kurumlarında saatlerce çalıştırılan klimalarını, araçlarında kullanılan yakıtları denetleyecek. Halkta tasarrufa katılacak tabi ki….

  2. Farkındamısınız bilmiyorum ama burası siyaset meydanı değil. Bir dekorasyon sitesinin yorum bölümü. Hemende olayı siyasete bağlamayı beceriyoruz. UNUTMAYIN HALKLAR LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİRLER…

  3. Hasan Kardeşime katılıyorum. Doğu illerine bakın veya metropollerdeki varoş mahallelere bakın elektrik kaçak su kaçak… İnsanlar sosyal devletin nimetlerinden yararlanamadıkları için kaçağa yöneliyorlar.

  4. Dünyada en yüksek vergi maalesef ülkemizde alınıyor. Yüksek vergi oranları halkı her alanda kaçak kullanmaya yöneltiyor. Hükümetlerimiz bunu bir türlü anlayamadı. Yüksek vergi kayıp kaçak oranını arttırır.

  5. Şu anda dünyada bir ekonomik kriz yaşanıyor. Komşumuzun durumu ortada. Diğer ülkelerde battı batacak. Hal böyle iken bizim durumumuz süper. Vergiler de buna bağlı olarak yüksek ne yapalım arabistan gibi petrol gelirğimiz yok. HÜKÜMETİN TEK GELİR KAYNAĞI BİZLERİZ…

  6. Tamam tasarruf şart ancak ne kadar atasarruf edersek edelim faturalarda ciddi düşmeler olmuyor. Bizim tasarruf ettiğimiz kadar hükümetlerinde vergilerde tasarruf etmeleri gerekir. Vergiler çok yüksek. Vatandaş ağır vergi yükü altında eziliyor.

  7. Arkadaşlar tasarruf her zaman iyidir. Dinimizde müsrifliği yasaklar. Artı klima ve diğer elektrikli cihazlar dünyamızı mahvediyor. Çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak ve maddi açıdan iyi bir gelecek sağlamak adına her konuda tasarrufu şiddetle öneririm.

  8. İster uygulayın ister uygulamayın. Sonuçta faturayı ben ödemiyorum arkadaşlar herkes kendi faturalarını kendi ödüyor. Her koyun kendi bacağından asılıyor. Ay sonu gelince cüzdanınız yanmasın ve ülkemizin ekonomisi kaybetmesin istiyorsak bu önlemlri uygulayacağız.

  9. Allah sizden razı olsun ülkemizi ve bizleri düşünüp dekorasyon sitenizde tasarruf tedbirleri yayınlamışsınız. Ancak acaba bunları ne kadar uygularız yada uygulayanlar varmı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir