Temmuz Ayında Bahçe Bakımı

Bahçe Bakımı Bilgileri

Yaz boyunca bahçelerinizde hoşça vakit geçirmeniz adına bahçenizi güzelleştirecek bahçe süsleme fikirlerinin yanında bakım ve düzenleme önerileri de sunmaya devam ediyoruz. Daha önce ki sayfalarımızda Mart ayında bahçede yapılacaklar ve Nisan ayı bahçe bakımı gibi konularla sizlere yardımcı olmaya çalışmıştık. Ayrıca Meyve ağaçları bakım Takvimi konumuz da da Meyve ağacı bakımı ile önemli bilgileri paylaşmış, Meyve Ağacı böcek ilacı ve Fidan ilaçlama yöntemleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Bugün ise Temmuz ayında bahçede yapılacak işler konulu yine çok önemli hatırlatmaların yapıldığı bir makale ile huzurlarınızdayız efendim. Bu makale içerisinde Çim bakımı ve ağaçların bakımı da dahil olmak üzere Temmuz bahçe bakımına dair bir çok önemli bilgiyi bir arada bulacaksınız.

Temmuz Ayında Bahçe Bakımı

Havaların ısınması ile birlikte, koca bir kış boyunca ayrı kaldığınız bahçenizle hasret gidermeye devam ediyorsunuzdur umarım:) Gündüz sulama, bakım işleri, akşamları ise bahçede uzun soluklu sohbetler eşliğinde komşularla yenilen yemekler ve çay… Eğer yaz aylarınız bu şekilde geçiyorsa, inanın başta ben olmak üzere sizlere gıpta ile bakan, hatta ve hatta açıktan açığa kıskanan insanlar var:) Dolayısı ile bahçenize gözünüz gibi bakmanızda fayda var, bunun içinde binbirdekor.com olarak sunduğumuz bakım önerilerini bahçenize uygulamanız yeterli olacaktır.

Efendim yazın en sıcak aylarından biri olan Temmuza girdik ve bu sıcak havada bahçemize neler yapabiliriz, bu aşırı sıcak havalarda bahçemizi nasıl koruruz gelin hep birlikte göz atalım…

Temmuz Ayı Çim Bakımı

Öncelikle hemen hatırlatalım ki, Temmuz ayı içerisinde çim alanlarda, havalandırma işleminin yapılması çimlerin sağlıklı olarak devamını sağlar. Çim havalandırma işlemi, çim havalandırma makinesi ile ya da havalandırma tırmıkları yardımı ile yapılır. Çimler boyları uzun tutularak sık sık biçilmelidir.

Temmuzda Bahçe İlaçlama

Bahçenizde bulunan çiçeklere, bitkilere verdiğiniz suyu arıtmamalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir. Asalak görüldüğünde hemen asalakları yok eden bir ilaçla gerekli koruma önlemleri alınmalıdır; ilaçlamada en önemli nokta, hangi ilacın hangi asalak için etkili olduğunun bilinmesidir. Aksi taktirde yapacağınız ilaçlama hiç bir işe yaramayacağı gibi mevcut asalak popülaritesini de arttırabilir 🙂

Bahçe Ayıklama

Yaprakların alt yüzlerinde pas renginde toz halinde bir örümcek ağı görülmesi, kırmızı örümcek bulunduğunu gösterir. Temmuz ayında yapılması gereken önemli bir işlemde ayıklama işlemidir; (Kuru ve sararmış yaprakların, küçük ve zayıf dalların, solmaya yüz tutan taçların makasla kesilerek temizlenmesi). Güllerde, aşılı ağaççık ve süs çalılarında dipten çıkan yabani sürgünlerin kesilmesi gereklidir.

Ayrıca geçen çiçeklerin temizlenmesine devam edilir. Bu iş güllerde geçen çiçekten sonraki ilk sağlıklı yaprağın üzerinden kesmek suretiyle yapılır. Yıldız çiçeklerindeki ikinci goncalar kesilip, yalnızca ilk açan ana goncalar bırakılır. (Böylece taçlar daha büyük olacaklardır.)

Ağaç Bakımı ve Budaması

Temmuz ayı; ayrıca ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde göz aşısı ile üretim zamanıdır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı formlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir