Teak Bahçe Mobilyalarının Bakımı

Bahçe Mobilyası Bakımı

Havalar ısındı ve nihayet uzunca bir süredir beklenen bahçe sezonu açıldı. Ancak bahçemiz bu büyük sezon açılışına hazır mı ? Çimler biçilmiş, ağaçlar ve güller budanmış olabilir. Fakat bahçe mobilyalarınız bu 3-5 aylık sezonu kaldırabilecek mi ?

Bu sorunun cevabını daha önce ki sayfalarımızda ahşap bahçe mobilyası boyama ve bambu vernik nasıl yapılır ? gibi başlıklı konularda sizlere vermeye çalıştık. Bu sayfamızda ise tik bahçe mobilyalarının bakımı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacak, tik yağı yerine ne kullanılır,  teak temizleme tozu gibi konular hakkında sizleri aydınlatıp, permolit tik yağı ve caparol teak yağı ile gardinarium teak yağı gibi markalı yöntemleri sizlerle paylaşacağız…

Teak Mobilya Bakımı

Teak veya Türkçe okunuşu ile Tik ağacı her türlü hava koşuluna dayanabilen, zamanın yıpratamadığı dayanaklı bir ağaçtır, dolayısı ile genelde havuz başı ve bahçe gibi dış mekanlarda tercih edilirler.

Zaman içerisinde tik mobilyaların rengi beyazdan grileşmeye doğru renk değiştirir ki bu da tik ağacının hakiki ve kaliteli olduğunu göstergesidir arkadaşlar.

Tik mobilyaların daima yeni görünmesini sağlamak ve ömrünü uzatmak için sezon başlarında mutlaka periyodik bakımlarının yapılması gerekir.  Peki bu bakımlar nasıl yapılır, nasıl uygulanır binbirdekor.com olarak sizler için araştırdık…

Tik Ağacı Boyanır mı ?

Tik ağacı doğal olarak yağlı bir ağaçtır. Hava koşulları sebebi ile zamanla eksilen yüzeysel yağlarını tamamlamak adına mobilyalarınızın senede bir iki defa tik yağı ile yağlanması gerekir.

Tik mobilyalar dış mekanda kullanıldıkları için gri bir renk alır . Bu doğal bir süreçtir ve bu yağlama işlemi ile mobilyalar ilk günkü görünümüne geri dönerler. Tik yaşayan bir ağaçtır ve bu nedenle korunmalıdır.

Sezon başlarında bakım yağları sürüldüğünde uzun yıllar boyu orjinal renklerini korurlar. Ayrıca tik yağı mumlu yapısı ile ahşabın su geçirmezlik katsayısını arttırır. Aksi halde bu kaliteli ürünler renk değişimine uğrar ve çatlamalar meydana gelir…

Teak Yağı Nasıl Uygulanır ?

Uygulama için yassı bir fırça ile temiz kuru bir bez yeterli olacaktır.
İlk kat yağ, fırça ile yüzeye sürülür. Yaklaşık bir dakika sonra fırça ile sürülen yağın üzerinden temiz bez ile tekrar geçilir. Bu yolla yağın yüzeye eşit oranda yayılması, dolayısı ile eşit oranda emilmesi sağlanır.  Bu işlem sırasında sürülen katın çok kalın olmamasına özen gösterilmelidir.

Genellikle tek kat uygulama yeterlidir. Ancak yüksek emiciliği olan ahşaplara ve zorlu hava koşullarına maruz kalan mobilyalara ikinci kat sürülmesi tavsiye edilir. Tik yağı ortalama 20 derece ısıda ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda 4 saat içerisinde dokunma kuruluğuna ulaşır.

İkinci katın uygulanması için en az 16 saat beklenmelidir. Tik yağının bakımı ahşabın maruz kaldığı şartlara göre 1 ila 2 yılda bir yapılmalıdır. Yağlama esnasında ve ilk 16 saat içerisinde gün ışığına maruz kalmamalıdır.

Uygulama esnasında nelere dikkat edilmelidir :
Yağmurlu veya çok sıcak günlerde uygulama yapılmamalıdır.
Uygulamadan önce zemin toza karşı nemli bir bezle iyice temizlenmelidir.
Eğer uygulanacak zeminde zımparalama işlemi gerekiyorsa zımpara kullanmanız tavsiye edilir.
Yeni ahşaplara yapılacak uygulamalardan önce, ahşabın mutlaka zımparalanması tavsiye edilir.

Grileşen teak mobilyaların bakımı :
Öncelikle mobilyalar özel temizleyiciler ile yıkanmalıdır.
Kuruduktan sonra özel canlandırıcı ve parlatıcı losyon ile silinmelidir.
Sade veya koruyuculu tik yağı ile yağlanmalıdır.
Periyodik bakımı yapılmadığından yüzey altına inmiş grileşmeler için ise atölye bakımı ve zımparalama sonrasında yağlama işlemi uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir