Dekoratif bir Masa Lambası yapalım mı?

Yığılmış Kitaplardan dekoratif bir Masa Lambası Yapabilirsiniz…
Okuduğumuz veya artık miyadını doldurmuş eski kitaplarınızı dönüştürerek, kendi emeğiniz ve göz nurunuz ile hiç bir yerde rastlayamayacağınız mükemmel bir masa lambası yapabilirsiniz..

Gerekli Malzemeler ;
Eski ciltli kitaplar, yaklaşık 8 adet
Eski bir aplikten sökeceğiniz veya elektrikçilerde kolayca bulacağınız Lamba parçaları
sprey boya
matkap
1 / 2 “matkap ucu
Maket Bıçağı (Falçata)
1/4 “vidalar
“vidalar
tornavida

Öncelikle Lamba parçalarını istediğimiz bir renkte ( tercihinizin siyah veya bakır rengi olmasını, dekoratif açıdan tavsiye ederiz ) boyayıp kurumasını bekliyoruz.

Şimdi Kitaplarımızı üstüste koyup düzenleyeceğiz.  Tabi hafif dağınık olması daha şık duracaktır.  Bu düzenlemeyi yaparken bir yandanda lambamızın kablolarının içinden geçeceği ve ampul duyuna bağlanacak borunun yüksekliğini ciltlerimizin yüksekliğine göre ayarlıyoruz.

Sıra geldi en alta yerleştireceğimiz ve lambamızın temelini yerleştirecek kitabımızı delmeye…  Çalışma tezgahımız üzerine işkencelerle sabitleyeceğimiz kitabımızı lamba borumuzun genişliğinde bir matkap ucu vasıtası ile deliyoruz…

Tabi kitabı yarıya kadar deleceğiz bunun sebebi ise kalan yarısının içine açacağımız kanalla prize gidecek olan kablolara yol vermek… Maket bıçağı (Falçata) yardımı ile Kabloların geçeceği ince bir kanal açacağız.  Ancak falçata çok keskin olacağı için dikkatiniz üst seviyede olsun…Evet şimdi sıra Kitap ciltlerimiz ve borumuzu birleştirme zamanı… artık iskeleti tamamlamak üzereyiz, Lambamıza yavaş yavaş hayat vereceğiz..

Artık ciltlerimizi sırasıyla delip bir tespihin taneleri gibi borumuza geçireceğiz…Son kitabıda yerleştirdikten sonra ciltlerin birbiri üzerinde kaymasın engellemek ve sabitlemek adına en üstteki cildin kapağını açıp, şekilde görüldüğü gibi 4 yerinden vidalayacağız…

Evet artık sona geldik şimdi lamba borumuzun ucuna duy yerleştireceğiz. Elektrik bağlantılarını çok dikkatli yapmalıyız, gerekirse bir elektirikçiden de sorarak yardım alabilirsiniz. Bu işlem de bittikten sonra abjur kısmınıda takıyoruz…. Masa Üstü Lambamız hazır, Üstelik kendi el yapımımız….

Dekoratif bir Masa Lambası yapalım mı? Galerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir