Tuğla Duvar Panelleri İle Sofistik İç Mekanlar

İlkel bir adamın dere kenarındaki çamuru pişirmesi ile başladı herşey. Ve bu adam otlardan yapılmış bir barakada yaşıyordu. Pişirdiği çamur, bu gün bile kullanılan çanak ve çömlekleri getirdi beraberinde. Yemek pişirmek için bu pişmiş çamurdan yapılma çanak ve çömlekleri kullandılar atalarımız.

Nevşehir ilimiz yada Kapadokya olarak adlandıran turistik bölgemize bağlı Avanos ilçesine gittiniz mi bilmiyorum. Bu ilçenin girişinde etkileyici bir yazı vardır, “Kör Bile Bulur Çanak Çömlek Kırığından Avanosun Yolunu“… Hakikaten doğru bir saptamadır bu aslında, zira Avanos, ülkemizin çanak çömlek konusunda meşhur beldesidir. Avanos’un içinden geçen Kızılırmak‘ın çamurundan inanılmaz çanaklar, çömlekler ve dekoratif aksesuarlar yapar bu ilçenin, mesleği babalarından devralan sanatkarları. Çanak çömlek Avanos için bir yaşam biçimidir, yüzyıllardan bu yana süregelen bir ekmek kapısıdır anlayacağınız.

En başta bahsettiğimiz otlardan yapılı barakalarda yaşayan ilkel vatandaş, yine pişmiş  çamurdan ürettiği ve adına tuğla dediği materyaller sayesinde bu barkalardan kurtulup o zamanın modern olarak adlandırabileceğimiz evlerine taşındı.

İlk kez Mezopotamya‘da kullanıldığı rivayet edilen tuğla, daha sonra dönemin en büyük medeniyetlerinden Roma İmparatorluğu tarafından kullanılmış. Önceleri sadece yapı gereci olarak kullanılırken sonrasında, yine o döneme ait gelişen teknolojiler sayesinde sırlanarak daha dekoratif bir görünüme kavuşmuş ve bin yıllar boyu insanoğlunun hem aşında, hem işinde, hem de barınağında en yakın dostu olmuş.

Ancak modern zamanlar gelip çatınca, çimento keşfedilince, doğanın nankör çocuğu insan hemen satıvermiş tuğlayı. Kalıplar halinde dökülen betonu tercih etmiş yeni ve inanılmaz modern mekanlarında.

Dahja sonraları bu modern mekanlarda, insanoğlunun doğasında olan bir şeyin eksik olduğunu fark edenler, dekorasyon anlayışına tuğlayı da katmaları gerektiğinin farkına varmışlar, varmışlar ama iş işten çoktan geçmiş. Artık tüm duvarlar beton, sıva veya briket gibi yapı malzemeleri ile örülüymüş.

Dünyanın en zeki yaratığı olan buna da hemen bir çözüm bulmuş tabi. İlk olarak tuğla desenli duvar kağıtlarını denemiş ev dekorasyonlarında. Tuğla duvar dekorasyonu tadına çok yakınmış bu duvar kağıtları, fakat doku anlamında bir şeyler eksikmiş aslında. Ardından 3 boyutlu tuğla desenli duvar kağıtları bu eksiği gidermek üzere yer almış mekan duvar dekorasyonlarında.

Doyumsuz insanoğlunun tuğla macerası 3 boyutlu duvar kağıtları ile sona ermemiş tabi. Sürekli arayış içerisinde olan, merak eden ademoğlu bu defa tuğlaya tıpatıp benzeyen, neredeyse tuğla duvar dekorasyonu ile aynı görünümlere sahip tuğla duvar panellerini keşfetmiş.

Şimdilerde tuğla duvar dekorasyonunu evlerinde görmek isteyen insanların genel anlamda ilk tercihi tuğla duvar panelleri oluyor. Tarihin ince yapılı tuğlalarından ilham alan bu paneller aynı boyutta parçaların bir araya getirilmesi ile duvarlarında tuğla etkisi yaratmak isteyenler için özel alternatifler sunuyor.

Ev dekorasyonunda, en az bir odasının bir duvarında tuğla etkisi görmek isteyen binbirdekor.com takipçileri için bu duvar panelleri hakkında biraz araştırma yaptık. Şimdi gelin ilk olarak bu bilgileri sizlerle paylaşalım. Ardından tuğla duvar panelleri ile yapılan dekorasyon uygulamalarından örneklere foto galerimizde hep birlikmte göz atalım.

Ülkemizde bu panelleri layıkı ile üreten kaliteli firmalar var. O üreticilerin verdikleri bilgilere göre, tuğla duvar kaplama panelleri, doğal tuğla ile aynı doku ve görünümüne sahipmiş, dokunulduğunda doğala özdeş tuğla hissi veriyormuş.

Fiberglas, polyester, mastik ve doğaltaş tozundan imal edilen bu paneller, alev almıyor, yangına gayet dayanıklı, ultraviyole korumalı, zararlı ışınlardan etkilenmiyormuş. Hatta bu üstün özellikleri sayesinde dış cehpe kaplaması olarak bile kullanılabiliyormuş.

Kanserojen madde içermeyen dekoratif tuğla duvar panelleri insan sağlığına ve çevreye zarar vermedeği için mutfak ve banyo gibi hijyen gerektiren mekanlarda rahatlıkla kullanılabiliyormuş.

Bu dekoratif paneller hkkında bu kadar bilgi yeterli her halde. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bu adresi ziyaret etmenizi öneririz. Şimdi gelelim tuğla duvar panelleri ile dekore edilmiş iç mekanlara… Hemen aşağıda yer alan foto galerimizde detaylı olarak bu tarz dekorasyon örneklerine göz atabilir, yorum bölümümüzden, konu ile ilgili olarak merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi binbirdekor.com editörlerine ulaştırabilirsiniz…

TUĞLA DUVAR PANELLERİ İLE İÇ DEKORASYON ÖRNEKLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir