Yaşam alanı Dekorasyonu

Bir zamanların oturma odaları, bünyelerine aldıkları LCD T.V ‘ler, duvar üniteleri ve modern köşe takımları ile makyajlanıp adeta yeni çıkan bir pop sanatçısı gibi, ismi değiştirilip yaşam alanı olarak sunuldu. Bizlerde bu olguyu çok beğenerek evlerimize uyguladık… Ama başarılı olabildik mi veya başarılı bir yaşam alanı dekorasyonu için ne yapmalıyız ?…Sorularına cevap olarak binbirdekor.com‘un bu makalesinde yaşam alanı dekorasyonu için gerekli birkaç ipucu vereceğiz…
Yaşam alanınızın dekorasyonunda revizeler yapmak, biraz hareket katmak her zaman işe yarar. Günlük yaşamın büyük bölümünü geçirdiğiniz ana mekanı dekore etmeye başlamadan önce bazı soruların cevabını vermeli ve buna göre gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.
– Odanızı kim kullanıyor? Sadece siz mi, yoksa ailenizle birlikte mi kullanıyorsunuz?
– Odanızı nasıl kullanıyorsunuz? Sakinleşebileceğ iniz bir oda mı istiyorsunuz? Yoksa rahat ve konforlu bir oda mı? Belki de multi fonksiyonel bir oda ?
– Evinizin tarzı nasıl ? Modern mi, klasik mi ? Kafanızdaki stil sizin için uygun mu? Hangi stillerden hoşlanıyorsunuz ? İlk önce oturma odanızda nelerin olması gerektiğini iyice düşünün. Örneğin kaç tane koltuk ve kanepeye ihtiyacınız olacak ? Bir orta sehpaya gerçekten ihtiyacınız var mı ? Yoksa sadece yan sehpalar ihtiyacınızı karşılayabilir mi ?..

NELER YAPMALISINIZ?
Odanızın dağınık görünmesinden hoşlanmıyorsanız sadece ihtiyacınız olan mobilyaları edinmeye özen gösterin.
Önce elinizde var olan mobilyaların bir listesini çıkarın. Bu listeye göre fazlalıklardan kurtulabilir ya da ihtiyacınız varsa yeni parçalar satın alabilirsiniz. Var olan mobilyalarınızı revize ederek onları da kullanabilirsiniz. Mobilyaların ölçüsü, şekilleri ve odanızın planını çıkararak doğru yerleşimi yaptığınızdan emin olun. Otururken manzarayı ya da dışarıyı izlemek sizin için önemli ise mobilyaların yerleşimine özellikle dikkat etmelisiniz.
Pencere önlerine berjer yerleştirin. Bu alana kanepe koyarak manzara ve ışığı bölmeyin. İlgiyi bir noktaya çekin, genellikle oturma odalarındaki en çok dikkat çeken köşelerden biri televizyon ünitesinin olduğu alandır. Çok da estetik olmayan bu köşeyi çeşitli fotoğraflar ve aksesuarlarla ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
İlgiyi bu alandan uzaklaştırmak istiyorsanız başka bir duvara asacağınız çarpıcı bir tablo ya da etkili bir duvar kağıdı ile bunu başarabilirsiniz. Depolamaya dikkat edin, eğer favori eşyalarınızın hep yanınızda olmasını istiyorsanız depolama sizin için önemli bir nokta. Tozlanmalara karşı bu eşyaları kapalı kutularda saklayın. Açık raf ünitelerinden kaçınmaya çalışın.
Eğer eşyalarınızı sergilemekten hoşlanıyorsanız cam kapaklı raf üniteleri de tercih edebilirsiniz. Oturma odanızda farklı depolama seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin kapı ve pencere pervazlarını, bunların üst ve alt kısımlarını değerlendirebilir, çift işlevli mobilyalar kullanabilirsiniz. Depolama üniteli sehpa ve puşardan yararlanabilirsiniz. İşlevsel televizyon üniteleri de ekstra alan yaratmak açısından idealdir. Depolama elemanlarının sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız renklerine göre kategorize ederek ilgi çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Eşyalarınızı yerleştirirken kullanım sıklıklarını göz önünde bulundurun. En çok kullandıklarınızı ulaşılması kolay yerlere yerleştirin.

Düzenli Yaşam Alanları İçin İpuçları!
Sahip olduğunuz giysi dolabı yetmiyorsa ve önceden kitaplık olarak duran dolap, deponuzda çürümek üzereyse, onu geri kazanabilirsiniz. Dikey olarak kullandığınız kitap ünitesini, duvara yatay olarak monte edin. Uygun renge boyayın. Raflara saklama kutuları koyarak alternatif alanlar yaratın.
Mobilyalarınıza yenilerini eklemeye karar verdiğinizde, tercihinizi modüler mobilyalardan yana kullanmanız iyi bir seçim olacaktır.
Modüler üniteler hem hafiftir, hem montajı kolaydır. Üstelik modüler olduklarından, yer değişimi kolaydır. Örneğin mutfakta görmekten sıkıldığınız bir üniteyi, çalışma odanıza veya çamaşır odanıza koyabilirsiniz. İşlevsellik, modüler eşyaların en iyi özelliğidir.
Dik veya döner, her tip merdiven, eşyalarınızı düzen içinde saklamanıza yarayan alanlar yaratır. Merdiven altı boşluklarını değerlendirirken, kapalı dolap ünitelerinden yararlanabilirsiniz.
Daha farklı çözümler için tekerlekli ürünler veya raf sistemleri işinizi görecektir. Bu bölümdeki alan derinliğini değerlendirmenin en iyi yolu, alan ölçülerine göre bir sistem sipariş etmenizdir. Ondan sonra ister açık, ister kapalı raf ünitelerini tercih edebilirsiniz.
Ayrıca merdiven asma değilse, basamak yanındaki duvar alanlarını duvara monte raf sistemleri ile değerlendirebilirsiniz. Kitaplarınızı koymak için ideal bir alan kazanmış olursunuz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir