İskandinav Tarzı Harika Mutfak Dekorasyonları 2020

Tarz Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonunu yenileyen yada bu alana bir karakter, bir kimlik kazandırmak isteyen okurlarımıza ilham vermek adına bu güne değin çeşitli mutfak modelleri sayfalarımızda yer aldı. Başta modern mutfak dekorasyonları olmak üzere, Rustik mutfak yada Country Mutfak dekorasyonlarından fikir alabileceğiniz harika örnek ve fikirleri sizlerle paylaştık. Bu sayfamızda ise son zamanların yükselen dekorasyon trendleri arasında yer alan İskandinav tarzı ev dekorasyon tarzları arasında yer alan İskandinav mutfak dekorasyonuna göz atıyoruz. Daha önce İskandinav tarzı salon dekorasyonları başlıklı makalemizde ufak tefek ipuçları verdiğimiz bu değişik mutfakları bu defa detaylı olarak incelemeye alıyor, halk arasında Ikea mutfak tarzı olarak da bilinen bu basit, kullanışlı ve bir o kadar da şık mutfaklardan harika örnekleri beğeni ve bilgilerinize sunuyoruz.

İskandinav Mutfak Dekorasyonu

Danimarka, İsveç ve Norveç gibi soğuk İskandinav ülkeleri coğrafi nedenlerden dolayı genelde karanlık oldukları içindir ki, evlerinde ağırlıklı olarak ferah ve aydınlık bir ton olan beyaz sıkça ve hatta bolca kullanılır. Özellikle mutfakları, tavanından zeminine kadar beyaz yada beyaz açık tonların hakimiyeti altındadır… Dolayısı ile burada göreceğiniz beyaz yoğunluğu sizi yanıltmasın, adamların beyazdan başka bir renk bilmedikleri gibi bir düşünceye sürüklemesin.

İskandinav Tarzı Beyaz Mutfak Modelleri

Düşünsenize yılın 12 ayında geceyi 6 ay, gündüzü de geri kalan 6 ay yaşıyorsunuz. İnandırıcı gelmiyor değil mi ?.. Ama bu ülkelerin kaderi “maalesef” gerçekten böyle. Maalesef derken ülkelere acıdığımızı yada küçümsediğimiz falan düşünmeyin, zira bu ülkeler dünyanın en modern, en gelişmiş, refah seviyesi en yüksek ülkeleri. Üstelik yapılan araştırmalarda bu ülkelerde yaşayan nüfuzun dünyanın en mutlu insanları oldukları saptanmış. Öyle ahım şahım petrol kaynakları olmamasına, sadece sıcak yeraltı su kaynakları olmasına rağmen, ekonomisi genel olarak balıkçılıkla desteklenmesine rağmen, Arap ülkelerine taş çıkaracak bir zenginlikte olan bu ülkelerin nasıl bu duruma geldiklerini ise tarzlarından rahatlıkla anlayabiliriz.

İskandinav Tarzı Özellikleri

Bir kere adamlar her ne kadar güçlü bir ekonomiye yada yüksek refah seviyesine sahip olsalar da gösterişten uzak, basit fakat işlevsel bir hayat tarzı belirlemişler kendilerine göre. Mesela en zengin ve varlıklı aileleri bile bizim zenginlerimiz gibi villalarda konaklarda falan yaşamıyor. Evler genelde 60 metrekare üzerine kurulu. Bizim barbar Vikingler olarak tanıdığımız o İskandinavlar o 60 metrekare evlerde bizim 200 metrekare evlerde yaşayamadığımız konforu yaşıyorlar.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

Peki bunu nasıl başarıyorlar, elbette araziye yani coğrafi konumlarına uyum sağlayarak ve ataları Vikinglerden bu yana gelen zekice tasarımları ile. Evet beyazdan vazgeçemiyorlar, sevmeseler de beyaz kullanıyorlar çünkü 6 ay gibi son derece uzun bir zaman zarfını gece olarak karanlıkta geçiriyorlar. Paragraf aralarında sunduğumuz görsellerin bazılarında da gördüğünüz üzere beyazdan çok sıkılırlarsa dekorasyon aralarına doğal ahşap renkleri ekliyorlar. Bunu da hakiki doğal ağaçlarla yapıyorlar. Bir de nadiren bazı eşyaların sınır çizgilerine süyah dokunuşlar eklediklerini görüyoruz.

İskandinav Tarzı Mutfak Tasarımı

Kısacası dekorasyonun genelinde mecbur kalmadıkça beyazın dışında herhangi bir renge girmiyorlar. Aksesuarları biraz renklendirerek beyaz yoğunluğunu gidermeye çalışıyorlar ve bu renklendirme de çoğunlukla siyah tonların seçimi ile oluyor. Yani beyaza zıt tonlarla hoş bir kontrast yakalıyorlar.

 

İskandinav Mutfak Dolabı Modelleri

Renk konusunu biraz fazla uzattığımızın farkındayız, dilerseniz bir de adamların mutfak mobilyaları yada mutfak dolaplarında ki işlevsel üstünlüklerine göz atalım. Efendim İskandinavlar el yapımı gemileri ile İngiltereyi bile işgal edip vergiye bağlayan ataları Vikingler gibi ağaç konusunda çok yetenekliler. Ağacı öyle bir işliyorlar ki minimal bir tasarımda maksimum verimlilik elde ediyorlar.

Daha önce de vurguladığımız gibi görüntü, gösteriş onlar için ikinci planda yer alıyor. Her şeyden önce işlevsellik, ergonomi ve konfora önem veriyorlar. Dekoratif görünüm ise bu ögelere bağlı olarak sonradan kendi kendine geliyor. Bu durma verebileceğimiz en güzel örnek ise Ikea mobilya tasarımları olsa gerek. İsveç menşeili mağaza son derece basit, kullanışlı ve şık mobilyaları ile dünya devi haline geldi sonuçta…

Mesela bizler gibi Mebran, Akrilik yada High Gloss, mutfak dolapları kullanmıyor, doğal ağaçlardan üretilmiş mutfak dolapları kullanıyorlar. Bizim gibi mutfak dolaplarının hemen hepsi kapaklı değil, mutfak dolaplarında genel olarak açık raflar tercih ediyorlar.

Mutfak Dekorasyonunda Yeni Moda İskandinav Tarzı

Sözün özüne gelecek olursak, beyaz, basit, işlevsel ve insan hayatını lükslerle zorlaştıran değil, minimal özellikli ve fakat ergonomik tasarımlardan meydana geliyor İskandinav mutfaklar. Evet şu sıralar birazda Ikea faktörü ile çok trendler ama modern metropol hayatının zorlukları sayesinde en azından günümüz İstanbul’unda da bu mutfak tarzları sıklıkla tercih edilir hale geldiler.

Bu sayfada olduğunuza göre sizlerde mutfak dekorasyonunuzu olduğundan daha ferah bir görünüme kavuşturmak niyetindesiniz. O halde neden böyle şık ve kullanışlı bir tarzı denemiyorsunuz ?..

 

 

1 Yorum “İskandinav Tarzı Harika Mutfak Dekorasyonları 2020”

  1. Ya bu kadar beyazda bayar adamı. Tamam karanlık olmasın olmasında yuh artık kar gibi adamın gözünü alıyo 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir