Eski Silikonlar Nasıl Sökülür ?

Eski kararmış silikonlar nasıl temizlenir Silikon özellikle banyo tuvalet ve mutfak gibi ıslak zeminli mekanlarda kullanılan dayanıklı esnek ve yapışkan bir kimyasaldır. Özellikle duşakabinlerde sızdırmazlık sağlamak için kullanılır.

Ancak zamanla çamaşır suyu ile yapılan temizlik nedeni ile kararıp çirkin bir görünüm alır. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu ise kararan eski silikonları temizleyip, yeniden silikon çekmektir.

Fakat bu eski veya tadilatlardan arta kalan silikonları sökmek öyle pek kolay bir iş değildir. Direkt olarak bu kimyasalı evdeki herhangi bir temizleyici ile çıkaramazsınız. Silikon mekanik yollardan yani keserek veya kazıyarak çıkarılabilir.  Bu dertten muzdarip binbirdekor.com okurları için aşağıda sunacağımız tavsiyeler faydalı olacaktır.

kirli silikon C

Eski silikonu çıkarmak için bazı ipuçları:
Öncelikle kullandığınız kimyasal silikon mu mastik mi? Mastik silikona benzer, daha az yapışkan ve daha az esnektir. Eğer mastik ise şanslısınız silikondan daha kolay kesilir. Keskin ve sivri uçlu bir bıçakla kesmeye çalışın. Ufak parçalar halinde çıkacaktır. Ucu kalkan parçaları elinizle çekin çıkartın.

Silikonu üst ve alttan bir bütün halinde kesip tutabileceğiniz kadar olunca, dibinden yukarı doğru yavaşça çekin. Biraz açılıp kopacaktır. Bu işlemi tekrarlayarak biraz işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
Kalan küçük silikon artıklarını cam kazıyıcı, jilet, maket bıçağı benzeri bir aletle dikkatlice kazıyın.

Silikon artıklarını izopropil alkolle yumuşatarak, zımpara benzeri tırtıklı bir cisimle veya bulaşık süngerinin yeşil sert tarafıyla ovalayarak çıkarmaya çalışın. (İzopropil alkol eczanelerde sipariş verilebilir.)

Yeni silikonunuzu çekmeden önce eski silikon atıklarının tamamen tenizlendiğine emin olun. Eski silikon atıkları yeni silikonun iyi yapışmasını engeller.

Silikon atıklarını çıkarmak için daha profesyonel bir çözüm istiyorsanız. Özel silikon yumuşatıcı kimyasallar alabilirsiniz. Bu kimyasallar silikonu kestikten sonra, sadece kalan artıkların yumuşayıp daha rahat çıkmasını sağlar. (İnternette ve bazı büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz. Silikon Sökücü, veya Silicon Remover şeklinde arayın.) (Örnek ürün: Bison Silikon Remover)

 

Uyarı ve Tavsiyeler:
Silikon sökülmesi zor ve çok esnek bir kimyasaldır kesici kullanırken ellerinizi korumak için mutlaka kalın bir eldiven kullanın.

Eski silikonu kaldırdıktan sonra, yeniden silikon kullanacaksanız yeni silikonunuzun kaliteli, küf önleyici, antibakteriel ve kararmaya karşı dirençli olmasına dikkat edin.

Silikonu sökmek için tiner ve benzeri aşındırıcı maddeler kullanmak küvet ve duş teknenizin yüzeyine zarar verebilir.

“Eski Silikonlar Nasıl Sökülür ?” Konusunda 6 Yorum Var

  1. Benim pencerelerim pakpen uzerlerinde hep sıcak silikon var elektrikle tabancayla eritilen silikondan bir turlu cikaramadim jiletle yapinca ciziliyor kolay bi yolu varmi?

  2. Tavsiyelerinize uyarak silikonları temizledik. Üstüne de yeniden silikon çektik. Fakat duşakabinin altında ki mermerden su sızdırıyor. Bunun sebebi nedir acaba

    1. Merhaba Saadet hanım eğer silikonları temizleyip yeniden silikon çektiğiniz halde su sızdırması devam ediyor ise ya silikonunuz da kalite problemi vardır yada siz silikonu doğru çekemiyorsunuzdur. İlk ihtimalin çok zayıf olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen siz silikon çekme işini düzgün yapamamışsınızdır. Bir ustaya yeniden silikon çektirmenizi tavsiye ederim.

  3. iyi gümler ben almanyada yasiyorm 5 yil silikonfugentecniker olarak calistim su anda baska bir branj da calis maktayim fakat türkiyeye dönüp silikon isini profesyonel olarak yapmak istiyorum sizin bu konuda herhangi bir öneriniz nelerdir
    tesekür ederim .

  4. Banyo ve mutfak fayans kenarlarında duşakabin çevresinde uygulanan silikon ve mastiklerin zaman içerisinde kararması görsel ve hijyen açısından çok ciddi sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sorundan kurtulmanın tek çaresi bu yüzeye doğru ürünün uygulanmasıdır. Malesef piyasada çok farklı formüllerde üretilmiş ürünler yer almaktadır ve uygulayıcılar düşük maliyetli olan ürünleri tercih etmekte ve uygulama sonrası 3-4 ay içerisinde bahsedilen sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Nava Yapı Kimyasalları firması olarak kimyasal ürünler ile ilgili danışmanlık ve uygulama hizmeti vermekteyiz. Mail adresimiz yada silikoncu.net yada mastikci.com internet sitelerimizden ürünlerimize ulaşabilir ve kimyasal ürünler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir