Kendin Yap Cibinlikli Yatak Tasarımları

Cibinlikli Yatak Modelleri

Yatak odalarını olduğundan daha romantik, daha masalsı bir hale getiren cibinlikler bir çok insanın hayalini süslemekte. Bu sayfamızda olduğunuza göre muhtemelen sizde cibinlikli karyola hastasısınız ve yatak odası cibinlik nereden alınır yada cibinlikli yatak satın al veya cibinlikli yatak fiyatları gibi bir arama sonucu binbirdekor.com’un bu sayfasında buldunuz kendinizi.

Yatak Odası Cibinlik Yapımı

Ancak hemen hatırlatmak isteriz ki bizler binbirdekor.com olarak herhangi bir şekilde satış yapmıyor sadece sizlere dekorasyon fikirleri veriyor, son moda mobilyalar ve fiyatları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Dolayısı ile burada sizlere cibinlikli yatak odası takımları falan satmak gibi bir niyetimiz yok.

Cibinlikli Yatak Nasıl Yapılır ?

Biz size bu sayfamızda balık vermek yerine balık tutmayı öğretmeye çalışacağız. Kendi cibinlikli yatağınızı, basit ve ucuz malzemelerden kendinizin de yapabileceğinizi kanıtlamaya çalışacağız. Üstelik farklı bir kaç tasarım içerisinden en beğendiklerinizi yataklarınıza uygulama fırsatını sunacağız. Bu nedenle sözü daha fazla uzatmıyor ve hemen örneklerimize, malzemelerine ve nasıl yapılır sorularına cevap bulmaya başlıyoruz…

Cibinlikli Yatak Tek Kişilik

Sadece ebeveyn yatak odaları için değil, cibinlikli yatak genç odası için de şahane bir dekorasyon detayı. Bu nedenle, hem de daha kolay olması, elinizin işe alışması sebebiyle, ilk olarak genç kız odası için cibinlikli yatak yapımı ile başlayalım işe. Aslında el becerisi zayıf okurlarımız için cibinlikli yatak bebek modeli de yapabilirdik ama seviyeyi o kadar düşürmeyelim dilerseniz. Efendim bunun için öyle uzun uzun malzeme listesi falan çıkarmayacağız, sadece bir hulahop, tül yada perde gibi son derece basit malzemeleri kullanacağız ve birazdan da göreceğiniz gibi harikalar yaratacağız.

Cibinlik Kasnağı Yerine Hulahop

Hulahopu cibinlik kasnağı olarak kullanacağımızı muhtemelen bir çoğunuz tahmin ettiniz. Nasıl süper fikir değil mi ? Durun daha neleri yatak odası cibinlik aparatı olarak kullanacağız şaşarsınız 🙂 Sadece biraz el becerisi ve dikiş makinesi kullanma mahareti ile çocuk odalarınızda harikalar yaratacaksınız.

Hulahop, tül perde ve çeşitli kumaş parçaları gibi basit malzemeleri, hayal gücünüzü de biraz kullanarak dikiş makinesinde bir araya getirdiğinizde bakın ne güzel cibinlikler ortaya çıkıyor. Görsellerden nasıl bir şey yapacağınızı muhtemelen anladınız. Peki tamamladığımız bu cibinlik tavana nasıl takılır ? Bayan okurlarımızın bu konuda eşlerinden kesinlikle yardım almalarını öneririz. Sonuçta bir matkap kullanılacak. Maazallah

Cibinlikli Yatak Çift Kişilik

Çocuk odasını hallettik umarım, zira sırada yatak odamızı biraz daha masalsı bir hale getirmek, biraz daha romantizm katmak adına karyolamıza cibinlik ekleyeceğiz. Bunun için bir çok farklı yöntem var ve biz burada bir kaçına, daha doğrusu en basit ve en şık olanlarını sizlerle paylaşacağız…

Kasnaktan Cibinlik Yapımı

Burada ilk vereceğimiz örnek ki en basit olanı bildiğiniz kasnaklardan yapılıyor. karyolanızın köşe hizalarına gelecek şekilde tavana 4 adet kasnak yerleştirdikten sonra, tül perdeleri bu kasnaklardan, üst resimde gördüğünüz gibi geçirerek yatak odanız için son derece dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Kasnakları duvara monte etmek zor gelir ise yada böyle bir monte aparatı bulamazsanız işi daha da basite indirgeyebilirsiniz. Bunun için halka yada kasnak yerine yine tavana, yatağınızın dört köşesinin hizasına gelecek şekilde, avize takmakta kullanılan kanca vidalar vidalayıp, genel de güney illerinde hazır satılan dikdörtgen şeklinde dikilmiş cibinliklerden satın alarak, bu kancalara asabilirsiniz.

Fakat burada hazır malzeme kullandığımız için, standart bir görünüm yerine daha şık bir görünüm elde etmek için, tavandan zemine kadar sarkan cibinlik köşelerine, resimlerde gördüğünüz gibi estetik düğümler atmanızı tavsiye ederiz.

Elbise Askısından Cibinlik Yapımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi son derece basit malzemeler ile cibinlik yapabilirsiniz. Yeter ki hayal gücünüze güvenin. Örneğin basit elbise askılarını bile kullanabilirsiniz. Fakat elbise askısı ile yapacağınız tasarımı ancak son zamanlarda moda olan cibinlik tacı olarak adlandırmak daha yerinde olacaktır.

Kendin Yap Cibinlik Yöntemleri

Biraz daha çetrefilli, fakat daha dekoratif bir şey istersek bildiğimiz perde çubuklarını “L” şeklinde üst resimde görüldüğü gibi yine yatağımızın tavan köşelerine monte ederek böyle bir tasarım elde edebilirsiniz. Eğer bu şekilde perde çubukları bulamazsanız, bakır boruları cibinlik aparatı olarak kullanabilirsiniz.

Bunun yanında tek kişilik cibinlik yatak yapımı içerisinde kullandığımız hulahop gibi bir malzemeyi yine çift kişilik yatak için de kullanabilirsiniz. üst resimde bunun oldukça basit bir örneğini görüyorsunuz. Tabi siz daha renkli, yada daha şaşalı tüller yada kumaşlar kullanabilirsiniz.

Örneğin tahtalar ya da demir çubuklar kullanabilirsiniz. Karyola başı ve ayak ucu kısmının tavan hizasına yatağınızın enine paralel olarak monte edeceğiniz tahta yada demir boruların üzerinden şerit şeklinde geçireceğiniz bir tül de şık bir cibinlik görünümü verecektir. Ayrıca yatağınızın tavan hizasından yanlarına gereceğiniz ipleri bile kullanarak farklı bir tasarım yapabilirsiniz.

ÇOK FARKLI KARYOLA BAŞI DEKORASYON  FİKİRLERİ BURADA !.. 

Bebek Cibinlik Yapımı

Yukarı da cibinlik yapımlarının en (zor) olanlarından bir kaç örnek verdik, tabi bunları zor olarak görüyorsanız. Bebek beşik cibinlik yapımı ise çok çok daha kolay, bunun için bir sürü yöntem ve kullanılabilecek sürü ile malzeme var. Tabi yine eski tül perdeler ve kumaş parçaları baş rolde.

Bebek beşikleri için cibinlik yapımına çok kolay dedik, zira bebek beşikleri hem ufak boyutlu oluşlarından, hem de cibinliği taşıyacak tavan harici, korkuluk gibi bir platforma sahip olduklarından olay basitleşiyor. İlk olarak yine hulahop yada kasnak gibi malzemeler ile resimde ki gibi tasarımlar elde edebilirsiniz ki bu en basit ve en şık yollardan biridir.

Yine “L” şeklinde bükülmüş bir demir boru yada yine bu şekilde yapılmış bir tahtayı bebek beşiğinin tam ortasına monte ederek cibinliğiniz için bir çatı elde edebilir, bu çatıya tülünüzü resimde ki gibi asabilirsiniz.

Ayrıca cibinlik tacı kullanarak da çok güzel cibinlik tasarımları elde edebilirsiniz. Bu taçları bebek ürünleri satan bir çok yerde rahatlıkla bulabilirsiniz…

Cibinlik Süsleme Modelleri

Efendim bu makalemizde görselleri ile birlikte sizlere farklı cibinlik yapım örnekleri ve fikirleri sunduk. Ama yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi biraz yaratıcılık ve hayal gücünüzü kullanarak burada ki fikirleri geliştirerek daha şık ve çarpıcı tasarımlar elde edebilirsiniz. Mesela bilindik beyaz tül perdeler yerine, siyahları, morları, turkuaz tülleri deneyebilirsiniz. Ayrıca şerit led ışıklar ile cibinliğinize daha havalı, daha büyülü bir hava katabilirsiniz…

Dekoratif Pano Yapımı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir