25 Yaratıcı Çatı Katı Dekorasyon Fikri ve Örnekleri

Muhteşem Çatı Katı Projeleri

Bu sayfamızda olduğunuza göre uzunca bir zamandır kullanmadığınız atıl vaziyette duran, tozlu, bakıma ihtiyacı olan, sadece eski eşyaları sakladığınız bir çatı katınız var. Fakat her ne kadar harabeye dönmeye yüz tutmuş, unutulup gitmiş gibi görünse de hep aklınızın bir köşesinde bu alanı yeniden dekore edip, edip sevilen köşelerinden biri haline getirmek gibi düşünceniz aklınızın bir köşesinde yer alıyor. Eğer tahminimizde yanılmıyorsak doğru yerdesiniz zira bu sayfamızda bu eski, küf kokan, kaderi ile baş başa bırakılmış bu alanı evinize kazandırmak adına harika fikirler ve örnekleri beğeni ve bilgilerinize sunuyoruz. Resimli çatı katı modelleri ve Ahşap çatı katı Dekorasyonu gibi değişik konular ve görsellerle sizlere ilham vermeye çalışıyoruz.

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Eskiden çatı katı olan evlerin çok fazlaydı. Şimdilerde onların yerini rezidanslar, siteler, apartmanlar aldı. İnsanlarda bu tarih kokan evler yerine bu lüks mekanları tercih edince bu tip evlere rağbet kalmadı. Oysa ki Avrupa’da bu tip eski binalar çok değerli. Orada insanlar lüks rezidanslar veya çok katlı apartmanlar yerine böyle çatı katı olan eski evleri daha çok tercih ediyorlar. Kimileri özellikle çatı katı gibi bizim pek kullanmadığımız ekstra alanı olduğu için tercih ediyorlar bu evleri ve bu ekstra alanda harika işlere imza atıyorlar. Dolayısı ile eğer bir şekilde atadan babadan kalma böyle bir çatı katı olan eviniz var ise çok şanslısınız. Evet çatı katınız harap bitik halde olabilir, adeta metruk bir binanın içi gibi görünebilir. Fakat endişelenmeyin bu alanda sizlerde tıpkı Avrupalılar gibi harika işler çıkarabilirsiniz, sonuçta onlardan neyimiz eksik 🙂

Çatı Katı Dekorasyon Önerileri

Çatı katları aslında dekorasyon ve tadilat açısından zorlayıcı alanlardır, zira bu alan genel olarak eski mimari teknolojilerle yapıldığından bir çok engelle karşılaşabilirsiniz. En zorlayıcı durum ise çatı katlarının çatıdan kaynaklı eğimli bir tavana sahip olmasıdır. Bunun yanında bu tonozlu ve kirişli tavanları ile dekorasyon açısından acayip bir potansiyele sahiptir. Biraz hayal gücü ile ortaya son derece özgün bir çatı katı dekorasyonu çıkarabilirsiniz. Tabi çatı katı dekorasyonuna başlamadan önce bu alanı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz çok önemli.

Çatı Katı Dekorasyon Fikirleri

Çünkü çatı katları bir çok farklı amaca hizmet edebilecek bir kapasiteye sahiptir. Mesela ekstra bir çocuk odası olarak kullanımı çok yaygındır. Bunun yanında evden çalışanlar için homeoficce odası olarak da kullanılabilir. Avrupa da bir çok insan çatı katlarını hobi odası, genç odası olarak kullanıyor örneğin. Çamaşır ve ütü odası olarak kullanan var, bildiğiniz oturma odası olarak kullanan var, okuma ve dinlenme alanı olarak kullanan var, konsol oyun odası olarak kullanan var. Hatta tavan çok basık değilse bu alanı yatak odası olarak bile kullanabilirsiniz. Kısacası bu unuttuğunuz alan sizin için inanılmaz değerli ekstra metrekareler sunacaktır.

Çatı Katı Tadilatı Tavsiyeleri

Çatı katınızı hangi amaçla kullanacağınıza karar verdikten sonra tadilat işlemlerini bu kararınız doğrultusunda uygulatırsanız dekorasyon adına devasa bir adım attığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Örneğin bu alanı evin prensesi yada prensesi için bir genç odası olarak tasarlıyorsanız, alacağınız yada yaptıracağınız genç odası takımlarının bu alanın hassas yapısına uygun olarak seçmeniz gerekir. Tabi bu arada ışık ve hava olayını da unutmamak gerekir. Çünkü çatı katları her ne kadar evin en yüksek odaları olsalar da bu alanda pencereleri olmadığı için hava alma olasılığı yoktur. Dolayısı ile bu yeni odanıza ilk yaptıracağınız iş muhtemelen bir yada bir kaç pencere açtırmak olacaktır. Odanızın tasarımına göre bir pencere açtırarak çatı katınıza ışık ve hava girmesini sağlayabilirsiniz. Bu pencere sadece odanın hava ve ışık problemini çözmekle kalmaz, bu landa oluşabilecek klostrofobi hissini de ortadan kaldırır.

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Çatı katlarında seçeceğiniz renginde çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu alan için genelde tutulan ve en geçerli renktir. Öyle ki zemin döşemelerini bile beyaza boyayabilir, otantik bir kilimle şahane bir çatı katı zemini kontrastı yakalayabilirsiniz. Odanın tek bir duvarında dekorasyonunuza uygun bir duvar kağıdı kullanarak odak noktası yaratıp, çatı katının eğimli yapısından rahatsızlığı en aza indirgeyebilirsiniz. Mobilya yerleşiminde ise dikkat etmeniz gereken en önemli konu yatak yada koltuk gibi mobilyaların odanın en yüksek tavanına sahip olan yere yerleştirilmesi olacaktır. şifoniyer ve gardırop gibi mobilyaları ise eğimli yerlere yerleştirebilirsiniz.

Resimli Çatı Katı Görsellerinden İlham Alın

Aslında çatı katı dekorasyonu konusunda bu sayfaya sığmayacak kadar daha bir çok farklı fikir üretilebilir. Fakat yukarıda da vurguladığımız gibi biraz hayal gücü ve yaratıcılıkla, gerektiği zamanlarda profesyonellerden destek alarak tatlı bir çatı katı dekorasyonu elde edebilirsiniz. Binbirdekor.com olarak bu konu da size destek olmak adına değişik fikirler verecek bir dizi çatı katı dekorasyonu görselini hemen alt tarafta yer alan foto galerimizde bir araya getirdik. Profesyonel iç mimarlar tarafından hazırlanan bu örneklerden ilham alarak uzunca bir süredir hayalini kurduğunuz çatı katı dekorasyonunu elde edebilirsiniz.

ÖZEL ÇATI KATI DEKORASYON ÖRNEKLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir