Türk Tasarımı Geleceğin Mobilyaları

Geleceğin Mobilya Tasarımları

Geleceğin mobilyaları denilince akla genel olarak sıradışı mobilyalar veya akıllı mobilya tasarımları geliyor. İnternet bu tarz tasarım çılgınlıkları ile dolu. Hele son zamanlarda ortaya çıkan şu akıllı mobilya markaları aslında farklı ihtiyaçlara göre yeniden kurgulanabilen ürünleri yada hareketli modüler mobilya tasarımları ile geleceğin mobilyaları olarak görülmüyor mu çok şaşırtıcı. Artık bu akıllı dedikleri ürünleri her şeyde görebiliyoruz, hatta akıllı mobilya genç odası takımları bile mevcut. Ancak bizlerin geleceğin mobilya tasarımlarından anladığımız yada anlatmaya çalıştığımız bu değil arkadaşlar. Bizler daha çok bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi duran fütüristik mobilyalar yada daha yeni tasarım mobilyalardan bahsediyoruz.

Yeni Tasarım Mobilyalar

Avrupa’da bir çok özel tasarım stüdyosu bahsettiğimiz bu tarzlarda ürünlere imza atıyorlar. Televizyonda veya mobilya tasarımları dekorasyon dergilerinde muhtemelen rastlamışsınızdır bu ürünlere. Binbirdekor.com olarak da son derece fantastik bu ürünleri araştırıyor ve tabi bahsettiğimiz bu kriterlere uygun olanlarına sayfalarımızda sıklıkla yer veriyoruz.

Gelecekten Gelen Türk Tasarımı Mobilyaları

Dolayısı ile gelecekten izler taşıyan yada geleceğin mobilya tasarımları ile genellikle yabancı tasarım stüdyolarının imzaları altında tanıştığımızdan dolayı şimdi inceleyeceğimiz ve paragraf aralarında görsellerini beğenilerinize sunacağımız bu farklı mobilyaların, bir Türk mimarlık ve tasarım stüdyosu olan Nüvist‘e ait olduğuna inanamadık.

Tamamen Yerli ve Milli Geleceğin Mobilyaları

2006 yılında Kürşad Şekercioğlu ve Emrah Çetinkaya tarafından, İstanbul’da kurulan Nüvist tasarım ve mimarlık ofisi mobilya olgusuna çok başka bir perspektiften bakıyor. Ürünleri ise tamda yukarıda bahsettiğimiz gibi bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi duruyorlar.

Avrupa Bizi Kıskanıyor

Üstelik Avrupalı dekorasyon otoriteleri ve yayın organları tarafından çok beğenilen ve son derece elit tasarımlar arasında gösterilirken göğsümüzü de kabartıyorlar. Bu bağlamda Avrupa en azından bizi bu mobilya tasarımları sayesinde hakikaten kıskanıyor.

Türk Tasarım Stüdyosu Nüvist

Yerli kanallarda değil de, yabancı yayın organlarında tesadüfen rastlamasak, belkide bu muhteşem ürünlerden haberimiz bile olmayacak ve bu bizim için çok büyük bir kayıp olacaktı… Bundan daha üzücü olanı ise böyle başarılı tasarımcılara, bu ülkenin evlatlarına, Türk medyası yada Türk dekorasyon sitelerinde hiç bir şekilde verilmemiş, bir şekilde atlanmış olması…

Nüvist tasarımcıları tarafından tasarlanan ürünler arasında neler yok ki.. İlk başta ofis mobilyaları mesela… Ofisinizde böyle farklı masa ve sandalyeler istemez misiniz.

En azından mesleğinizi çocuklarınıza yada torunlarınıza devrettiğiniz önümüzde ki yıllarda onları mobilya masrafından kurtarmış olurdunuz. Sonuçta gelecek o yıllarda yine bu tarz mobilyalar kullanılıyor olacak 🙂

Nüvist’in gelecekten gelen tasarımları elbette sadece ofis masaları veya sandalyeler ile sınırlı değil arkadaşlar. Bu Türk tasarım stüdyosunda sadece çalışmaya değil eğlenceyede yer verilmiş.

Mesela alt tarafta gördüğünüz şezlong tasarımları da yine Kürşad Şekercioğlu ve Emrah Çetinkaya’nın zihninden çıkmış.

Evinizin terasında veya havuz başında sıklıkla gördüğünüz şezlonglardan sıkıldıysanız ve biraz geleceğe yolculuk yapmak niyetiniz var ise bu ürünler tam da size göre…

Nüvist ürün gamı içerisinde alt tarafta da göreceğiniz üzer çok çok farklı şezlong ve benzeri dinlenme ürünleri var.

Aslında binbirdekor.com’un daha önceki sayfalarında Nüvist’in daha değişik ürünlerini de incelemiştik. Mesela Fütüristik banyo küveti veya Nüvist Lavabo ve Nüvist Asma Klozet gibi bir çok tasarım sayfalarımıza konu olmuştu.

Ayrıca yine Nüvist tarafından tasarlanan Geleceğin Şöminesi yada Nüvist Bar tasarımını da mutlaka görmenizi öneririz. Linklere tıklayarak bu ürünlere de göz atabilirsiniz.

Bu tasarım stüdyosunu yakından takip etmeye ve yeni ürünlerini merakla beklemeye devam ediyoruz. Sizlerde bu tarz tasarımlardan hoşlanıyorsanız ve farklı mobilyalar görmek istiyorsanız bizleri takip etmeye devam edin…

 

 

1 Yorum “Türk Tasarımı Geleceğin Mobilyaları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir