Temmuz ayında bahçe bakımı

Temmuz’da bahçe bakımı nasıl yapılır bahçe düzenleme fikirleri bahçe bakım önerileri….

bahçe bakımı temmuz

Havaların ısınması ile birlikte, koca bir kış boyunca ayrı kaldığınız bahçenizle hasret gidermeye devam ediyorsunuzdur umarım:) Gündüz sulama, bakım işleri, akşamları ise bahçede uzun soluklu sohbetler eşliğinde komşularla yenilen yemekler ve çay… Eğer yaz aylarınız bu şekilde geçiyorsa, inanın başte ben olmak üzere sizlere gıpta ile bakan, hatta ve hatta açıktan açığa kıskanan insanlar var:) Dolayısı ile        bahçenize gözünüz gibi bakmanızda fayda var, bunun içinde binbirdekor.com olarak sunduğumuz bakım önerilerini bahçenize  uygulamanız yeterli olacaktır.

Efendim yazın en sıcak aylarından biri olan Temmuz ‘a girdik ve bu sıcak havada bahçemize neler yapabiliriz, bu aşırı sıcak havalarda bahçemizi nasıl koruruz gelin hep birlikte göz atalım…

Öncelikle hemen hatırlatalım ki, Temmuz ayı içerisinde çim alanlarda, havalandırma işleminin yapılması çimlerin sağlıklı olarak devamını sağlar. Çim havalandırma işlemi, çim havalandırma makinası ile ya da havalandırma tırmıkları yardımı ile yapılır. Çimler boyları uzun tutularak sık sık biçilmelidir.

Bahçenizde bulunan çiçeklere, bitkilere verdiğiniz suyu arıtmamalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir. Asalak görüldüğünde hemen asalakları yok eden bir ilaçla gerekli koruma önlemleri alınmalıdır; ilaçlamada en önemli nokta, hangi ilacın hangi asalak için etkili olduğunun bilinmesidir.

Yaprakların alt yüzlerinde pas renginde toz halinde bir örümcek ağı görülmesi, kırmızı örümcek bulunduğunu gösterir. Temmuz ayında yapılması gereken önemli bir işlemde ayıklama işlemidir; (Kuru ve sararmış yaprakların, küçük ve zayıf dalların, solmaya yüz tutan taçların makasla kesilerek temizlenmesi). Güllerde, aşılı ağaççık ve süs çalılarında dipten çıkan ybani sürgünlerin kesilmesi gereklidir.

 

Ayrıca geçen çiçeklerin temizlenmesine devam edilir. Bu iş güllerde geçen çiçekten sonraki ilk sağlıklı yaprağın üzerinden kesmek suretiyle yapılır.
Yıldız çiçeklerindeki ikinci goncalar kesilip, yalnızca ilk açan ana goncalar bırakılır. (Böylece taçlar daha büyük olacaklardır.)
Temmuz ayı; ayrıca ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.

 

       

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Merinos’tan Dinamik bir genç odası

2014 genç odası modelleri merinos genç odası çeşitleri fiyatları resimleri genç odası dekorasyonu çocuk odası mobilyaları fiyat bilgileri...  Halı 'daki...

Kapat