Yatak Odanız İçin Çevreci Fikirler…

Düzensiz nüfus artışı, teknolojinin baş döndürücü bir şekilde ilerlemesi ile artan radyasyon ve tabi ki bunların başında gelen insan vurdumduymazlığı sayesinde hızla yok olan dünyamız için bir şeyler yapmak artık hepimizin en önemli vatandaşlık görevlerimizden biri… Artık hayatımızın her alanında çevreci düşünmeli ve rengimizi yeşil olarak belirlemeliyiz… Bu konuda çevreci bir site olan binbirdekor.com ‘da zaman zaman makalelerinde sizlere yeşil bir doğa ve doğal bir çevre adına çeşitli fikirler sunuyor. Yine bu makalemizde de en özel yaşam alanlarımızdan biri olan yatak odalarımızda çevre adına alabileceğimiz önlemleri sunacağız siz değerli takipçilerimize, unutmayın ki Yeşil sadece bir renk değil aynı zamanda bir yaşam tarzının, hayata bakışın simgesidir…

 1-Mobilyaları yenilerken eskileri değerlendirin, mutlaka yeni İstiyorsanız doğa dostu ve geri dönüşümlü malzemeleri tercih edin.
2-Odanızdaki oda parfümlerinin kimyasal içerip, çevreye zarar verdiğini unutmayın. Onun yerine çevre dostu mum, parfüm yağı veya ev yapımı potporiler kullanın.
3-Tavana asacağınız vantilatör kış aylarında yükselen sıcak havayı aşağıya indirmek için etkilidir.

4-Temizlik malzemeleri de kimyasal içerdiği için kendiniz temizleyiciler yapabilirsiniz; mesela su ve limon bileşimi bakterileri yok etmek için ideal bir fikir. Yine su ve mısır nişastası ile halılarınızı temizleyebilirsiniz.
5-Güneşin odanıza girmesine izin verin. Her ışık yaktığınızda enerji üretilmesiiçin havaya  karbondioksit gazı yayarsınız.
6-Mobilya, aksesuar yada temizlik malzemesİ alırken onların tehlikeli madde taşıyıp taşımadığını bilmek için etiketleri mutlaka okuyun.

7-Oda rengini değiştirirken çevre dostu boyaları kullanın.
8-Zeminde halı, kilimden kaçının. Ama unutmayın ahşap zemin malzemeleri her zaman için daha çevreci bir tercihtir.
9-Yatak odanızda elektrikli malzemeleri daha az kullanın. Güç düğmelerini kapalı tutun.

10-Çevreci ampüller tercih edin. Led yada enerji tasarruflu ampüller olsun. Odada bulunmadığınız yada uyuduğunuz zamanlarda otomatik olarark kendilerini kapatan sensörlü aydınlatmalar güzel olur.
11-Yatak odanızda geri dönüşüm kutusu bulundurun.
12-Organik uyku ürünlerinden vazgeçmeyin. Elyaf tarzı ürünlerden uzak durun.

13-Eve ayakkabı ile girmekten vazgeçin. Gün içerisinde bütün kir,bakteri ve kimyasalları topladıklarını unutmayın.
14-Pencerelerden hava sızıntısını kesin. Kış aylarında büyük ısı kaybına neden olur.
15-Yatak odanızın duvarlarını kendiniz süsleyin. Yaratıcılığınızı kullanıp doğa dostu boyalarla resim yapabilir veya çektiğiniz resimlerle duvarı süsleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir