Tavan Köpük Kaplama Nasıl Yapılır Modelleri Fiyatları

Tavan Kaplama Malzemeleri

Muhtemelen tavanınızı kaplamayı düşünüyorsunuz ve “Tavan kaplamaları nelerdir?” gibi bir Google araması sonucunda kendinizi binbirdekor.com’un bu sayfasında buldunuz. Tahminimiz doğru ise tebrik ederiz zira sizde doğru yerdesiniz. Çünkü burada son zamanların popüler tavan dekorasyon uygulamalarından biri olan Eps Tavan Kaplama daha doğrusu Tavan Kaplama köpüğü uygulamalarını inceliyoruz. Köpük tavan modelleri hakkında başta, “Tavana köpük uygulaması nasıl yapılır ?” sorusu olmak üzere, Tavan kaplama rutubeti önler mi? yada Tavan kaplama ısı yalıtımı sağlar mı? gibi merak edilen soruları cevaplıyor, tavan kaplama köpüğü faydaları ve strafor köpük tavan kaplama fiyatları ile burada sizlerle paylaşıyoruz.

EPS Tavan Kaplama Nedir ?

EPS tavan kaplama olarak bilinen bu uygulama ismini, bir petrol ürünü olan ve Expanded Polystyren Foam olarak adlandırılan Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük malzemeden alır. Genel olarak beyaz renkte olan bu termoplastik malzeme köpük halde ve gözenekli bir yapıya sahiptir. Kullanım amacı ve yerine göre farklı boyutlarda, levha yada kalıp olarak üretilebilen bu malzeme, yalıtım özelliklerinden dolayı ilk zamanlar dış cephelerde kullanılırken şimdilerde iç cephelerde de ev dekorasyonlarına katkıda bulunuyor. Bu duruma verebileceğimiz en güzel örnek ise tavan kaplamaları olsa gerek. Peki bu köpük tavan uygulaması nasıl yapılıyor ?..

Köpük Tavan Kaplama Nasıl Yapılır ?

Tavan köpüğü yapanlar yada ustalar var elbette ancak inanın biraz el beceriniz var ise bunu siz bile yapabilirsiniz. Çünkü hakikaten çok basit bir uygulama arkadaşlar. Şimdi anlatınca emin olun bize katılacaksınız. Efendim bu köpük tavan malzemelerine özel, Stropiyer yapıştırıcısı olarak da bilinen yapıştırıcılar var. Stropiyer Tavan köpüğü yapıştırıcısı fiyatları biraz yüksek olduğundan yapıştırma işlemini kullanacağınız alana göre silikon yada akrilik mastikle de yapabiliyorsunuz.

Tavana Köpük Uygulaması Püf Noktaları

Tabi yapıştırma işlemine geçmeden bir ön hazırlık işlemi yapmanızda fayda var. Buna yüzey hazırlığı da diyebiliriz. Eğer tavanınızda kabarma yada dökülmeler var ise ilk olarak bunları bir ıspatula vasıtası ile kazıyıp temizlemeniz gerekiyor. Kazıma işlemi bittikten sonra maharetinizi konuşturmaya başlayabilirsiniz. Bunun için önce karoların arkasına bölgesel olarak, kare şeklinin dört köşesine ve tam ortasına gelecek şekilde ceviz büyüklüğünde yapıştırıcıyı sürüyoruz. Daha fazla noktaya sürerseniz daha sağlam bir sonuç elde edersiniz. Kısacası en az 5 noktada yapıştırıcı olması gerekiyor. Bu arada çok fazla sürüp işi sağlamlaştırmak adına yapıştırıcıyı dışarı taşırmayın.

Tavan Köpük Yapıştırma

Yapıştırmaya ise tavanın en düz ve uzun olan köşesinden başlıyoruz. Mesela tam 90 derece olan bir köşe den başlayabilirsiniz. Uygulamaya tek bir köşeden başlayıp, heyecan yapmadan son derece sakin ve sistematik bir şekilde devam ettirmelisiniz. Tavana yapıştırma işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri strafora parmaklarınızla baskı yapmamak olacaktır, zira parmaklarınız straforda ezikler açabilir. Bu nedenle avuç içi ile hafif bir baskı uygulayarak yapıştırmanızı tavsiye ederiz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise karoların yekpare gözükmesi için karo köşelerini dikkatli bir şekilde, gönyeyi koruyarak yapıştırmak olacaktır. Bu basit kurallar dahilinde uygulamayı yaparsanız kendinizin bile şaşıracağı çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Köpük Tavan Kaplama Faydaları

Tavan köpükleri görsel açıdan eve güzel bir kontrast katmalarının yanı sıra ısı yalıtımı ve
nem rutubet yalıtımı da yaparlar. Çeşitli üreticiler ve ustalar bu ürünlerin %25 ile %35 arası bir ısı tasarrufu sağladığını belirtmekteler. Dolayısı ile EPS tavanlar için aynı zamanda güzel ve çekici bir izolasyon malzemesi de diyebiliriz.

Tavan Kaplama Köpüğü Fiyatları

Genellikle 50×50 cm ebatlarında ve karo şeklinde üretilen bu malzeme genellikle 8 adet karodan oluşan paketler halinde satılırken, bir paketi ile 2 metrekare alanı kaplayabiliyorsunuz. Üstelik fiyatları da çok uygun bir paketinin fiyatı 30 – 40 TL aralığında fiyatlarla satışa sunuluyor. Özel yapıştırıcı fiyatları da yine 500 Gram için 30 TL civarında.

Köpük Tavan Kaplama Tavsiyeler

Arkadaşlar eğer gerçekten yeniden dekore edilmesi gereken bir tavanınız var ise bu ürünü mutlaka kullanmanızı öneririz. Hem maliyet, hem de görüntü açısından son derece ideal bir bir kaplama malzemesi. Hemen her zevke sahip bir çok desen alternatifi de var. Üstelik boyanabilir de olduklarından biraz yaratıcılığınızı kullanarak yapıştırma işlemi bittikten sonra tavanınızı farklı renklere boyayarak üst resimde ki gibi harika bir tavan dekorasyonu elde edebilirsiniz. Hemen alt tarafta yer alan foto galerimiz içerisinde sizlere ilham kaynağı olacak bazı uygulama örneklerini bir araya getirerek beğenilerinize sunduk. bu görsellere göz atarak yeni tavan dekorasyonunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Tavan Köpük Kaplama Modelleri ve Uygulama Örnekleri

“Tavan Köpük Kaplama Nasıl Yapılır Modelleri Fiyatları” Konusunda 7 Yorum Var

 1. binbirdekor.com’un sıkı takipçilerinden biriyim, ama bu güne kadar yorum yazmak nasip olmamıştı. Bu tavan dekorasyonu fikirlerini görünce dayanamadım. Bunlar harika bir teşekkür edeyim deyip oturdum klavyenin başına. Gerçekten güzel bir fikir paylaşmışsınız.

  1. İlginiz için Teşekkürler Özden, sizler için, sizlerinde destekleri ile en iyisini, en kalitelisini verme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz…

  2. 25 M2 bir salona kaç kutu gider bilgi verebilirmisiniz.kendim yapmayı düşünüyorum. İyi geceler selam ile.???!!!

   1. Bir kutu ile 2 metrekare alan kaplayabilirsiniz. bu da 10 kutu ile 20 metrekare anlamına gelir. 13 kutu da 26 metrekare alan yapmanız için fazlasıyla yeterli olacaktır.

 2. tavan köpük kaplama harika fikir gerçekten. Çok şahane dekorasyon örnekleri ve inanılmaz fikirler veriyorsunuz ama eleştirmek gibi olmasın acaba bu örnekleri verirken fiyatlardan da bahsedebilir misiniz…

 3. Ayrıca maliyeti nedir ceyhandan yazıyorum ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim selam ile.!!!??

  1. Kutu fiyatları ortalama 30 ile 40 TL arasında. Bu alacağınız yere göre değişiyor. Yapı marketleri ve hırdavatçıları araştırın, bir de İnternet’e bakın. 30 TL olsa 13 kutusu 390 TL yapar yapıştırıcısı silikonu falan 450-500 TL aralığında bir fiyata mal olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir